گزارش میزان سنج؛

مستأجران در مضیقه

مستأجران در مضیقه معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید اگر رقم پیشنهادی وام ودیعه مسکن اعلام گردد، ممکنست مانعی بر سر راه تصویب پیشنهاد جدید وزارت راه و شهرسازی در ستاد کرونا باشد.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، سال قبل و همزمان با شروع فصل جابه جایی مستأجران که با شیوع ویروس کرونا نیز همراه شد، به سبب افزایش افسارگسیخته اجاره بها، ستاد ملی مقابله با کرونا در اقدامی مثبت، علاوه بر تعیین سقف اجاره بهای ۲۵، ۲۰ و ۱۵ درصدی به ترتیب در تهران، کلانشهرها و سایر مناطق شهری، دو مصوبه دیگر هم داشت که شامل ممنوعیت فسخ قراردادهای اجاره و الزام موجران به تمدید آنها و همین طور اعطای تسهیلات ودیعه مسکن ۱۵، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومان به ترتیب برای سایر شهرها، ۸ کلانشهر و تهران با نرخ سود ۱۳ درصدی بود.
اقدامی که تا حدودی توانست هم از جابه جایی مستأجران بکاهد و هم نزدیک به ۲۱۴ هزار خانوار مستأجر در سراسر کشور از تسهیلات ودیعه مسکن بهره مند شدند.
معاون مسکن وزارت راه مهر ۹۹: اقدامات ما به ساماندهی بازار اجاره منجر شد
مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در سال قبل در بخش بازار اجاره مسکن سبب شد تا محمود محمودزاده در آخر شهریور ۱۳۹۹ در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ارزیابی های ما نشان میدهد این برنامه ها قابل قبول بوده و توانست بازار را کنترل کند؛ به همین منوال، در حوزه خرید و فروش مسکن هم ما پیشنهاداتی را ارائه دادیم؛ اگر آنها هم مصوب شود، تا حدود زیادی می توانیم بازار خرید و فروش مسکن را هم کنترل کنیم؛ البته باید این را هم در نظر داشت که بازار مسکن، یک بازار ترکیبی است و از متغیرهای مختلف نقش پذیری دارد.
وزیر راه: مصوبه سال قبل ستاد کرونا همچنان به قوت خود باقی است
مقامات وزارت راه و شهرسازی تاکید دارند که مصوبات سال قبل ستاد ملی کرونا برای سال جاری (۱۴۰۰) نیز قابلیت تسری دارد.
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان این وزارتخانه در ۲ ماه گذشته بارها از لزوم تمدید قراردادهای اجاره مسکن میان موجر و مستأجر آگاهی داده و اعلام نموده اند موجران حق ندارند مستأجران را اولاً با افزایش شدید اجاره بها مواجه کرده و ثانیاً آنها را وادار به تخلیه واحد مسکونیِ مورد اجاره کنند.
فشار موجر بر مستأجر تخطی از مصوبه ستاد کروناست؟
اما بررسی های میدانی نشان میدهد که اولاً خیلی از موجران، مستأجران را تحت فشار گذاشته اند که یا باید افزایش بیش از ۲۵ درصدی اجاره بها داشته باشند و یا این که ملک مورد اجاره را تخلیه کنند.
همچنین برخی از مستأجرانی که به شوراهای حل اختلاف برای لغو حکم تخلیه مراجعه نموده اند، نتوانسته اند با دست پُر برگردند و با استنکاف اعضای شوراهای حل اختلاف برای الزام موجر به تمدید قرارداد اجاره مسکن به بهانه عدم ابلاغ مصوبه جدید ستاد ملی مقابله با کرونا، مواجه گشته اند.
بانک هایی هم که سال قبل پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن را در دستور کار قرار داده بودند، امسال اعلام نموده اند تا زمان ابلاغ مصوبه جدید ستاد کرونا، امکان اعطای این وام را ندارند.
معاون وزیر راه: امکان اعلام رقم پیشنهادی وام ودیعه و سقف افزایش اجاره بها به ستاد کرونا نیست
خبرنگار مهر، این مساله را از محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی پیگیری کرد. وی درباره تمدید مصوبات قبلی ستاد ملی کرونا در بخش اجاره مسکن به خبرنگار مهر اظهار داشت: اعطای مجدد تسهیلات کرونائی ودیعه مسکن را به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد داده ایم و امیدواریم طی هفته جاری طبق برنامه زمان بندی، نتیجه نهایی را ستاد ملی کرونا اعلام نماید و ما هم بتوانیم جزییات آنرا رسانه ای نماییم.
رقم وام ودیعه مسکن این هفته اعلام می شود
وی درباره رقم پیشنهادی این تسهیلات از طرف وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: مبلغ وام کرونائی ودیعه مسکن، بستگی به سقف اعتباری است که بانک مرکزی می تواند تامین کند.
معاون وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: پس ترجیح این است که تا زمان برگزاری نشست ستاد ملی مقابله با کرونا، منتظر تصمیم نهایی ستاد بمانیم تا تغییری در اعداد و ارقام ایجاد نشود.
وی اضافه کرد: اگر اطلاع رسانی شود، ممکنست اعدادی که پیش از تصویب، رسانه ای شده اند، کمتر یا بیشتر شوند و قابل پیش بینی نیست. بنظر می رسد طی هفته جاری یا حداکثر شنبه ۸ خرداد این تصمیم در ستاد ملی کرونا اتخاذ شود.
وام ودیعه مسکن ۱۰۰ میلیون تومان می شود؟
محمودزاده درباب این که آیا گمانه زنی ها در خصوص افزایش سقف وام ودیعه مسکن به ۷۰ یا ۱۰۰ میلیون تومان، صحت دارد یا خیر؟ اظهار نمود: بستگی به منابع کلی و تصمیمی که گرفته می شود، دارد؛ مثلاً یک بانک ممکنست بگوید ۳۰ میلیون تومان بیشتر نمی توانم بدهم؛ مهم آن چیزی است که در تعادل میان بخش های مختلف تصویب می شود.
رقم وام ودیعه مسکن ربطی به بانک مرکزی ندارد
وی تصریح کرد: تصمیم گیری درباره رقم وام، ارتباطی به بانک مرکزی ندارد و هر چه ستاد کرونا تصمیم بگیرد، بانک ها مکلف به اجرا هستند. بانک مرکزی نقش مدیریت توزیع تسهیلات مصوب، میان بانک ها را دارد و نماینده بانک مرکزی در نشست ستاد کرونا، مانند سایر اعضا فقط می تواند نظر خود درباره رقم پیشنهادی را اعلام نماید.
سقف افزایش اجاره ها هم این هفته تعیین می شود
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره سقف پیشنهادی اجاره بها در ستاد کرونا نیز اظهار داشت: این مساله نیز درحال حاضر قابل اعلام و رسانه ای کردن نیست و باید دید ستاد ملی کرونا چه تصمیمی درباره آن می گیرد؛ اعلام سریع آن، مانع بر سر راه به وجود می آورد و امیدواریم این هفته در ستاد کرونا تصمیم نهایی اتخاذ شود.

5.0 / 5
625
1400/03/01
22:24:04
تگهای خبر: ارزیابی , بازار , بانك , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش