زمزمه های پیشگیری از واردات بعضی از برندهای گوشی

زمزمه های پیشگیری از واردات بعضی از برندهای گوشی به گزارش میزان سنج اخباری از ممنوعیت واردات برخی مدل های پرتقاضای موبایل به علت مشکل عدم مسیریابی صحیح سرشماره های اضطراری، به گوش می رسد که درصورت اجرای این ممنوعیت، با عنایت به سهم قابل توجه در بازار و مقرون به صرفه بودن این مدلها در مقایسه با سایر برندها، مشکلاتی را در عرضه و تقاضا و تأمین گوشی مورد نظر کاربران ایجاد خواهد نمود.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، نامه ای از جانب انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نوشته شده که درخواست تجدیدنظر در ممنوعیت مجوز ثبت سفارش برخی برندهای پرتقاضای موبایل به دلیل مشکل عدم مسیریابی صحیح سرشماره های اضطراری را دارد. نامه ای که در اختیار ایسنا قرار گرفته و در این لینک قابل مشاهده می باشد، از آن حکایت می کند که واردات برخی مدلهای شیائومی در آینده ممنوع خواهد شد.
در نامه ای که به شرکتهای واردکننده برای ممنوعیت واردات مدلهای شیائومی ارسال شده، اینطور آمده که «بر اساس بررسی های انجام شده، گوشیهای موبایل واردشده به کشور، سرشماره های اضطراری ۱۱۰، ۱۱۵ و ۱۲۵ را به درستی مسیریابی نکرده و آن شماره ها را به سرشماره ۱۱۲ هدایت می کنند که این مورد باعث عدم دسترسی فوری ذی نفعان خریدار گوشیهای مربوطه، به سامانه های در رابطه با سرشماره های فوق و بالطبع تضییع حقوق آنها خواهد شد.»
در ادامه اینطور تاکید شده که «با توجه به مبحث فوق و با توجه به ماده ۴ قانون پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان و تعهد عرضه شده توسط آن شرکت در هنگام ثبت سفارش و ترخیص، ضروریست تا آن شرکت حداکثر ظرف مدت ۲۰ روز از تاریخ صدور این نامه، نسبت به عرضه اقدامات انجام شده، در جهت مرتفع ساختن مشکل فوق و اطلاع رسانی لازم به مخاطبین و سازمان اقدام نماید. تا زمان احراز رفع مشکل در گوشیهای فوق الذکر، ورود مجدد گوشیهای تلفن همراه مذکور به کشور ممنوع می باشد.»
مدل REDMINOTE10، مدل REDMI9C، مدل REDMI9C، مدل REDMI9AT، مدل POCOX3، مدل REDMINOTE9 PRO از برند شیائومی، بعضی از مدلهای برند وان پلاس، اینفینیکس و نوکیا مشمول این نامه می شوند. این در شرایطی است که پیشگیری از واردات برند شیائومی، بعنوان یکی از برندهای مطرح و پرمصرف گوشی در ایران تبعات خویش را دارد. همچون این که به علت قیمت اقتصادی این گوشیها در مقایسه با برندهای محبوب تری مانند سامسونگ، مصرف کننده نهایی که در شرایط بد اقتصادی می تواند با حداقل هزینه یک موبایل کارآمد تهیه نماید، از این فرصت محروم خواهد شد و ناچار است برای خرید یک گوشی از برندهای دیگر، مبلغ بیشتری هزینه کند.
در نامه به رگولاتوری آمده است که شرایط تحریم های خصمانه ضد ایران، منجر به قطع ارتباط مستقیم با برندهای اصلی موبایل شده و برندهای مطرح به سبب این تحریم ها و استفاده از برخی قطعات و تکنولوژی های آمریکایی، امکان مذاکره با فروش باواسطه یا بی واسطه به ایران را ندارند و بازرگانان با روش های خیلی سخت و پیچیده با دور زدن تحریم ها نیاز مصرف کنندگان را تأمین می کنند که عملا امکان درخواست تغییرات نرم افزاری هم اکنون وجود ندارد.
همینطور طبق آمار انجمن واردکنندگان موبایل اتاق بازرگانی ایران، طی بازه زمانی تیرماه ۹۹ تا خرداد ۱۴۰۰، تعداد ۸ میلیون و ۴۷ هزار دستگاه موبایل با برند سامسونگ در مقابل چهار میلیون و ۵۹۱ هزار دستگاه گوشی شیائومی وارد کشور شده است که این آمار، سهم ۴۶ درصدی سامسونگ در مقابل سهم ۲۶ درصدی شیائومی را نشان داده است. این یعنی ممنوعیت واردات شیائومی، تعادل بازار را هم به هم می زند و عدم تأمین این میزان تقاضا در بازار سبب به هم خوردن نظم عرضه و تقاضا می شود.
انجمن واردکنندگان در نامه به رگولاتوری، پیشنهادهایی در جهت حل این مشکل به جای ممنوعیت واردات عرضه کرده است، همچون دریافت تعهد از بازرگانان برای نصب برچسب روش شماره گیری صحیح سرشماره های اضطراری و اطلاع رسانی مناسب در شبکه های فروش و شبکه های اجتماعی شرکت ها برای آگاه سازی مصرف کنندگان و همینطور مذاکره و تعامل با سامانه همتا و تصویب کمیته راهبری رجیستری برای ارسال پیامک اطلاع رسانی به مصرف کننده بعد از فعال سازی مدلهای مذکور با هدف آگاه سازی مردم از روش شماره گیری صحیح این شماره ها تا زمان لغو تحریم ها.
منبع:

5.0 / 5
475
1400/04/25
21:26:52
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش