عرضه بسته كرونایی بومی ایران به كنیا

عرضه بسته كرونایی بومی ایران به كنیا به گزارش میزان سنج معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از اهدای بسته حمایتی کرونایی ایران به کنیا اطلاع داد و اظهار داشت: در زمان همه گیری ویروس کرونا، در ایران شرکتهای دانش بنیان توانستند کشور را بی نیاز از واردات این اقلام کنند و در این حوزه وزارت بهداشت به شرکتهای دانش بنیان متکی است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، سیاوش ملکی فر امروز در رویداد " یکشنبه های صادراتی" با مبحث پذیرش هیات تجاری و فناوری در حوزه کشاورزی از کشور کنیا که به صورت مجازی در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با اشاره به اینکه این صندوق برنامه مفصلی برای شرکتهای دانش بنیان برای حضور در بازارهای بین المللی دارد، اضافه کرد: هم اکنون و بر مبنای آخرین آمارها ۶هزار و ۳۳ شرکت دانش بنیان در کشور بوجود آمده که در حوزه های مختلفی چون تولید دارو، تجهیزات پزشکی، نانو، زیست فناوری، نفت و پتروشیمی و فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال می باشند.
وی خاطرنشان کرد: در ایران صرفاً شرکت هایی می توانند دانش بنیان معرفی شوند که از حداقل های توسعه تکنولوژی برخوردار باشند و طی فرایند ارزیابی، دانش بنیانی آنها محرز شود. عمده شرکتهای دانش بنیانی که در ایران به راه افتاده است، در لبه تکنولوژی مشغول به کار هستند.
ملکی فر با اشاره به اینکه این شرکت ها توسط تعداد زیادی نهادهای پشتیبان، مورد حمایت قرار دارند، اظهار نمود: هم اکنون هزار دانشگاه و ۴۵ پارک علم و فناوری در کشور فعال می باشند که میزبان حدود ۶ هزار و ۴۸۰ شرکت دانش بنیان هستند، ضمن آنکه حدود ۲۰۰ مرکز رشد و حدود ۲۰۰ شتابدهنده و یا مرکز رشد خصوصی از این شرکت ها حمایت می کنند.
معاون توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن اشاره به میزان صادرات شرکتهای دانش بنیان، افزود: برپایه آخرین آمارها ۴۵۰ شرکت دانش بنیان یعنی ۱۰ درصد از کل دانش بنیان ها، به صادرات حدود یک میلیارد دلار دست یافته اند.
ملکی فر، صندوق نوآوری و شکوفایی را یکی از نهادهای تأمین مالی شرکتهای دانش بنیان توصیف کرد که با ۶۰ ابزار و سرویس مالی از شرکت ها حمایت می کند، افزود: این صندوق به صورت مستقیم زیر نظر رئیس جمهوری فعالیت دارد و به لحاظ جایگاه در نظام اداری کشور، بسیار بالا دیده شده است و از طرفی صندوق نوآوری برای توسعه همکاریهای بین المللی شرکتهای دانش بنیان از ابزارهای متنوعی بهره می گیرد که یکی از آنها دیدار این شرکت ها با هیات های تجاری و شرکای همکار است.
وی ادامه داد: در همین راستا در بهمن ماه سال قبل خانه نوآوری ایران در کنیا افتتاح شد و هیاتی از شرکتهای دانش بنیان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به این کشور اعزام شدند و امیدواریم با هماهنگی های انجام شده از جانب دو طرف میزبان هیات های مختلف از هر دو کشور باشیم.
معاون توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد حمایت های این صندوق از شرکتهای دانش بنیان برای حضور در بازار بین المللی، اظهار داشت: اگر شرکت ایرانی برای ورود به بازارهای خارجی و فروش محصولات خود احتیاج به دریافت گواهینامه هایی چون ایزو و یا استاندارد CE اروپا داشته باشد، می تواند از کمک های بلاعوض صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده نماید.
وی با اشاره به اینکه شرکت ها همینطور می توانند برای ثبت مالکیت فکری از حمایت های صندوق نوآوری برخوردار شوند، اضافه کرد: ثبت اختراع در ایران، اروپا و آمریکا هیچ حفاظتی در کشور ثالث مثل کنیا به عمل نمی آورد؛ ازاین رو شرکت هایی که می خواهند در کنیا سرمایه گذاری کنند، لازم است "نشان تجاری"، "لوگو" و "برند" خویش را در این کشور به ثبت برسانند.
ملکی فر با اشاره به اینکه صندوق در زمینه ثبت اختراع، نشان تجاری و طرح صنعتی از شرکت ها حمایت خواهد کرد، افزود: این صندوق در حوزه کشاورزی که شاید احتیاج به ثبت طرح صنعتی باشد، کمک و حمایت می کند.
ملکی فر ضمن اشاره به این که خیلی از شرکت ها حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را یکی می دانند، اظهار داشت: حمایت های در نظر گرفته شده در هر دو نهاد جدا و متفاوت می باشد و شرکت ها می توانند از حمایت هر دو نهاد استفاده کنند.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن اشاره به راه اندازی خانه نوآوری در کنیا، تصریح کرد: این خانه ظرفیت خوبی برای حضور شرکتهای ایرانی در بازار خارجی است و شرکت ها می توانند با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در کنیا صاحب دفتر شوند.
وی ضمن اشاره به ارسال اقلام لازم برای مقابله با کرونا به وزات بهداشت کنیا اظهار نمود: این محصولات تماما بومی ایران هستند، ضمن آنکه در دوران همه گیری کرونا در ایران، ونتیلاتور، کیت های تشخیصی و مواد مصرفی مورد نیاز برای مقابله با این ویروس توسط شرکتهای دانش بنیان تولید شد و ایران را از واردات این اقلام در زمانی که همه کشورها نیاز داشتند، بی نیاز کردند و نظام سلامت ما به صورت مطلق در این حوزه متکی به دانش بنیان ها است.
منبع:

5.0 / 5
341
1400/03/24
09:23:40
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش