مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران خبر داد

عرضه بیشتر از ۷۵۰ میلیارد تومان خدمات مالی و اعتباری برای دانش بنیان ها

عرضه بیشتر از ۷۵۰ میلیارد تومان خدمات مالی و اعتباری برای دانش بنیان ها مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با بیان اینکه خدمات صندوق در بخش های تسهیلات، مشارکت و سرمایه گذاری، ضمانت نامه و کارگزاری نهادها برای فعالین اکوسیستم فناوری در کشور صورت می گیرد، اظهار داشت: با فعالیت یک دهه ای صندوق از سال ۸۹ تا آخر سال ۹۹، تابحال بیشتر از ۷۵۰ میلیارد تومان در سه بخش موردنظر خدمات تأمین مالی صورت گرفته است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با همکاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران به منظور بهره مندی همه شرکتهای دانش بنیان و فناور از خدمات این صندوق و آشنایی با شرایط لازم برای بهره مندی از هرکدام از خدمات تسهیلات، ضمانت نامه و لیزینگ، وبینار "معرفی خدمات مالی و اعتباری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران" را روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه برگزار کرد.
دکتر محمدمهدی فریدوند، مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و رئیس انجمن (VC) در بخش ابتدایی این وبینار به بیان مقدمه ای از فعالیت صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و اظهار داشت: صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران همچون نهادهای تخصصی حوزه ی فناوری کشور است که با مأموریت تأمین مالی در این عرصه از سال ۸۹ تاسیس شده است. مأموریت ما تأمین مالی شرکتهای دانش بنیان و فناور از قبیل صدور ضمانت نامه، پرداخت تسهیلات، سرمایه گذاری و کارگزاری وجوه دولتی است و تلاش بر این است که این خلا تأمین مالی را که بانک ها در بعضی از بازه ی فعالیت شرکت معمولا نمی توانند صورت دهند را جبران نماییم.

فریدوند در ادامه به بیان توضیحات کلی از خدمات مالی و اعتباری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و اظهار داشت: خدمات صندوق در بخش های تسهیلات، مشارکت و سرمایه گذاری، ضمانت نامه و کارگزاری نهادها برای فعالین اکوسیستم فناوری در کشور صورت می گیرد و با فعالیت یک دهه ای صندوق از سال ۸۹ تا آخر سال ۹۹، تابحال بیشتر از ۷۵۰ میلیارد تومان در سه بخش موردنظر خدمات تأمین مالی صورت گرفته است.

فریدوند در ادامه به بیان توضیحاتی مختصر از انواع خدمات تأمین مالی، رشد صندوق در عرضه این خدمات در دو سال گذشته و مزیت خدمات صندوق در مقایسه با سایر نهادهای مالی پرداخت.

سید حمیدرضا بهنام فرد، مدیر ارزیابی و اعتبارات صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران هم در ادامه به عرضه تخصصی از خدمات صندوق در بخش تسهیلات و مدلهای مختلف تسهیلاتی و نکات کلیدی و مهم در ارتباط با این بخش پرداخت که جزئیات در ارتباط با هر کدام از این مدلهای تسهیلات به صورت زیر بیان شد.
• تسهیلات نمونه سازی: مدلی با دوره بازپرداخت حداکثر ۱۲ ماهه مختص شرکتهای دانش بنیانی که به منظور ورود به بازار محصول جدید یا ارتقاء آن احتیاج به تسهیلات دارند.
• تسهیلات سرمایه در گردش: مدلی با دوره بازپرداخت حداکثر ۹ ماهه و مختص شرکتهای دانش بنیانی که به منظور حفظ و بهبود چرخه تولید نیازمند تسهیلات هستند.
• تسهیلات تولید صنعتی: مدلی با دوره بازپرداخت حداکثر ۱۲ ماهه برای شرکتهای دانش بنیان که به منظور افزایش توان و ظرفیت تولید نیازمند توسعه زیرساخت و ماشین آلات هستند.
• تسهیلات لیزینگ: شرکتهای دانش بنیان برای فروش محصول دانش بنیان خود می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
• تسهیلات ودیعه رهن محل کار: به منظور تأمین فضای کار، شرکت ها می توانند از این خدمت تا ۷۰ درصد کل مبلغ کارشناسی شده و تا سقف پنج میلیارد ریال برای تهران رهن محل کار تسهیلات دریافت نمایند.
• تسهیلات خرید محل کار: جهت خرید فضای کار، شرکتهای دانش بنیان می توانند تا میزان ۷۰ درصد کل مبلغ کارشناسی شده مکان مورد معامله و تا سقف ۳۰ میلیارد ریال برای تهران، تسهیلات دریافت نمایند.
• تسهیلات پایه: جهت تأمین هزینه های جاری، شرکت ها می توانند از این خدمت (با پرداخت ۱ مرحله – تنفس و بازپرداخت حداکثر ۲۴ ماهه) استفاده کنند.
• تسهیلات کارگشایی: جهت تأمین هزینه های جاری، شرکت ها می توانند از این خدمت (با پرداخت ۱ مرحله – بازپرداخت ۳ یا ۱۲ ماهه) استفاده کنند.

مهرداد میرمعنا، مدیر امور حقوقی و قراردادهای صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران هم در بخش سوم این وبینار به عرضه تخصصی در ارتباط با خدمات ضمانت نامه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و اظهار داشت: یکی از نیازهای اصلی شرکتهای دانش بنیان دریافت ضمانت نامه برای تضمین قراردادها و شرکت در مناقصات آن هاست. صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران که از سالیان گذشته بعنوان یکی از قدیمی ترین صندوق های فناوری کشور در عرضه این نوع خدمت فعالیت می کند، با عنایت به این نیاز عرضه خدمات ضمانت نامه ای را یکی از اصلی ترین خدمات خود قرار داده است که از سال ۹۲ به شرکتهای فعال در حوزه فناوری کشور عرضه می شود.

میر معنا افزود: یکی از اشکالات اساسی دریافت خدمات ضمانت نامه ای برای شرکت ها که قبلا از راه سیستم بانکی کشور عرضه می شد، نبود مدل هایی ارزیابی برای ارزیابی شرکتهای دانش بنیان در سیستم بانکی کشور بود که بنابراین مقدار اعتبار تخصیص داده شده متناسب با سطح دانش فنی شرکت صورت نمی گرفت و سیستم بانکی برای صدور این ضمانت نامه ها یا تضامین قوی و یا سپرده نقدی بالایی را از شرکت دریافت می کرد. در همین راستا صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران مدل هایی را طراحی نموده است که بتواند ارزیابی شرکت ها را به صورت صحیح انجام دهد تا این ضمانت نامه ها را به صورت کاملا تسهیل شده و با حداقل تضامین در اختیار شرکتهای دانش بنیان و فناور قرار دهد. همینطور اینکه صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران از نظر پذیرش این ضمانت نامه ها توسط نهادهای کارگزاری مشکلی ندارد.

وی افزود: یکی از موارد مهم در بخش ضمانت نامه این است که شرکت ها بدون هیچ محدودیتی می توانند از این خدمات بهره مند شوند، فقط باید فرآیند اعتبارسنجی و ارزیابی صندوق را پشت سر بگذارند. چون که تمامی خدمات صندوق بر مبنای همین اعتبارسنجی و ارزیابی که تنها یکبار صورت می گیرد، به شرکت اختصاص داده می شود.

مدیر امور حقوقی و قراردادهای صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران همینطور اظهار داشت: در جهت تسهیل گری خدمات ضمانت نامه ای صندوق، ما مدلهای بانکی را مورد ارزیابی قرار دادیم و بر روی آنها فرآیند تسهیل سازی را برای شرکتهای فعال در حوزه ی فناوری صورت دادیم. همچون این تسهیل سازی این است که در این مدلها ما سپرده ی نقدی را به حداقل رسانده ایم و نسبت به بانک ها ۵۰ درصد کاهش داده ایم که مبلغ ۵ درصد مبلغ ضمانت نامه است. کارمزدها هم به حداقل رسیده است و مبلغ ۲ درصد به صورت سالیانه است. از دیگر موارد این است که شرکت ها به جای پرداخت کارمزد می توانند سپرده نقدی در اختیار صندوق قرار دهند و بعد از آخر زمان ضمانت نامه سپرده نقدی خویش را دریافت می کنند.

میر معنا در ادامه ضمن اشاره به کارفرمایی هایی که تابحال ضمانت نامه های صندوق را پذیرفته اند، اظهار نمود: صندوق ها و بانک ها، معادن، شهرداری ها، صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، آب و برق (وزارت نیرو)، دانشگاه و مراکز آموزشی و سایر حوزه های خاص، جزو کارفرمایی هایی هستند که تابحال ضمانت نامه های صندوق را پذیرفته اند.

دکتر محمدی، مدیر سرمایه گذاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران هم به بیان توضیحات در ارتباط با خدمات سرمایه گذاری صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و اظهار داشت: خدمات سرمایه گذاری همچون خدمات جدید صندوق هست که دو سال است، شروع شده است. در این نوع خدمت کلیه شرکتهای فناور، دانش بنیان، استارت آپ ها و هسته های فناور جهت بررسی به منظور سرمایه گذاری می توانند به صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران رجوع کنند.

محمدی در مورد فرآیند سرمایه گذاری صندوق، اظهار نمود: فرایند سرمایه‎گذاری در صندوق طی چهار مرحله بررسی اولیه (شامل عرضه اولیه و معرفی اجمالی تیم، محصول و بازار)، بررسی موشکافانه (شامل عرضه برنامه کسب و کار و تحلیل رقبا، مزیت رقابتی، جریان نقدی)، ارزش گذاری (شامل جزئیات جریان درآمدی و هزینه ای و داده های تاریخی (در صورت وجود)) و در نهایت قرارداد (شامل عرضه ترم شیت اولیه و انعقاد قرارداد) صورت می گیرد.

محمدی افزود: مدل خدمات هم سرمایه گذاری هم توسط صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران عرضه می شود که با نوع سرمایه‎ گذاری متفاوت می باشد. در این فرآیند احتیاج به حضور حداقل سه طرف و حداکثر چهار طرف است که در حالت سه طرفه صندوق عامل، صندوق نوآوری و کارگزار حضور داشته و در حالت چهار طرفه یک شرکت یا تیم یا گروه به حالت سوم اضافه می شود.

در بخش پایانی وبینار هم به پرسش و پاسخ حول مطالب عرضه شده پرداخته شد.5.0 / 5
394
1400/02/21
10:51:45
تگهای خبر: آموزش , ارزیابی , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش