یارانه ۴۰ دلاری به كجا رسید؟

یارانه ۴۰ دلاری به كجا رسید؟ به گزارش میزان سنج عضو اتاق تجاری ایران با اشاره به این که تعدادی از نامزدهای ریاست جمهوری وعده 10 برابر شدن یارانه نقدی را می دهند اظهار داشت: این وعده ها باید برمبنای واقعیت و برمبنای مشکلات واقعی باشد که اقتصاد ایران با آن درگیر است.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: ما در دوره تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، همیشه با یک معضل مهم مواجهیم و آن وعده های اقتصادیست که گاهی نامزدها مطرح می کنند اما در نهایت نه مکانیزمی جهت بررسی دقیق میزان عمل به آن وعده ها وجود دارد و نه هیچ یک از این طرح ها راستی آزمایی می شوند.
به گفته ی ایشان، نتیجه چنین فضایی ایجاد توقع در جامعه برای به وجود آمدن یک تحول جدی اقتصادیست اما هربار مردم دیده اند که تا به مشکلات زیرساختی و کلان پرداخته نشود، عملا این وعده ها شانسی برای اجرائی شدن ندارند.
عضو هیئت نمایندگان اتاق تجاری تهران با اشاره به وجود قوانین توسعه بالادستی در کشور، اظهار نمود: ما در هر یک از این برنامه ها به شکل کلان تصویری از آینده مدنظر خود برای اقتصاد ایران را تصویر کرده ایم اما چرا میزان عمل به این برنامه ها در دولت های مختلف پایین بوده است؟ آیا زمان آن نرسیده تا بجای ارائه وعده هایی مردم پسند مانند بالا بردن رقم یارانه به مسائل کلان نگاه کنیم؟
آرگون با اعلان اینکه ثبات اقتصادی و کوشش برای جلوگیری بحران های جدید، یکی از مهم ترین اولویت های اقتصاد ایران است، توضیح داد: گاهی وعده هایی مطرح می شود که انگار در کوتاه مدت می توان در اقتصاد معجزه کرد، واقعیت این است که ما باید ابتدا از بدتر شدن شرایط جلوگیری نماییم و سپس نگاهی دقیق به وضعیت اقتصاد ایران برنامه ریزی نماییم برای اینکه در غیر این صورت حتی اجرای این شعارهای مردم گرایانه نیز راه به جایی نخواهد برد.
وی افزود: اگر اقتصاد ما ثبات داشت و قیمت دلار در همان حدود هزار تومان سال ۱۳۸۹ باقی مانده بود، امروز یارانه ۴۵ هزار تومانی ماهانه، بیش از ۴۰ دلار ارزش داشت و در حقیقت ارزش یارانه نقدی در شروع طرح بیش از ۴۰ دلار بود اما امروز باتوجه به کاهش ارزش پول ملی به کمتر از دو دلار رسیده است. برخی وعده ۱۰ برابر شدن یارانه نقدی را می دهند. صرف نظر از مشکلات و تبعات احتمالی این طرح، حتی اجرای آن باز هم یارانه ۴۰ دلاری نمی دهد و در صورت ادامه افت فاکتورهای اقتصادی، این یارانه نیز ارزش خودرا به زودی از دست خواهد داد.
عضو اتاق تجاری ایران با اعلان اینکه اقتصاد ایران باید تکلیف خودرا با دو موضوع مهم روشن کند، تحریم ها را اولین موضوع دانست و اضافه کرد: امروز ۲۰ درصد از کل هزینه تجارت ما صرف تحریم و محدودیت های حاصل از آن می شود که حدودا رقمی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار تنها در همین حوزه خواهد بود. ما باید تکلیف خودرا با اقتصاد جهانی، نهادهای بین المللی مانند اف ای تی اف و سازمان تجارت جهانی روشن نماییم. تا زمانی که اقتصاد ایران به بدنه اقتصاد جهانی متصل نشود، این محدودیت ها و چالش ها و هزینه های گزاف بجای خود باقی خواهد بود.
آرگون نقش بخش خصوصی و کاهش تصدی گری اقتصادی دولت را دیگر موضوع مهم دانست و توضیح داد: بررسی وضعیت کشورهای توسعه یافته نشان میدهد که در هیچ یک از آنها توسعه اقتصادی با محوریت دولت به جایی نرسیده است. ما با وجود آنکه شعار خصوصی سازی می دهیم اما با دولتی مواجهیم که تمایلی به واگذاری بنگاه ها ندارد و این امر از سویی به کاهش سهم بخش خصوصی در اقتصاد منجر شده و از طرف دیگر عدم شفافیت، رانت، اقتصاد چند نرخی و خیلی از دیگر معضلات را ایجاد کرده است. تا ما راهکاری برای این دو مشکل پیدا نکنیم، دادن وعده های اقتصادی یا عملا اجرائی نخواهند بود یا تنها به اهدافشان نمی رسند که حتی خود می توانند به معضلی جدید مبدل شوند.
به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، برمبنای برنامه ریزی وزارت کشور، انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری روز ۲۸ خرداد امسال برگزار می شود.
هفت نامزد تایید شده از طرف شورای نگهبان در این انتخابات با یکدیگر رقابت می کنند و فرد پیروز در نیمه تابستان دولت جدید را شروع خواهدنمود.
منبع:

5.0 / 5
295
1400/03/18
22:53:35
تگهای خبر: تجارت , توسعه , دلار , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش