آشنایی با كمپكتور و كاربردهای آن در راه سازی و ساختمان سازی

آشنایی با كمپكتور و كاربردهای آن در راه سازی و ساختمان سازی به گزارش میزان سنج به صورت خلاصه کمپکتور وسیله ای است که برای فشرده سازی خاک و سنگدانه ها. در واقع Compact به مفهوم فشرده شدن و Compactor به مفهوم فشرده ساز می باشد.


به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، وقتی مخلوط خاک و سنگدانه های در مکانی تخلیه و پهن می شود، به مرور زمان در اثر وزن و فشار متراکم تر شده و نشست می کند. اگر بر روی خاک پهن شده بدون کمپکت شدن آغاز به ساخت یا کف سازی نماییم، در اثر زمان به خاطر نشست محصول ساخته شده ترک خورده و تخریب می شود. کمپکتور یکی از پرکاربردترین ابزارهای مورد استفاده در صنعت راه سازی و ساختمان سازی می باشد. معمولا در هر جایی که کوبش خاک نیاز باشد و نشود از غلطک استفاده کرد، کمپکتور بهترین راهکار است. بسته به نوع پروژه و نیاز انواع کمپکتور طراحی و ساخته شده و به شما کمک خواهد نمود. امکان دارد هدف کوبیدن خاک جهت پیاده رو سازی و سنگفرش باشد یا پر کردن و کوبیدن خاک یک کانال مخابراتی. شرکتهای بسیاری در دنیا درحال تولید این دستگاه پرکاربرد می باشند. بنا بر این کمپکتورهای صفحه ای و پرشی با برندها، طرح ها، رنگ ها، اندازه ها و مدلهای مختلف در بازار به فروش می رسد. هر کدام بنا به توانایی، قدرت، کیفیت و در واقع شرکت سازنده آنها دارای خصوصیت های های ویژه ای هستند. نکته مهم در این میان جنس صفحه کمپکتورها است. مجموعه های سازنده کمپکتورهای صفحه ای یا قورباغه ای صفحه های این نوع دستگاه ها را از جنس فولاد تهیه می کنند که هم دارای سنگینی قابل قبول و هم قدرت و توانایی بالایی است. عملکرد کمپکتور یا زمین کوب همانطور که در ابتدا اشاره شد از کمپکتور برای متراکم کردن مصالح خاکی و سنگی استفاده می شود که از چهار پارامتر وزن استاتیکی – ضربه – ارتعاش و کنترل برای کوبیدن خاک استفاده می نمایند. مکانیزم عملکرد در کمپکتورهای صفحه ای به این صورت است که در ارتعاش بوجود آمده از روتور گریز از مرکز به صفحه کمپکتور منتقل می شود. ارتعاش در صفحه کمپکتور، ماشین را رو به جلو حمل می کند. حرکت ارتعاشی همراه با وزن دستگاه عمل فشرده سازی یا کمپکت کردن را ممکن می سازد. معرفی انواع کمپکتور جهت استفاده از کامپکتورها باید به فضای اجرایی توجه نمود به این طریق که کمپکتور صفحه ای سبک یا سنگین نسبت به نوع خاک سطح محاسبه می شود. بدین صورت که برای کوبیدن سطوح در انجام عملیات هایی با فضای اندک همانند کانال ها و راه های محل عبور لوله یا کابل های مخابراتی یا برق کشی، از کمپکتورهای قورباغه ای یا پرشی استفاده می شود. در مقابل از کمپکتورهای صفحه ای جهت کوبش و زیر سازی در محوطه های متوسط و بزرگ تر استفاده می شود. ابعاد صفحه کامپکتورها شامل پرشی یا کانگورویی، صفحه ای و صفحه ای سنگین از ابعاد ۲۵*۲۵ تا الی ۹۰*۶۵ می باشد. کمپکتور صفحه ای کمپکتور صفحه ای از متداول ترین انواع کمپکتور است که در پروژه های صنعتی و عمرانی به کار گرفته می شود. از این دستگاه برای متراکم کردن و کوبش خاک و هم چنین زیر سازی استفاده می شود. همچون مکان هایی که برای زیرسازی میتوان استفاده کرد: پیاده روها، جاده کوه ای کوچک و مناطقی است که امکان استفاده از غلطک وجود ندارد. کمپکتورهای صفحه ای را در بازار به نام کمپکتور دستی هم می شناسند. از علل بسیار مهمی که سبب می شود دستگاه کمپکتور صفحه ای یا همان Plate Compactor مورد توجه قرار بگیرد سطح بزرگ آن است که با سطح زمین ارتباط دارد.
کمپکتور قورباغه ای پس از معرفی کمپکتورهای صفحه ای نوبت به معرفی کمپکتور قورباغه ای( Ramer Tamping) یا کمپکتور پرشی است. کاربرد اصلی این دستگاه که به سبب نوع پرش به آن کمپکتور کانگورویی هم می گویند، چسباندن و ایجاد حداکثر تراکم در ذرات خاک از راه کوبیدن ضربه ای است طوری که تثبیت خاک به صورت کامل انجام گیرد. دستگاه کمپکتور قورباغه ای از راه وارد کردن ضربه به خاک عمل ثبت و یک دست شدن خاک را انجام می دهد و باعث فشرده سازی می شود. عملکرد کمپکتور قورباغه ای مانند کمپکتور صفحه ای بستگی به برند، اندازه و ابعاد و مهم تر از همه نوع سطح و فضای کاری خواهد داشت. نوع عملکرد کمپکتورهای قورباغه ای یا کمپکتور پرشی عمودی است. این خصوصیت باعث می شود تا پای این ماشین قدرتمند، بتواند کمپکتور را بلند کند و با وارد نمودن ضرباتی محکم به زمین باعث فشرده شدن خاک شود. این دستگاه برای انواع مکان های دارای عرض کم مانند گودال و کانال که ضربات، بیشتر از ارتعاش، در یکسان سازی و تثبیت خاک اثرگذار است، مناسب می باشد.
قیمت کمپکتور یکی از مهم ترین عوامل اثرگذار بر قیمت کمپکتور طرح، موتور مورد استفاده در آن می باشد. همان گونه که اشاره کردیم کمپکتورها با موتورهای مختلف مونتاژ و به بازار عرضه می گردند. اما بر مبنای کیفیت موتور که بر روی دستگاه مونتاژ شده است، قیمت نهایی هم تغییر می کند. یکی از پرطرفدارترین موتورهایی که مورد استفاده موتورهای روبین است در سه مدل چینی، تایلندی و ژاپنی در بازار موجود است. انتخاب هرکدام از این مدل برای استفاده قیمت نهایی کمپکتور را تعیین می نماید. بازرگانی لرزان صنعت - www.larzansanat.com – یکی از شرکتهای با سابقه و باتجربه در زمینه تأمین انواع ماشین آلات ساختمان سازی و زاه سازی همچون انواع Compactor می باشد. برای اطلاعات کامل و مشاوره مجانی می توانید با کارشناسان این شرکت تماس حاصل کنید. سرعت حرکت در کامپکتورها سرعت حرکت در این ماشین ها به عواملی شامل قدرت حرکت کمپکتور، شیب زمین نوع سطح، نوع مصالح و غیره بستگی دارد. برای مثال در محلی که شب زمین صفر و سطح آن از خاک نرم باشد، با کامپکتوری به قدرت ۵ اسب بخار و ضربه ۱.۵ با وزن تقریبی ۸۰ کیلو گرم، سرعت بیشتری خواهد داشت نسبت به کامپکتوری که در شیب +۳ و خاکی با دانه های شکسته و ضربه ۳ تن با وزن ۲۰۰ کیلو باشد. یک نکته مهم کاربردی که برای سلامتی اپراتورهای این دستگاه باید به آن توجه گردد این است که کارکرد کمپکتورها همراه با لرزش است. چون کمپکتور دارای دسته ای است که اپراتور با جابجایی آن به فشرده سازی سطح می پردازد، معمولا لرزش ماشین از راه این دسته به دست ها و بدن کاربر منتقل می شود. در نتیجه بهتر است که هر اپراتور بعد از چند ساعت کار با آن جای خویش را به نفر دیگری بدهد یا مدت زمانی استراحت کند و سپس به کار ادامه دهد. قدرت ضربه زنی در کامپکتورها قدرت ضربه در کمپکتورها از ۱۰۰۰ کیلو الی ۸۰۰۰ کیلو می تواند متغیر باشد. پیمانکاران اغلب از مدلهای ۱.۵ تن و ۳ تن استفاده می نمایند، که بر حسب قدرت موتور، ابعاد صفحه و وزن خود دستگاه محاسبه می شود. عملکرد دستگاه بدین شکل است که نیروی چرخشی موتور به لنگ داخل دستگاه منتقل شده و سبب حرکت آن می شود. در نتیجه صفحه گرفتار پرش شده و ضربه های متوالی را به سطح وارد میکند. این ضربه ها در دقیقه بر حسب دور متفاوت می باشد.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

5.0 / 5
102
1400/04/29
12:42:03
تگهای خبر: ابزار , بازار , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش