تولید انبوه مس در ایران

تولید انبوه مس در ایران به گزارش میزان سنج مدیرعامل شركت ملی صنایع مس ایران اظهار داشت بر اساس برنامه ریزی انجام شده، تا پایان سال ۱۳۹۹ ظرفیت شركت مس به تولید ۴۰۰ هزار تن مس محتوا از معادن ایران می رسد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، احمد مرادعلیزاده با بیان اینكه صنعت و بویژه معدن به لحاظ جغرافیایی و آب و هوایی یكی از سخت ترین شرایط كاری را دارند، اظهار كرد: مجموعه مس منطقه كرمان مجتمع های مس سرچشمه، خاتون آباد و میدوك را مدیریت می كند.وی با بیان این كه ظرفیت تولید مس در سال ۹۵ در كشور ۲۸۲ هزار و ۵۰۰ تن مس محتوا بوده است، ادامه داد: روندی كه در چهار سال اخیر طراحی شده و فرآیندهای تصمیم گیری، اجرایی و كاری بازنگری شده كه منجر به این تولید شده است.

مدیرعامل شركت ملی صنایع مس ایران با اشاره به اینكه خوشبختانه روند تولید هر ساله رو به رشد است، تصریح كرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده، تا پایان سال ۱۳۹۹ ظرفیت شركت مس به تولید ۴۰۰ هزار تن مس محتوا از معادن ایران خواهد رسید.

مرادعلیزاده خاطرنشان كرد: در حوزه توسعه یك هدف مشخص شده كه از سال ۱۴۰۰ به بعد، شركت ملی صنایع مس ایران قادر خواهد بود، سالانه ۴۰۰ هزار تن مس خالص از معادن تولید و به بازار داخلی و هدف ارسال كند.

او بیان كرد: غیر از سرمایه گذاری هایی كه تاكنون انجام شده، برای رسیدن به این ظرفیت هنوز به سرمایه گذاری ۱۴ هزار میلیارد تومانی نیاز داریم.

وی عمده توسعه معادن مس را در استان كرمان برشمرد و گفت: این توسعه ها شامل معادن دره زار، دره آلو، چاه فیروزه، طرح توسعه مس سرچشمه است.

مرادعلیزاده عنوان كرد: در چند سال اخیر علیرغم تحریم و ركود، شركت ملی صنایع مس ایران با تامین منابع مالی از طریق بانكها یا منابع دیگر توسعه های خود را انجام داده است.

مدیرعامل شركت ملی صنایع مس ایران اظهار كرد: امروز بیش از ۳ هزار میلیارد تومان از سرمایه گذاری های انجام شده در بخش ذوب سرچشمه، نیروگاه سیرجان، پالایشگاه خاتون آباد، اصلاحات و نوسازی پالایشگاه سرچشمه و ... آماده افتتاح است.

مرادعلیزاده تصریح كرد: در چهار سال اخیر با وجودی مشكلاتی كه داشتیم توانستیم از توان نیروی انسانی شركت استفاده بهتری كنیم، به نحوی كه امسال به ازای هر نفر ۱۴.۵ تن مس تولید می شود، ضمن اینكه كاهش مصرف انرژی در شركت مس یكی دیگر از دستاوردهای چهار سال اخیر بوده است.

وی به كاهش هزینه تمام شده برای تولید مس اشاره و مطرح كرد: در همه حوزه ها برای توسعه، اصلاحات و افزایش تولید در شركت تلاش مضاعفی انجام می شود كه حاصل آن این بوده كه قیمت تمام شده مس به ازای هر تن مس از ۴۹۰۰ دلار در سال ۹۲ به ۳۸۰۰ دلار در سال جاری رسیده است.

مدیرعامل شركت ملی صنایع مس ایران با بیان اینكه پس از برجام، تحریم از فلز مس برداشته شد و كالای خود را به راحتی در بازارهای جهانی عرضه كنیم، یادآور شد: علیرغم اینكه متوسط قیمت فروش مس در بازار جهانی در سال ۹۵ به كمترین میزان در چند سال اخیر رسیده بود اما فروش شركت مس خوشبختانه به ۷ هزار میلیارد تومان و میزان صادرات به یك میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار افزایش یافت.

مرادعلیزاده بیان كرد: امروز اعتبار بین المللی شركت مس بازیابی شده و اعتماد بین كاركنان سیستم و مشتریان به بالاترین میزان رسیده است كه این جریان رشد باید توسط مدیران میانی در آینده نیز تداوم یابد.

به گفته وی رویكرد دیگری كه پس از برجام در شركت مس اتفاق افتاد، استفاده از شركتهای بسیار معتبر برای ایجاد گروههای مشاركت برای توسعه اكتشافات در ایران بود.

 

5.0 / 5
5847
1396/05/13
15:00:09
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش