طی یك هفته گذشته صورت گرفت

جهش قیمت در بازار خودرو با وجود تعطیلی بازارهای رسمی

جهش قیمت در بازار خودرو با وجود تعطیلی بازارهای رسمی میزان سنج: بررسی قیمت خودرو های پرتیراژ دو خودروساز بزرگ داخلی در بازار نشان از شیب صعودی آنها دارد؛ به شکلی که پراید 111 توقف تولید با چهار میلیون افزایش به 138 میلیون تومان رسیده یا در محصولات ایران خودرو پژو پارس سال و پژو 207 اتوماتیک هریک با هفت میلیون افزایش قیمت نسبت به یک هفته گذشته، بیشترین افزایش قیمت را داشته اند؛ البته موج اصلی افزایش قیمت از یکی دو روز اخیر و به جهت محدودیت های کرونائی بازار رسمی و تعطیلی معاملات شروع شده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، سه شنبه هفته گذشته بود که روند قیمت خودرو های پرتیراژ در بازار مورد بررسی قرار گرفت. در صورتیکه همچنان بازار رسمی برای خرید و فروش خودرو تعطیلست اما همچنان روند صعودی قیمت ها ادامه داشته و طی روزهای اخیر تندتر هم شده است؛ به طور مثال از روز گذشته پراید ۱۱۱ که از حدود یکسال گذشته دیگر تولید نمی گردد و موجودی های بازار آزاد متعلق به نهایت چند ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ است، یک دفعه چهار میلیون تومان گران تر شده و هم اکنون ۱۳۸ میلیون تومان قیمت دارد. البته که قیمت گذاری ها صورت می گیرد اما خریداری نیست!
طبق بررسی های صورت گرفته از قیمت ها در بازار خودرو و مقایسه آنها با قیمت ها در هفته گذشته، در پرتیراژهای گروه صنعتی ایران خودرو، سمند LX با افزایش شش میلیون تومانی ۲۱۳ میلیون تومان قیمت دارد. البته بیشترین افزایش قیمت در محصولات گروه صنعتی ایران خودرو متعلق به پژو پارس سال و پژو ۲۰۷ اتوماتیک است که هریک با هفت میلیون افزایش قیمت به ترتیب امروز (سه شنبه) پژو پارس سال ۲۵۰ میلیون تومان و پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۳۹۲ میلیون تومان تعیین قیمت شده اند.
همانطور که اشاره شد بعد از این دو محصول، سمند LX شش میلیون تومان و بعد از آن دنا پلاس توربو دنده ای نسبت به هفته گذشته پنج میلیون افزایش قیمت داشته و به ۳۷۵ میلیون تومان رسیده است.
دو محصول پژو ۴۰۵ GLX و پژو ۲۰۶ SD V۸ هریک چهار میلیون تومان گران تر شده اند و الان پژو ۴۰۵ GLX حدود ۲۰۷ میلیون تومان و همین طور پژو ۲۰۶ SD V۸ نیز ۲۷۷ میلیون تومان قیمت دارند.
پژو ۲۰۶ تیپ۵ و دنا نیز هرکدام سه میلیون تومان افزایش قیمت داشته و امروز به ترتیب ۲۶۵ میلیون (پژو ۲۰۶ تیپ ۵) و ۲۹۵ میلیون تومان (دنا) قیمت گذاری شده اند. البته در مواردی معدود پژو ۲۰۶ تیپ ۵ حدود ۲۶۷ میلیون تومان هم قیمت گذاری شده است.
در محصولات گروه صنعتی ایران خودرو محصولاتی همچون پژو ۲۰۶ تیپ ۲، رانا LX، رانا پلاس (۱۳۹۹) و هایما S۷ توربو از ثبات قیمت نسبت به هفته گذشته برخوردار بوده اند. تنها پژو ۲۰۷ دنده ای با سه میلیون تومان کاهش قیمت به ۲۹۳ میلیون تومان رسیده است.

افزایش ۱ تا ۴ میلیون تومانی محصولات سایپا
در محصولات پرتیراژ گروه خودروسازی سایپا نیز روند افزایشی قیمت ها دیده می شود.
محصولات خانواده پراید باوجود این که یکسال است خط تولیدشان متوقف شده است، همچنان در بازارآزاد موجود هستند و مشمول افزایش قیمت قابل توجه می شوند. طی یکی دو روز اخیر پراید ۱۱۱ چهار میلیون تومان گران شده و از ۱۳۴ میلیون به ۱۳۸ میلیون تومان رسیده است!
پراید ۱۳۲ نیز تنها مدل ۱۳۹۸ آن در بازار وجود دارد هم دو میلیون تومان گران تر شده و امروز ۱۲۱ میلیون تومان قیمت دارد.
پراید ۱۳۱ و تیبا نیز هر یک با افزایش یک میلیون تومانی قیمت در بازار آزاد روبه رو شده و هم اکنون به ترتیب سایپا ۱۳۱ حدود ۱۲۵ میلیون تومان و تیبا ۱۳۲ میلیون تومان قیمت ارند.
دیگر محصولات این خودروساز همچون ساینا، تیبا ۲ و کوییک هم نسبت به هفته گذشته تغییر قیمت نداشته اند و بر این اساس همچنان ساینا ۱۴۷ میلیون تومان، تیبا ۲ ۱۴۰ میلیون تومان و کوییک دنده ای ۱۵۰ میلیون تومان قیمت دارند.
پراید وانت (سایپا ۱۵۱) نیز بعنوان تنها بازمانده خانواده درحال تولید محصولات خانواده پراید ۱۴۴ میلیون تومان قیمت دارد.
کوییک R نیز ۱۶۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.
لازم به ذکر است همانطور که اشاره شد، قیمت های رسمی در نتیجه معاملات رسمی در واحدهای صنفی و نمایشگاه های رسمی به جهت تعطیلی محدودیت های کرونائی وجود ندارد و قیمت های اعلامی برای محصولات و میزان نوسانات آنها حاصل بیشترین میزان آگهی های درج شده برای فروش است.
منبع:

5.0 / 5
280
1400/04/22
20:13:22
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش