شش معضل مهم اقتصادی پیش روی دولت آینده

شش معضل مهم اقتصادی پیش روی دولت آینده میزان سنج: اتاق تجاری تهران می گوید اگر دولت آینده به فکر حل مشکلات اقتصادی کشور است، باید برای شش حوزه مهم، راهکارهای جدی ارائه نماید.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، برمبنای برنامه ریزی صورت گرفته از طرف وزارت کشور، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، روز ۲۸ خرداد امسال برگزار می شود و دولت بعدی کار خودرا از نیمه تابستان شروع خواهدنمود. هرچند تا اختتام پروسه انتخابات معین نیست چه دولتی بر سر کار می آید و چه برنامه هایی برای اقتصاد خواهد داشت اما فعالان بخش خصوصی در هفته های گذشته طرح ها و برنامه های مدنظر خود و اولویت هایی که باید پیگیری شود تا مشکلات اقتصادی کاهش یابند را در قالب های مختلف ارائه کرده اند.
اتاق تجاری تهران در تازه ترین گزارش خود از شش محور مهم و کلیدی برای اصلاح شرایط اقتصادی کشور یاد کرده و از دولت آینده خواسته برای حل آنها، برنامه ریزی هایی جدی انجام دهد.
تک رقمی کردن تورم اولین اولویت مطرح شده در این برنامه است. در این تحلیل تورم بالا یکی از اجزای مهم نبود ثبات اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم اعلام شده که در نهایت به عدم قطعیت در اقتصاد کشور منجر می شود. انجام اصلاحات ساختاری با کاهش مستمر کسری عملیاتی بودجه دولت، تقویت استقلال بانک مرکزی، تاکید بر اعمال انضباط پولی و مالی و حذف زمینه های ایجاد عدم در اقتصاد کشور عواملی هستند که می توانند به کاهش تورم کمک کنند.
دومین محور به بهبود محیط کسب وکار با اولویت دهی به حذف موانع ظهور بنگاه های جدید اختصاص دارد. در این عرصه نیز تسهیل رویه ورشکستگی، حذف واقعی دخالت و تصدی گری دولت، یکسان نگری و عدم تبعیض در اعطای امتیازات، حذف موانع اداری و تقویت حاکمیت قانون بعنوان راهبردهای بهبود فضای کسب وکار مطرح شده اند.
افزایش رقابت پذیری اقتصادی دیگر خواسته مهم فعالان اقتصادی از دولت آینده است. تجدید رویکرد در ساختار شورای رقابت، یکسان سازی نرخ ارز، حذف الزام قیمت گذاری، حذف یارانه های انرژی و تنظیم نظام تعرفه ای کشور اصلی ترین خواسته های مطرح شده در این بخش هستند.
چهارمین محور این برنامه با تجدید ساختار دولت با محوریت عدم ورود نفت به بودجه، کاستن از مالکیت دولتی، استفاده از نیروهای کارآمد کارشناسی، تقویت پاسخگویی و الزام دولت به انجام کلیه تعهدات بسته شده است و محور پنجم به کاهش بیکاری اختصاص دارد که باید در قالب آن، توسعه فرصت دهی به کارآفرینان جوان، تاکید بر توسعه بخش خدمات، تسهیل در جذب سرمایه گذاری خارجی و توسعه کارهای صادرات پیگیری شوند.
ششمین محور نیز به بهره برداری کارآمد و بهینه از منابع طبیعی و زیست محیطی اختصاص دارد که در قالب آن، استفاده از ابزارهای لازم برای کاهش وابستگی به منابع آب، ایجاد محدودیت در تولید کالاهای فاقد مزیت رقابتی و افزودن الزام برخورداری از توجیه زیست محیطی باید پیگیری شوند.
منبع:

5.0 / 5
1438
1400/03/09
10:08:50
تگهای خبر: ابزار , بانك , بیكاری , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش