خرید تضمینی شیرخام به قیمت كیلویی ۶۴۰۰ تومان

خرید تضمینی شیرخام به قیمت كیلویی ۶۴۰۰ تومان شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم شیرخام را 6400 تومان تصویب کرد.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، چندین ماه است که دامداران به پایین بودن نرخ مصوب شیرخام و بالا بودن هزینه های تولید همچون خوراک دام اعتراض دارند و بارها فعالان صنعت دامپروری از دولت درخواست نمودند که نسبت به اصلاح قیمت مصوب شیرخام اقدامات لازم را انجام دهند تا از ضرر و زیان دامداران جلوگیری شود تا صنعت دامپروری زمین نخورد.

در این راستا روز گذشته خبری در خصوص اصلاح قیمت شیرخام منتشر گردید و وزیر جهاد کشاورزی در نامه ای اعلام نمود که شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی قیمت هر کیلوگرم شیرخام را ۶۴۰۰ تومان تصویب کرده است.

در متن مصوبه انتشار یافته شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی آمده است که این شورا در جلسه مورخ ۱۴ تیر ۱۴۰۰ به استناد مفاد قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی در امتداد پشتیبانی از دامداران و پایداری تولید در خشکسالی، قیمت هر کیلوگرم شیرخام را با ۳.۲ درصد چربی و بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار، ۶۴۰۰ تومان تصویب کرده است و به ازای هر ۰.۱ درصد افزایش یا کاهش درصد چربی مبلغ ۸۰۰ ریال متناسب با افزایش یا کاهش درصد چربی به قیمت شیرخام اضافه یا کسر خواهد شد.

این مصوبه در حالیست که یک کارشناس صنایع لبنی به ایسنا می گوید قیمت مصوب ۶۴۰۰ تومانی قیمت خرید تضمینی شیرخام در امتداد پشتیبانی از دامداران و جلوگیری از ضرر و زیان آنها بوده است و برای سازمان های تحت پوشش وزارت جهاد جهت خرید تضمینی شیرخام تکلیف ایجاد کرده، نه صنایع لبنی.

وی می افزاید: البته اگر قیمت محصولات لبنی هم توامان افزایش یابد و بازار هم کشش داشته باشد به نظر نمی رسد کارخانه ها مخالفتی با این قیمت داشته باشند ولی اگر قرار باشد قیمت شیرخام بالا رود ولی محصولات لبنی ثابت بمانند مصوبه قابلیت اجرا نخواهد داشت.

به گفته این کارشناس، یک پیشنهاد این است که کارخانه های لبنی شیر را با همان قیمت قبلی ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان خریداری کنند و مابه التفاوت آن تا ۶۴۰۰ تومان توسط وزارت جهاد کشاورزی بصورت تضمینی به دامدار پرداخت گردد، ولی هنوز درباب آن تصمیم گیری نشده است. این مصوبه وزیر جهاد کشاورزی ابهامات زیادی دارد که بایستی سازوکارهای اجرائی آن مشخص شود.
5.0 / 5
224
1400/04/19
18:57:07
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش