در گزارش میزان سنج اعلام شد؛

سوءمدیریت در نهاده های دامی شدت گرفت

سوءمدیریت در نهاده های دامی شدت گرفت میزان سنج: رییس هیئت مدیره کانون سراسری مرغ تخمگذار با اعلان اینکه مشکلات حمل و نقل نهاده های دامی از بنادر جنوبی به مقصد استانها جدی است، درباره احتمال حذف گله های مرغ تخم گذار هشدار داد.مجید محسنیان، رییس هیئت مدیره کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در شرایطی قرار گرفته ایم که علاوه بر تحمل زیان شدید توسط مرغداران به امید آینده ای که مسئولان فقط قول آنرا می دهند، روزمرگی ناخوشایندی بابت تامین نهاده های خوراک به مرغداران تحمیل شده است و چون با موجود زنده سر و کار داریم نمی توان آنرا به هر شکلی و به آسانی مدیریت کرد و اگر هم بخواهیم از بازار آزاد نهاده تامین نماییم باید به چند برابر قیمت آنرا خریداری نماییم.
وی اضافه کرد: باوجود این که حواله های تحویل کنجاله سویا و ذرت طبق برنامه و سهمیه بندی از بازارگاه صادر و وجه آن با تمام مشکلات نقدینگی حتی دو هفته پیش از صدور حواله در سامانه مذکور واریز می شود اما مشکلات حمل و نقل از بنادر جنوبی به مقصد استانها بسیار جدی است.
با این که مرغداران به ناچار، درخواست غیر قانونی رانندگان کامیون ها که تا ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو حمل نهاده مطالبه می کنند را می پذیرند ولی کمبود کامیون و تریلر و یا عدم تمایل رانندگان به فعالیت در این عرصه به یک معضل تبدیل گشته است
محسنیان اظهار داشت: با آنکه مرغداران به ناچار، درخواست غیر قانونی رانندگان کامیون ها که تا ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلو حمل نهاده مطالبه می کنند را می پذیرند ولی کمبود کامیون و تریلر و یا عدم تمایل رانندگان به فعالیت در این عرصه به یک معضل تبدیل گشته است.
وی افزود: این در شرایطی است که حتی تعدادی از مرغداران امکان تامین نهاده از بازار آزاد را هم ندارند؛ که همچون دلیلهای آن کمبود شدید نقدینگی ناشی از زیان شدید مرغداران طی دو ماه گذشته و کمبود نهاده آزاد در بازار باوجود سه برابر بودن قیمت ها نسبت به بازارگاه است.
محسنیان هشدار داد: اگر چاره ای فوری اندیشیده نشود و مشابه سه هفته گذشته که مرتب تذکر داده شده، همچنان به وضعیت صنعت بی توجهی شود، مرغداران ناگزیر به حذف مرغ خود خواهند بود، چون دیگر شرایط قابل تحمل نیست و پر واضح است که تاوان این سیاست های غلط دولت را مردم و دولت آینده خواهند داد.
وی درباره کاهش تولید و افزایش شدید قیمت تخم مرغ به دنبال ادامه روند فعلی هشدار داد و اظهار داشت: به آسانی نمی گردد نیاز مردم را از محل واردات تامین نماییم چون تخم مرغ ماندگاری کمی دارد و مثل مرغ قابل ذخیره سازی طولانی نیست ضمن این که کشورها برای مازاد نیاز خود، برنامه صادراتی تعیین شده دارند و قادر به تامین نیازهای فوری و دفعتی نیستند و ما در سالهای قبل چنین روندی را شاهد بوده ایم.
اگر چاره ای فوری اندیشیده نشود و مشابه سه هفته گذشته که مرتب تذکر داده شده، همچنان به وضعیت صنعت بی توجهی شود، مرغداران ناگزیر به حذف مرغ خود خواهند بود
این فعال بخش خصوصی افزود: نکته دیگر این که مشکلات ترخیص نهاده ها از گمرک نیز دستخوش پاس کاری های مدیریتی شده و این مساله نه فقط به کمبودها دامن می زند بلکه ماحصل زحمت کشور را در شرایطی که با محدودیت تامین ارز مواجهیم به انبوهی از کالای فاسد شده تبدیل می کند که باردیگر در مرغداری ها موجب بیماری پرنده و مسمومیت های آشکار و پنهان و کاهش قابل توجه راندمان می شود.
وی افزود: نباید مسئولان اجازه دهند اتفاقاتی که با مدیریت درست می توان از وقوع آنها پیشگیری کرد، تبدیل به بحران در صنعت و اجتماع شود.
به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، از دی ماه ۱۳۹۸ بازار نهاده های دامی به سبب سیاست غلط ارزی دولت (ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی) و سوءمدیریت بارز دستگاه های مسئول گرفتار آشفتگی و نابسامانی شد و سال قبل این نابسامانی ها به اوج رسید؛ بطوریکه بروز فساد گسترده ناشی از رانت دلار ۴۲۰۰ تومانی، تولید خیلی از محصولات پروتئینی را گرفتار مشکلات اساسی و کمبود کرد. بعنوان مثال سال قبل تولیدکنندگان تولید مرغ را کاهش دادند و کمبود شدید تولید و برهم خوردن میزان عرضه و تقاضا، سبب صعود تاریخی قیمت مرغ و تشکیل صف های طولانی مردم در مراکز عرضه مرغ دولتی شد. این در حالیست که دولت از سال ۹۷، به واردات نهاده های دامی ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده و یارانه سنگینی را در قالب ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی صرف واردات نهاده های دامی کرد اما این ارز رانت خیز، منجر به بروز چالش جدی در بازار شد؛ بطوریکه در نهایت تولیدکنندگان از این یارانه بهره ای نبردند و ناچار شدند نهاده ها را با قیمت های گزاف و به سختی از بازار آزاد تامین کنند.
علاوه بر این تجار نیز در زمینه واردات به مشکل برخوردند و در نهایت نیز ریالی از این یارانه وارد سفره مردم نشد و بگفته فعالان صنعت دام و طیور کشور تنها عده ای خاص توانستند از این یارانه بهره ببرند.


منبع:

5.0 / 5
484
1400/04/09
18:58:41
تگهای خبر: بازار , تاریخی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش