مرغ گران و مسئولان بی تفاوت!

مرغ گران و مسئولان بی تفاوت! میزان سنج: چندین ماه است که فعالان صنعت طیور در مورد افزایش مجدد قیمت مرغ به سبب بالا رفتن هزینه های تولید هشدار می دهند ولی بنظر می رسد مسئولان مربوطه در وزارت جهاد کشاورزی و وزرات صمت خودشان را به خواب خرگوشی زده اند و هشدارهای داده شده را در نظر نمی گیرند.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۹ سال پرفراز و نشیبی برای بازار مرغ بود. سالی که به سبب کمبود نهاده های دولتی، افزایش قیمت سویا، ذرت و جوجه یکروزه در بازار آزاد، کاهش جوجه ریزی و انحراف در توزیع، قیمت مرغ به ۳۰ هزارتومان هم رسید و عرضه مرغ تنظیم بازاری به قیمت هرکیلو ۲۰ هزار و۴۰۰ تومان در میادین، بسیاری را روانه صف های طولانی کرد. صف هایی که تا روزهای پایانی سال ۱۳۹۹ ادامه داشت و البته به ابتدای سال ۱۴۰۰ هم کشیده شد.

در فروردین ۱۴۰۰ دولت تصمیم گرفت برای ساماندهی بازار مرغ قرارگاهی تحت عنوان قرارگاه ساماندهی مرغ کشور به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و با حضور نمایندگانی از ارگان های مختلف همچون قوه قضاییه و وزارت صمت تشکیل دهد. قرارگاه نیز برای ساماندهی بازار مرغ و ایجاد ثبات در آن، نرخ مصوب مرغ را که از مدتها قبل تولیدکنندگان نسبت به آن انتقاد داشتند، افزایش داد؛ بطوریکه قیمت مرغ منجمد در سرد خانه کیلویی ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان، قیمت مرغ منجمد برای مصرف کننده کیلویی ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان، قیمت مرغ زنده در کشتارگاه کیلویی ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان، قیمت مرغ آماده طبخ در میدان بهمن تهران کیلویی ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت مرغ آماده طبخ برای مصرف کننده کیلویی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد.

در حالی که به نظر می رسید اقدامات این قرارگاه ثبات را به بازار مرغ بازگردانده و مرغ در سال جدید با قیمت های منطقی تر به دست مصرف کننده می رسد اما طولی نکشید که افزایش قیمت جوجه یکروزه خواب آرام بازار مرغ را آشفته کرد و صدای تولیدکنندگان را نیز درآورد. افزایش قیمتی که تعدادی از فعالان این صنعت علت آن را خروج جوجه های تولیدی توسط واحدهای مرغ مادر به صورت غیرقانونی از کشور در سایه نبود نظارت، کمبود جوجه ریزی و حضور دلالان در بازار عنوان کردند.

این فعالان و تولیدکنندگان بارها در صحبت های خود اعلام نمودند که مرغداران نمی توانند جوجه یکروزه را با قیمت مصوب ۴۲۰۰ تومان تهیه کنند و قیمت جوجه یکروزه در بازار به ۲ برابر نرخ مصوب رسیده و با قیمت های ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ خرید و فروش می شود. آنها همین طور به افزایش هزینه های دیگر همچون کرایه های حمل و نقل، دستمزد کارگر، دارو، واکسن، نهاده ها و... اشاره و از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت درخواست نمودند که برای شرایط پیش آمده تدابیری اتخاذ کنند. آنها همین طور هشدار دادند که اگر بر بازار جوجه یکروزه کنترل و نظارت جدی تری صورت نگیرد یا با کمبود مرغ در ماه های آتی مواجه خواهیم شد یا قیمت مرغ افزایش خواهد یافت.

هشدارهای داده شده از طرف تولیدکنندگان اما جدی گرفته نشد و بر طبق آخرین مشاهدات میدانی خبرنگار ایسنا از بازار، قیمت مرغ باردیگر به ۳۰ هزارتومان بازگشت. یعنی همان قیمتی که اسفندماه سال قبل این کالای پروتیئنی پرمصرف را از سفره های برخی خانواده ها حذف یا بسیاری را برای خرید یک کیلو مرغ دولتی روانه صف های طولانی در وضعیت کرونائی کرد.

با این حال، نوسانات فعلی قیمت مرغ نشان میدهد که هنوز مشکلات صنعت طیور بطور کامل و ریشه ای حل نشده و همچنان گوش شنوایی برای مشکلات تولیدکنندگان وجود ندارد.

منبع:

5.0 / 5
373
1400/03/07
15:14:41
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش