در گفت وگو با میزان سنج اعلام شد

افزایش ۵۰ درصدی قیمت پوشاك و دلیل آن

افزایش ۵۰ درصدی قیمت پوشاك و دلیل آن میزان سنج: عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از افزایش ۵۰ درصدی قیمت پوشاک نسبت به زمان مشابه سال قبل آگاهی داد و علت آنرا اعمال محدودیت در واردات مواد اولیه بدون ظرفیت سنجی از طرف وزارت صمت عنوان نمود.


مجید افتخاری در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته صنف پوشاک بیشتر از سایرین از ویروس کرونا متضرر شده است، خاطرنشان کرد: تمام تعطیلات برای کنترل انتشار کرونا در ابتدای فصل اعمال شد که سبب کاهش فروش پوشاک شد. این در شرایطی است که پوشاک یک محصول فصلی است و اگر در زمان مناسب خود عرضه نشود با کاهش قیمت شدید مواجه می شود.
او همینطور با اشاره به اینکه قیمت مواد اولیه نسبت به زمان مشابه سال قبل بیشتر از دو برابر شده است، خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی قیمت پوشاک هم نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است. به علت همین مشکلات نوع تولید هم عوض شده، هر محصولی عرضه نمی گردد و تولید کنندگان از پارچه های ارزان تر استفاده می نمایند.
عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک با اشاره به اینکه بیشترین مشکل در ارتباط با مواد اولیه داخلی است، خاطرنشان کرد: هم اکنون مواد اولیه داخلی نسبت به زمان مشابه سال قبل دو برابر شده و مواد اولیه خارجی با نرخ ارز تغییر کرده است. همینطور در مقایسه با پیش از عید با عنایت به کاهش نرخ ارز قیمت مواد اولیه خارجی تغییری نداشته، اما قیمت مواد تولید داخلی ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش داشته است. اما قیمت پوشاک نسبت به پیش از عید تغییر چندانی نداشته است.

ممنوعیت بی ضابطه و رفتارهای شبه مافیایی
افتخاری برخی تصمیمات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) صمت و اعمال محدودیت دد واردات مواد اولیه را علت افزایش غیرمعقول مواد اولیه داخلی عنوان نمود و اظهار داشت: علت محدودیت واردات مواد اولیه تهران مشخص نمی باشد. بعضی از این مواد تولید داخل دارند اما ظرفیت شناسی درستی انجام نشده، چون که این میزان تولید پاسخگوی نیاز کشور نیست. نمی تواند به صورت ناگهانی روند عرضه و تقاضا را تغییر داد. بلکه باید پس از ظرفیت سنجی دقیق برای مثال اعلام نمود که پس از طی زمان مشخصی واردات محدود می شود.
او همینطور اعتقاد دارد که مشکل از صنایع نساجی نیست چون که نخ و پنبه به شدت گران شده و رفتارهای شبه مافیایی هم در این بخش وجود دارد، به صورتی که اشخاصی حضور دارند که می خواهند واردات مواد اولیه ممنوع شود تا قیمت آن به صورت غیر طبیعی افزایش یابد.

حداقل کمک های سال قبل را باردیگر عرضه می دادید!
عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک همینطور درباره تاثیرات تعطیلی یک ماهه اصناف برای کنترل شیوع کرونا، اظهار نمود: در همه جای دنیا پس از اعمال چنین محدودیت هایی تسهیلاتی برای مشاغل صدمه دیده در نظر گرفته می شود. سال قبل هم پس از تعطیلی حدود یک ماه فروردین ماه مهلت سه ماهه برای چک و تسهیلات ۱۲ میلیون تومانی برای مشاغل صدمه دیده در نظر گرفته شد.
وی با اشاره به اینکه در نظر گرفتن مهلت ۲۰ روزه برای چک ها پس از تعطیلی یک ماهه خنده دار است، خاطرنشان کرد: پس از یک ماه تعطیلی هیچ حمایتی از از مشاغل و اصناف صدمه دیده نشد. سازمان امور مالیاتی، بانک ها و سایر بخش های دولتی همه مطالباتشان، حتی جریمه یک ساعت دیرکرد را هم دریافت نمودند.
افتخاری با اشاره به اینکه باید از خدمات کشورهای دیگر در زمان اعمال محدودیت ها الگو گرفت، اظهار داشت: تعطیلی یک ماهه اخیر بدترین تعطیلات بود. درست هم اجرا نشد عده ای تخلف کردند و در شرایطی که بسیاری از صنوف تعطیل بودند آنها کاسبی کردند. برای مثال برخی مشاغل غیرضرور مثل آبمیوه فروشی ها باز بودند و در باعث تجمع هم می شدند، اما در بخش پوشاک بخصوص در مراکز جاری تعطیل بودند و لطمه سنگینی دیدند.
وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی برای جبران یک ماه حداقل یک چهارم سال را از دست می دهد، خاطرنشان کرد: دولت باید حداقل الگوی سال قبل را پیاده می کرد و تعویق سه ماهه مهلت چک ها و پردخت وام اشتغال برای هر نفر را در دستور کار قرار می داد.
منبع:

5.0 / 5
940
1400/02/29
19:54:39
تگهای خبر: بانك , تجارت , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش