علل اجتناب پارك ها از دریافت كارت بازرگانی برای دانش بنیان ها

علل اجتناب پارك ها از دریافت كارت بازرگانی برای دانش بنیان ها رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان ایران با تکیه بر این که وزارت صمت، صدور کارت بازرگانی برای این شرکت ها را با مشکلاتی همراه کرده است، اظهار داشت: پارک های علم و فناوری در مورد بروز برخی مشکلات در آینده با سازمان مالیاتی و تأمین اجتماعی نگرانی هایی دارند، به علت همین نگرانی ها، برخی پارک ها از صدور کارت بازرگانی برای شرکت ها اجتناب می کنند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، شرکتهای دانش بنیان برای حضور و فعالیت در عرصه صادرات محصولات و خدمات خود نیازمند در اختیار داشتن کارت بازرگانی حقیقی یا حقوقی هستند و یکی از شروط دریافت این کارت، در اختیار داشتن محل کسب متناسب با رشته فعالیت شامل ملکی یا استیجاری است.
طبق دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت، اصل یا کپی سند مالکیت ۶ دانگ این ساختمان ها باید به نام متقاضی باشد و یا این که متقاضی اصل و کپی اجاره نامه محضری معتبری در اختیار داشته باشد. این در شرایطی است که شرکتهای دانش بنیان به علت استقرار در محل دانشگاه یا پارک های علم و فناوری، امکان تأمین این مدارک را ندارند. ازاین رو، در زمینه دریافت کارت بازرگانی با مشکلاتی رو به رو شده اند. این چالش ها انتقاداتی را به عملکرد وزارت صمت وارد کرده است.
به منظور بررسی چالش های صدور کارت بازرگانی شرکتهای دانش بنیان، مجمع تشکل های دانش بنیان ایران، با هدف حفظ منافع شرکتهای نوآور و استارت آپ ها به این حوزه ورود پیدا کرده و از آنجائیکه دستورالعمل های وزارت صنعت، معدن و تجارت با قوانین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم خوانی ندارد، کوشیده با ایجاد اصلاحاتی در رویکردهای قانونی، زمینه ای را برای رفع این چالش شرکتهای دانش بنیان فراهم آورد.
برای تحقق این امر، نشست خبری با حضور افشین کلاهی، رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان ایران، علی ملایی، معاون کسب و کار اتاق بازرگانی ایران، محمدجواد هادی، معاون تسهیل تجارت مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت، مهدی اقتصادی، رئیس مرکز نوآوری و شتاب دهی صادرات ایران و برخی از نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد و طی آن شرکتهای دانش بنیان به صورت مجازی چالش های خویش را در این حوزه مطرح نمودند.
در این جلسه، افشین کلاهی رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان ایران ضمن اشاره به مهم ترین مشکل موجود پیرامون صدور کارت بازرگانی برای شرکتهای دانش بنیانی که مطابق قانون می توانند در پارک های علم و فناوری و دیگر نواحی حمایتی باشند، اضافه کرد: متاسفانه وزارت صنعت، معدن و تجارت صدور کارت بازرگانی برای این شرکت ها را با مشکلاتی همراه کرده است که باید تسهیل گری در این حوزه صورت گیرد.
کلاهی با تکیه بر این که همچنان روند صدور کارت بازرگانی برای شرکتهای نوآور با مشکلات فراوانی همراه می باشد و موانعی در این راه وجود دارد، اظهار نمود: بنابراین، به دنبال آن هستیم که در این بخش ساختار مشخصی را تعریف نماییم و مشکلات را به شکل قانونی و ریشه ای برطرف نماییم.
رئیس مجمع تشکل های دانش بنیان ایران به نگرانی پارک های علم و فناوری در مورد بروز برخی مشکلات در آینده با سازمان مالیاتی و تأمین اجتماعی اشاره نمود و اظهار داشت: به علت همین نگرانی ها است که برخی پارک ها از صدور کارت بازرگانی برای شرکت ها اجتناب می کنند.
وی همچنین، از آمادگی مجمع تشکل های دانش بنیان ایران و کمیسیون کسب وکارهای دانش بنیان اتاق ایران برای برگزاری دوره آموزشی درباره رویه های صدور کارت بازرگانی اطلاع داد و افزود: دنیا به سمت فعالیت شرکتهای مجازی رفته و این روند هم در ایران بزودی همه گیر خواهد شد؛ ازاین رو، لازم است ضعف قوانین موجود را از ریشه حل نماییم.
ایرداتی که به زیر ساخت صدور کارت بازرگانی وارد است
علی ملایی، معاون کسب و کار اتاق بازرگانی ایران هم در این جلسه درباره کارت بازرگانی به روند انتقال فرایند صدور و تمدید کارت از اتاق ایران به سامانه جامع تجارت و ایراداتی که ابتدا در بدنه کارشناسی و زیرساخت های فنی سامانه مذکور وجود داشت اشاره و خاطرنشان کرد: مشکلاتی که وجود داشت، طی جلساتی با همکاری اتاق و مرکز توسعه تجارت الکترونیک تا حدی مرتفع شد.
وی هدف از این سامانه را تسهیل گری در روند تمدید و صدور کارت بازرگانی عنوان نمود و اظهار داشت: چون در ابتدای کار هنوز زیرساخت ها مهیا نشده بود، شرایط به سختی دنبال می شد، بگونه ای که مشکلات را به صورت مصداقی و یک به یک حل می کردیم. از مسائل فنی که بگذریم، با مسائل قانونی در زمینه صدور کارت بازرگانی برای شرکتهای فناور مواجه می شویم که در این رابطه هم در چندین مورد به تفاهماتی رسیدیم.
پارک ها برای دریافت کد رهگیری از سامانه املاک اقدام کنند
محمدجواد هادی، معاون تسهیل تجارت مرکز توسعه تجارت الکترونیک هم با اشاره به اینکه پس از طریق اندازی سامانه جامع تجارت و انتقال روند صدور و تمدید کارت بازرگانی تلاش شد تغییری در روندها ایجاد نکنیم، خاطرنشان کرد: در این بین تنها شرایط و اجرای امور را تسهیل کردیم و بخش قابل توجهی از اقدامات که باید فیزیکی انجام می شد را حذف کردیم. هم اکنون به هیچ سند کاغذی نیاز نداریم و اطلاعات را سیستمی احراز می نماییم، ازاین رو واجدین شرایط به سادگی می توانند با ورود به این سامانه مبادرت به دریافت یا تمدید کارت بازرگانی کنند.
وی با اشاره به اینکه در بحث دانش بنیان ها ابهامات آئین نامه ای داشتیم و برای حل آن جلساتی ترتیب دادیم تا موارد حل شود، اظهار داشت: پیرو این مورد خیلی از مسائل در ارتباط با شرکتهای مستقر در شهرک های صنعتی مرتفع شده است.
هادی تصریح کرد: هم اکنون عمده مشکل در ارتباط با شرکت هایی است که در مراکز نوآوری و پارک های علمی و فناوری مستقر هستند. باید توجه داشته باشیم که طبق آئین نامه به کد رهگیری نیاز داریم تا شرایط به صورت سیستمی احراز و رهگیری شود و نمی توانیم در این رابطه استثنایی قائل شویم.
معاون تسهیل تجارت مرکز توسعه تجارت الکترونیک در پاسخ به مسائل شرکتهای دانش بنیان پیرامون این موضوع، تصریح کرد: لازم است پارک های علم و فناوری از راه سامانه املاک و مستغلات کد رهگیری دریافت نمایند یا خود پارک ها کد اختصاصی برای این شرکت ها در نظر بگیرند که قابل رهگیری باشد.
به قول وی درباره شرکت هایی که در محل مسکونی مستقر هستند هم پیشنهاد دادیم که از جانب معاونت علمی ریاست جمهوری بررسی ها انجام گیرد و کد رهگیری را برای این شرکت ها صادر کند و تاییدیه را در اختیار مرکز توسعه تجارت الکترونیک قرار دهد.
مهدی اقتصادی، رئیس مرکز نوآوری و شتاب دهی صادرات ایران هم در این جلسه از اهمیت اصلاح قوانین موجود در این عرصه سخن گفت و خواهان اتخاذ تدابیری شد تا مشکلات شرکتهای نوآور و دانش بنیان را به صورت ریشه ای حل کند.
وی اظهار داشت: الگوبرداری از سایر کشورها برای رشد و توسعه فعالیت شرکتهای دانش بنیان مبحث مهمی است که بسیار حائز اهمیت می باشد و باید مورد توجه قرار گیرد.5.0 / 5
346
1400/03/11
23:00:06
تگهای خبر: آموزش , تجارت , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش