آیا كسب درآمد با جوجه كشی مرغ توجیه اقتصادی دارد؟

آیا كسب درآمد با جوجه كشی مرغ توجیه اقتصادی دارد؟ میزان سنج: در صنعت مرغداری و پرورش طیور، جوجه کشی یکی از زودبازده ترین و پرسودترین مشاغل می باشد. از آنجایی که این کسب وکار با خوراک مردم ارتباط دارد، همیشه بازار فروش دارد.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، بدین سبب این شغل پتانسیل درآمدی بالایی داشته و می توان از این طریق به اشتغال زایی پرداخت. نژادهای مختلفی از مرغ وجود دارند که در ایران مورد توجه قرار گرفته اند. تکثیر این نژادها با ماشین جوجه کشی و فروش جوجه یک روزه یا نیمچه آنها سودآوری بالایی دارد. به جهت اینکه تخم نطفه دار مرغ تبدیل به جوجه شود، فقط ۳ هفته زمان نیاز است. در نتیجه کسانی که قصد دارند در این شاخه فعالیت کنند، زودتر به کسب درامد مشغول خواهند شد. البته پروسه جوجه کشی به همین سادگی هم نیست و حساسیت خودش را دارد. بدین سبب پیش از پرداختن به جوجه کشی مرغ هر آنچه که دراین زمینه نیاز است را باید بدانید وگرنه تخم های نطفه دار خراب شده و هزینه ای که برای خرید آنها پرداخت کرده اید تباه خواهد شد.
کدام نژادهای مرغ سودآوری بیشتری دارند؟
در ابتدا کمی راجع به سودآوری جوجه کشی مرغ بحث خواهیم نمود. تخم نطفه دار نژادهای مرغ بومی یا تخمگذار یا گوشتی ارزان بوده و در بازار مصرفی نیز سریع به فروش می روند. پس بازاریابی آنها راحت خواهد بود. اما نژادهایی از مرغ وجود دارد که پرورش جوجه آنها از سودآوری بسیار بالایی برخوردار می باشد. به عنوان مثال نژادهایی همچون برهما، سلطان، لاری، لهستانی و ابریشمی چندین برابر مرغ و خروس های بومی یا محلی ارزش دارند. هر کدام از این نژادها یک خاصیت منحصر به فرد داشته که علاقه مندان را ترغیب به نگهداری از آنها می کند. مثلاً نژاد برهما یکی از سنگین وزن ترین نژادهای مرغ است و ظاهر بسیار با شکوهی دارد. یا این که مرغ های لاری بیشتر به خاطر روحیه جنگجو و مبارزه طلبی نگهداری می شوند.

چندین نژاد گرانقیمت و زینتی مرغ نیز وجود دارند که با جوجه کشی از آنها می توان به درامدهای قابل توجهی رسید. یکی از گرانقیمت ترین نژادهای مرغ، مرغ ایام سمانی بوده که کمیاب است و یک خاصیت منحصر به فرد دارد. در حقیقت گوشت، استخوان، رنگ پر و پوست این پرنده کاملاً سیاه است. گوشت مرغ ایام سمانی خواص بیشتری نسبت به مرغ های گوشتی دارد. نگهداری از نژاد گرانقیمت مرغ ایام سمانی در ایران نیز چندسالی است که توسط افراد مختلف انجام می گیرد. ولی به سبب کمیاب بودن این نژاد و ارزش بالای آن به طور معمول پرورش این نوع مرغ ها در ظرفیت های بسیار پایین شکل می گیرد. همین طور افراد مایل به نگهداری از این نژاد باید تمامی خاصیت های ظاهری این مرغ را به خوبی بشناسند.
جوجه کشی مرغ در ظرفیت های بسیار کم توجیه اقتصادی آنچنان ندارد. بنا بر این برای کسب درامد از این صنعت از ماشین جوجه کشی استفاده می شود. برای اینکه ظرفیت جوجه آوری در دستگاه های جوجه کشی بسیار بالاتر از روش طبیعی بوده و علاوه بر آن پروسه جوجه کشی نیز با دستگاه قابل کنترل است. یعنی با ماشین جوجه کشی، پرورش دهنده کنترل و نظارت دقیق تری بر تخم های نطفه دار دارد.
آموزش جوجه کشی از مرغ
برای جوجه کشی مصنوعی از مرغ باید ابتدا یک دستگاه جوجه کشی باکیفیت تهیه کنید. برای اینکه دستگاه جوجه کشی اگر بصورت دقیق دما، رطوبت، چرخش، تهویه و دیگر المان ها را کنترل نکند، شما هیچ راندمانی به دست نخواهید آورد و متضرر می شود. اما اگر دستگاه کیفیت بالایی داشته و دقیق عمل کند، آن موقع تقریباً تمامی تخم های نطفه داری که داخل آن می گذارید تبدیل به جوجه خواهند شد.
اما فقط کیفیت دستگاه جوجه کشی تضمین کننده سود شما در این شغل نیست. مورد بسیار مهم بعدی تخم های نطفه دار مورد استفاده می باشند. تخم های مورد استفاده برای جوجه کشی باید تحت وضعیت خاصی نگهداری و ذخیره شوند. از زمان تولید تا مصرف تخم نطفه دار حداکثر باید ۵ الی ۷ روز گذشته باشد. برای اینکه پس از ۷ روز ارزش مواد غذایی داخل تخم کاهش یافته و جوجه در ایام آخر نمی تواند به خوبی تغذیه شود و داخل تخم تلف می شود. همین طور تخم مرغ نطفه دار پیش از جوجه کشی بایستی در دمای خنک ۱۸ درجه و رطوبت ۶۵ درصد نگهداری شود. برای اینکه دمای گرم موجب رشد تخم نطفه دار می شود و اگر دمای گرم تداوم نداشته و به طور نوسانی باشد، تخم نطفه دار خراب می شود.
در زمان استفاده از ماشین جوجه کشی لازم است که کاربر نظارت کافی بر دستگاه نیز داشته باشید. به عنوان مثال تنظیمات ۱۸ روز اولی جوجه کشی با ۳ روز آخر فرق می کند و شما باید این تغییرات را بموقع اعمال کنید. به طور معمول کنترلرهای جوجه کشی تنظیمات ساده ای دارند و حتی افراد کم سواد نیز می توانند با آن کار کنند. ولی در هر صورت لازم است که اپراتور دستگاه جوجه کشی تسلط کافی بر روی تنظیمات برد دستگاه جوجه کشی داشته باشد.
اقدامات لازم برای نگهداری از جوجه ها
کسانی که از طرق جوجه کشی کسب درامد می کنند به طور معمول از قبل جوجه ها را پیش فروش می کنند. اگر جوجه های یک روزه به فروش نروند لازم است که از آنها مراقبت شود. ملزومات نگهداری از جوجه های یک روزه شامل مادر مصنوعی، دانخوری و آبخوری و دان مخصوص (استارتر) می باشد. جوجه یک روزه نیاز به محیط گرم دارد و دمای ۳۵ درجه برای سلامتی آنها در روز اول لازم است. سپس درجه حرارت محل نگهداری جوجه هر طول هفته ۱ الی ۲ درجه کاهش داده می شود تا جوجه ها دوران بحران یعنی دو هفته اول را سپری کنند. علاوه بر محیط گرم، تغذیه جوجه ها با غذای مقوی نیز ضروی است. بدین منظور می توان از بازار دان مخصوص جوجه تهیه کرد که یک غذای مغذی برای جوجه ها می باشد. کمبود ویتامین، پروتئین و مواد معدنی در جوجه ها موجب کاهش سرعت رشد و بیماری آنها می شود. در نتیجه اگر به خوبی از جوجه ها مراقبت نشود، مرگ و میر بالایی خواهند داشت و پرورش دهنده هیچ سودی نمی تواند از این شغل به دست بیاورد.

سرمایه لازم برای کسب درامد بوسیله جوجه کشی
سرمایه اولیه لازم برای اشتغال زایی در این شغل بستگی به توانایی مالی شما داشته و هیچ محدودتی ندارد. پرورش دهنده باید برای خرید دستگاه جوجه کشی و خرید تخم نطفه دار هزینه کند. همین طور برای نگهداری از جوجه ها باید مادر مصنوعی و دان مخصوص جوجه خرید کنید. یکی از مزیت های مهم این شغل عدم نیاز آن به سرمایه زیاد می باشد.
اگر برای کاهش هزینه ها می خواهید خودتان دستگاه جوجه کشی بسازید و استفاده کنید، شانس موفقیت شما کمتر خواهد بود. برخی افراد با خرید لوازم ساخت دستگاه جوجه کشی قصد دارند که دستگاه مدنظرشان را بسازند. ولی پروسه جوجه کشی به تغییرات دما، رطوبت، چرخش و تهویه بسیار حساس است. دستگاه های دست ساز نمی توانند تمامی مؤلفه های لازم برای رشد تخم های نطفه دار را به خوبی کنترل کنند. بنا بر این اگر قصد فعالیت جدی در این صنعت را دارید حتما از یک دستگاه جوجه کشی باکیفیت استفاده نمائید.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

5.0 / 5
323
1400/04/14
10:07:25
تگهای خبر: آموزش , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش