گزارش میزان سنج؛

تكرار سناریوی سوءمدیریت در واردات نهاده های دامی؟

تكرار سناریوی سوءمدیریت در واردات نهاده های دامی؟ میزان سنج: در صورتیکه وزارت جهاد وضعیت تامین نهاده های دامی را مطلوب اعلام نموده، فعالان بخش خصوصی درباره وضعیت واردات نهاده های دامی به کشور هشدار می دهند و ادامه این روند را خطرناک می دانند.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، در صورتیکه سرپرست دفتر خدمات تجاری وزارت جهاد کشاورزی گفته نهاده های دامی موجود در بنادر برای تامین نیاز ۳ ماهه بخش تولید کافی است، فعالان بخش خصوصی درباره وضعیت واردات نهاده های دامی به کشور هشدار می دهند و ادامه این روند را خطرناک می دانند.
حسن عباسی معروفان اخیراً عنوان کرده است: هم اکنون ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تن نهاده دامی در ۹ بندر کشور وجود دارد در صورتیکه نیاز ماهانه کشور حدود یک میلیون و ۳۰۰ تا یک میلیون ۷۰۰ هزار تن است، بدین سبب موجودی بنادر برای تامین نیاز ۳ ماهه بخش تولید کافی است.
وزارت جهاد: تا ۹ ماه آتی نگرانی بابت تامین نهاده های دامی نداریم!
وی تصریح کرده است: تامین کالای اساسی استمرار دارد و تا حالا ۱۱ میلیون تن از چهار نوع کالای ذرت، جو، کنجاله و دانه سویا ثبت سفارش شده است که به مرور به کشور وارد می شود و ما تا حدود ۹ ماه آتی نگرانی بابت تامین نهاده دامی نخواهیم داشت. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
با این حال فعالان بخش خصوصی روند ترخیص نهاده های دامی را قطره چکانی می دانند و از دولت خواسته اند هر چه سریع تر تدبیری فوری برای این مساله بیندیشد.
به گفته این فعالان، اگر نهاده دامی در بازار رسمی به اندازه و واردات به میزان کافی انجام گرفته باشد نباید زور بازار غیررسمی به بازار رسمی بچربد و در مباحث اقتصادی نیت درست داشتن کافی نیست و باید اقدام درست صورت گیرد.
اگر واردات نهاده ها به اندازه کافی صورت بگیرد نباید بازار غیر رسمی چنین رونقی داشته باشد و تمام عوامل صنعت از واردکنندگان، کارخانجات تولیدکننده خوراک، مرغداران و دامداران از این پروسه و کمبود کالا گلایه مند باشند.
واردات ۵ قلم کالای اساسی ۵۳ درصد کاهش یافت
براساس آمار ارائه شده، از شروع فروردین تا ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰؛ ارزش واردات روغن خام، دانه های روغنی، کنجاله، جو و ذرت ۴۸۶ هزار و ۳۹۶ یورو بوده است. این رقم در زمان مشابه سال قبل ۶۲۵ هزار و ۷۶۳ یورو بوده است و بدین سبب امسال با ۲۲ درصد کاهش در این عرصه مواجه هستیم.
همچنین میزان این واردات به لحاظ وزنی یک میلیون و ۱۱۷ هزار و ۴۶۹ تن است که این رقم در مقایسه با واردات دو میلیون و ۳۶۷ هزار و ۸۵۴ تنی زمان مشابه سال قبل ۵۳ درصد کاهش دارد.
در همین زمینه یک منبع مطلع در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: این که ما در بنادر گمرکات کالای اساسی داریم امری واضح است اما مساله مهم این است که آیا امکان ترخیص این کالاها و ورود آنها به کشور وجود دارد و این کالاها می تواند به دست تولیدکننده (دامدار و مرغدار) برسد یا خیر؟
بخش خصوصی: زمانی می توانیم بگوییم کالا به اندازه کافی هست که هر لحظه امکان آزادسازی آن وجود داشته باشد
وی اشاره کرد: مسئولان وزارت جهاد کشاورزی درست می گویند که نهاده در بنادر گمرکات وجود دارد اما نکته عدم امکان ترخیص این کالاها و یا ترخیص قطره چکانی آنهاست.
این فعال بخش خصوصی با اشاره به فساد پذیر بودن این کالاها، افزود: احتمال فاسد شدن این کالاها و کاهش حجم آنها وجود دارد ضمن این که این احتمال وجود دارد که به دنبال فساد این کالاها آنها را تحویل کارخانجات الکل سازی بدهند و یا در دریا بریزند و معدوم کنند، بدین سبب این موارد را می توانیم باتوجه به شرایط موجود متصور باشیم.
وی با اشاره به این که بخش عمده ای از مشکلات عدم ترخیص این کالاها به بحث تامین و تخصیص ارز بر می گردد، اظهار داشت: همین طور تخصیص ارزهای بی کیفیت به واردکنندگان همچون دیگر مشکلات است چونکه برای واردکننده امکان انتقال این ارزها وجود ندارد.
این فعال بخش خصوصی اشاره کرد: ما زمانی می توانیم بگوییم کالا به اندازه کافی داریم که امکان آزادسازی آن کالا هر لحظه وجود داشته باشد اما کالایی که ارز به آن تخصیص نیافته، امکان ترخیص ندارد و عملاً نمی تواند به دست تولیدکننده برسد بدین سبب نمی توان عنوان نمود که کالا به اندازه کافی وجود دارد.
وعده های پوچ سال قبل و بحرانی که در بازار ایجاد شد
براساس این گزارش، تجربه سالهای قبل نشان میدهد که سخنان مسئولان دولتی چندان نمی تواند در تنظیم بازار محصولات اساسی، مورد استناد قرار بگیرد و هشدارهای بخش خصوصی به طور معمول درست از آب در می آید. بعنوان مثال ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ نیز مدیرعامل وقت شرکت پشتیبانی امور دام اظهار داشته بود: مردم برای خرید گوشت و مرغ عجله نکنند چونکه تا آخر سال افزایش قیمتی در این عرصه نداریم.
وی درباره ذخایر نهاده های دامی افزوده بود: در سال ۹۸ بیش از سه میلیون تن ذخایر را به مرغداری ها و دامداری ها فروختیم و مشکلی برای تامین نهاده ها برای تولید مرغ در کشور در سال ۹۹ نخواهیم داشت. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
با این حال آنچه که در سال ۱۳۹۹ در زمینه تامین نهاده های دامی و تولید محصولات پروتئینی اتفاق افتاد، یکی از بحرانی ترین شرایط طی چند سال اخیر بود و دولت تا آخر سال نیز با تمام اقداماتی که انجام داد، نتوانست بازار را کنترل کند و شاهد افزایش سرسام آور قیمت ها و در بعضی موارد نیز کمبود کالای پروتئینی بودیم.
بنابراین از مسئولان امر انتظار می رود با دقت و توجه بیشتری مسائل را دنبال کنند چونکه چنین بی دقتی هایی بحث تنظیم بازار را با بحران های جدی مواجه می کند و کشور را به دردسر می اندازد، اطمینان دادن به مردم و جامعه باید از مرحله حرف عبور کند و در عمل مشخص شود که بازار در آرامش است.


منبع:

5.0 / 5
672
1400/04/01
21:11:01
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش