عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد

نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟

نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟ میزان سنج: عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران می گوید در صورتیکه شوک جدید و شدیدی به اقتصاد ایران وارد نشود، بهبود در وضعیت برخی شاخص ها در سال 1400 ممکن خواهد بود.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به افزایش قابل توجه میزان صادرات ایران در فروردین سال جاری و در قیاس با زمان مشابه سال گذشته، اظهار نمود: صادرات ما امسال به دو علت عمده توانایی افزایش دارد و هرچند این اعداد در قیاس با استانداردهای کلان، هنوز فاصله ای قابل توجه را نشان میدهد اما می توان امیدوار بود که لااقل قسمتی از دغدغه های سال۹۹ دیگر به چشم نمی آید.
وی افزود: یکی از عواملی که شرایط آن نسبت به سال قبل تغییر کرده، موضوع شیوع ویروس کروناست. در ماه های ابتدایی سال قبل باتوجه به میزان ناشناخته بودن این ویروس و سیاست های نامشخص دولت ها در قبال آن، ما شاهد بودیم که برای مدتی مرزهای مشترک بسته شدند و حتی محموله های تجاری نیز جابجا نشدند و همین موضوع ضربه ای بزرگ به تجارت و صادرات ایران وارد کرد.
عضو اتاق تجاری تهران با اعلان اینکه جهان تا حدی زندگی زیر سایه کرونا را آموخته است، بیان کرد: جدا از امیدواری هایی که بعد از شروع واکسیناسیون در نقاط مختلف دنیا شروع شده و احتمال کاهش میزان شیوع این ویروس در ماه های آتی را افزایش داده، هم اکنون گمرک ها، مسئولان مرزی و بازرگانان نیز تلاش نموده اند با حفظ پروتکل ها، تجارت را ادامه دهند که نتیجه آنرا در آمار تجارت فروردین می بینیم و این امید وجود دارد که در ماه های آتی نیز همین روند حفظ شود.
آرگون با تاکید بر اینکه شرایط تحریم و سیاست های داخلی دو عامل مهم بر وضعیت صادرات و تجارت ایران خواهند بود، بیان کرد: خوشبختانه با رفتن ترامپ، وضع تحریم های جدید یا جوسازی مقابل ایران تا حد زیادی متوقف شده و اگر مذاکرات وین نیز به نتیجه برسد، می توان به کاهش فشارها امیدوار بود اما در عین حال، اصلاح سیاست های داخلی و کاهش فشار بر تولیدکنندگان اهمیت فراوانی دارد که می تواند مسیر اقتصاد ایران و نحوه استفاده از فضای بعد از تحریم را معین کند.
وی با اشاره به اهمیت نحوه تعیین نرخ ارز در اقتصاد ایران، توضیح داد: ما در سالهای قبل از برجام نیز بارها تذکر داده بودیم که با ارزپاشی بانک مرکزی و پایین نگه داشتن مصنوعی نرخ دلار، تنها واقعیت ها پنهان می مانند و در عمل زمانی که ترمز دلار برداشته شود، با یک جهش قیمت مواجه می شویم که نتیجه این مساله را نیز در سالهای قبل دیدیم.
عضو اتاق تجاری تهران افزود: در ارتباط با شرایط فعلی کشور نیز باید با همین دقت نظر برخورد کرد. اینکه در صورت کاهش تحریم ها، ناگهان نرخ دلار از ۲۵ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان برسد، صادرکننده و تولیدکننده را با فشاری مواجه می کند که بیرون آمدن از زیر بار آن کار ساده ای نیست. بدین جهت خطر مهمی که این روزها اقتصاد ایران را تهدید می کند پایین آوردن عمدی قیمت دلار با اهداف سیاسی است.
آرگون اشاره کرد: اساسا روند آزاد اقتصاد می تواند نرخ اصلی و واقعی دلار را پیدا کرده و بدون مداخله دولت در بازار اجرائی کند اما همانطور که بالا رفتن ناگهانی نرخ ارز به ایجاد مشکل برای مردم و اقتصاد ایران منجر گردید، رها کردن این نرخ با هدف گاهش ناگهانی نیز نه فقط به صلاح نیست بلکه می تواند در وضعیت تولید و صادرات ایران، محدودیت بوجود آورد. بدین جهت گزینه هایی چون ارزپاشی در بازار یا پایین آوردن نرخ دلار با اهداف سیاسی به هیچ عنوان به صلاح نخواهد بود.
به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، نرخ دلار در ایران از اواخر سال۹۶ و همزمان با افزایش گمانه زنی ها درباره خروج آمریکا از برجام روند افزایشی گرفت و در تابستان سال قبل حتی به کانال ۳۰ هزار تومان نیز راه پیدا کرد. در هفته های اخیر و بعد از روی کار آمدن بایدن، نرخ دلار به کانال ۲۵ هزار تومان بازگشت و با افزایش خوشبینی ها نسبت به مذاکرات هسته ای حتی به مرز ۲۰ هزار تومان نیز رسید.
منبع:

5.0 / 5
1128
1400/02/17
17:52:15
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش