از سوی دبیر كانون مرغداران گوشتی تشریح شد

علت افزایش مجدد قیمت مرغ

علت افزایش مجدد قیمت مرغ میزان سنج: دبیر کانون مرغداران گوشتی علت افزایش قیمت مرغ در ایام اخیر را تشریح نمود.پرویز فروغی در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به چرایی افزایش قیمت مرغ در ایام اخیر، اظهار داشت: وقتی دستوری بر روی مرغ قیمت گذاری می شود و در مقابل تغییر قیمت نیز مقاومت صورت می گیرد رغبت به جوجه ریزی کاهش مییابد. همین طور وقتی تولیدکننده جوجه یکروزه را ۸۰۰۰ تا۹۰۰۰ تومان خریداری می کند و ذرت و سویا نیز دیر به دستش می رسد انگیزه خودرا برای تولید از دست می دهد.

وی افزود: قیمت تمام شده مرغ زنده برای تولیدکننده کمتر از ۲۰ هزارتومان نیست و سوال اینجاست که چرا مرغدار باید مرغ زنده خودرا با قیمت مصوب ۱۷هزارو۱۰۰ تومان بفروشد و ضرر کند؟

دبیر کانون مرغداران گوشتی افزود: اگر دستگاه های متولی تولید نمی توانند قیمت جوجه یکروزه را کنترل کنند و به نرخ مصوب ۴۲۰۰ تومان برسانند پس باید قیمت مرغ را اصلاح کنند. نمی توان انتظار داشت که همه مولفه های تولید گران شود ولی محصول نهایی افزایش قیمت نداشته باشد.

وی با اعلان اینکه افزایش قیمت مرغ در ایام اخیر ناشی از کمبود جوجه ریزی و کاهش رغبت مرغداران برای تولید است، اظهار داشت: سیاست های نادرست تولید را می کاهد و اگر همین رویه ادامه داشته باشد ممکنست قیمت مرغ از ۳۰ هزارتومان هم بالاتر رود.

فروغی در پاسخ به این پرسش که گفته می شود مرغداران مرغ هایشان را به بازار عرضه نمی کنند تا با درخواست افزایش قیمت آنها موافقت شود، آیا چنین موضوعی صحت دارد یا خیر؟ اظهار داشت: چنین چیزی امکان پذیر نیست. برای اینکه میزان جوجه ورودی، نهاده دریافتی و مرغ خروجی در سامانه ها ثبت می شود و دستگاه های نظارتی از صفر تا صد تولید را زیر نظر دارند بدین سبب مرغدار نمی تواند مرغ هایش را نگه دارد. از طرفی نگهداری مرغ بیش از دوره مشخص صرفه اقتصادی برای مرغدار ندارد و به صورتی هزینه اضافی است.

به گفته وی این که میزان جوجه یکروزه کم است و قیمت آن بالاست تقصیر تولیدکننده نیست و تولیدکننده با این نوسانات مولفه های تولید امنیت و انگیزه برای تولید ندارد.

دبیر کانون مرغداران گوشتی اشاره کرد: ذرت، سویا در دو نوبت ۳۰ درصد گران گردید. قیمت جوجه چندین ماه است حدود ۲برابر نرخ مصوب شده، اما چرا دستگاه های نظارتی بر روی این اقلام نظارتی ندارند؟ چرا به این مسائل رسیدگی نمی شود؟

وی در آخر اظهار داشت: سیاست های دولت تبعیض آمیز و به نفع زنجیره های تولید است؛ بطوریکه شنیده می شود تخم مرغ های نطفه داری که با ارز۴۲۰۰ وارد شده اکثرا دراختیار زنجیره ها قرار گرفته درصورتی که ۱۵ درصد مرغ کشور توسط زنجیره ها تولید می شود و ۸۵ درصد مابقی تولید مرغ توسط مرغداران جزیره ای صورت می گیرد. اینطور تصمیم گیری های تبعیض آمیز جز نابودی مرغداران جزیره ای هیچ مزیت دیگری درتولید کشور به دنبال نخواهد داشت.

منبع:

5.0 / 5
966
1400/03/04
22:19:12
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش