پیش بینی جدید فائو و OECD

فشار افزایش قیمت مواد غذایی در سال های آتی كمتر می شود

فشار افزایش قیمت مواد غذایی در سال های آتی كمتر می شود میزان سنج: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) اعلام نمودند کالاهای غذایی احیانا در دهه آینده با رشد راندمان ارزانتر می شوند اما اهداف جهانی برای کاهش گرسنگی و آلایندگی بعید است محقق شود.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، قیمت کالاهای کشاورزی از سال قبل به سبب افزایش واردات چین و محدود شدن ذخایر بالا رفته است و در نتیجه فائو ماه گذشته افزایش چشم گیر هزینه واردکنندگان مواد غذایی در سال ۲۰۲۱ را پیش بینی نمود.

فائو و سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در گزارش مشترک خود اعلام نمودند در یک دهه آینده با کندی رشد تقاضا برای غلات و شیلات و افزایش تولید کشاورزی، قیمت بیشتر کالاهای کشاورزی در دهه پیش رو کاهش پیدا خواهدنمود و تا حدود زیادی ثابت می ماند.

ماکسیمو تورِرو، اقتصاددان ارشد فائو در طول ارائه "گزارش دورنمای کشاورزی فائو و سازمان توسعه و همکاری اقتصادی از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰" اظهار داشت: عوامل بنیادین نشان نمی دهند که به سمت یک ابرسیکل قیمت کالاها می رویم.

تقاضای چین عامل اصلی موثر بر بازارهای کشاورزی جهانی به ویژه برای گوشت، ماهی و غلات خواهد بود اما با روند آهسته تری نسبت به یک دهه گذشته رشد می کند برای اینکه جمعیت چین رشد آهسته تری پیدا کرده و مصرف بعضی مواد غذایی از سطح بالایی که دیده می شد، کمتر خواهد شد.

پیش بینی می شود میزان انتشار گازهای گلخانه ای از بخش کشاورزی به میزان چهار درصد در ۱۰ سال آینده افزایش پیدا کند و دامها عامل ۸۰ درصد از این افزایش خواهند بود و هدف صفر کردن گرسنگی سازمان ملل تا سال ۲۰۳۰ دور از دسترس می ماند.

ماتیاس کورمان، دبیرکل سازمان توسعه و همکاری اقتصادی با اشاره به اینکه مشکل، توزیع و دسترسی به غذا در بعضی مناطق است، درخواست سازمانش برای متمرکز شدن یارانه های کشاورزی به زیرساخت و نوآوری را تکرار کرد.

در دورنمای ۱۰ ساله این گزارش مشترک، احیای اقتصادی بعد از همه گیری ویروس کرونا در بازارهای غذایی انعطاف پذیر فرض شده است.

بر اساس گزارش رویترز، صادرات خالص کشاورزی از اروپا و آسیای مرکزی در یک دهه آینده تحت تاثیر صادرات غلات روسیه و اوکراین دو برابر خواهد شد. در مقابل واردات خالص به منطقه جنوب صحرای آفریقا به میزان ۷۵ درصد تا سال ۲۰۳۰ رشد می کند که ناشی از واردات بالاتر گندم، برنج، ذرت و سویاست.

منبع:

5.0 / 5
273
1400/04/15
13:11:12
تگهای خبر: بازار , توسعه , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش