رشد تولید ۹ محصول معدنی در بهار امسال

رشد تولید ۹ محصول معدنی در بهار امسال در بهار امسال از بین ۱۲ محصول منتخب معدنی، ۹ محصول رشد تولید و تنها سه محصول نسبت به زمان مشابه سال گذشته، افت تولید داشته اند که در میان آنها شمش آلومینیوم، ظروف چینی و شیشه جام بیش از ۳۰ درصد افزایش تولید داشته و در بالای جدول هستند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، برپایه آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت از عملکرد حوزه معدن و صنایع معدنی کشور در مجموع سه ماهه ابتدایی سالجاری نشان داده است که از ۱۲ محصول منتخب معدنی مورد بررسی قرار گرفته در این گزارش تولید شمش آلومینیوم، ظروف چینی، شیشه جام، کاشی و سرامیک، کاتد مس، ظروف شیشه ای، فولاد خام، سیمان و کنسانتره زغالسنگ به ترتیب از ۳۹.۹ درصد تا ۴.۹ درصد، بیشترین افزایش تولید را داشته و به ترتیب چینی بهداشتی، آلومینا و محصولات فولادی میزان تولیدشان نسبت به سه ماهه نخست سال قبل بین ۱۶.۸ درصد تا یک درصد کاهش یافته است.
هرچند که افت یک درصدی عدد کاهش قابل توجه نیست اما باتوجه به این که فولادسازان کشور به اوضاع خود می بالند و مرتبا از افزایش تولید، افزایش صادرات صحبت می کنند، آمار کاهشی چندان جالب نیست؛ البته که برپایه برنامه های تعریف شده برای سال ۱۴۰۰ در بخش معدن، وزارت صنعت، معدن و تجارت برای افزایش تولید فولاد خام، آهن اسفنجی، آلومینا، کاشی و سرامیک و شیشه جام برنامه ریزی کرده اما در مقابل اعتقاد دارد که تولید محصولات فولادی، کاتد مس، شمش آلومینیوم و سیمان نسبت به سال ۱۳۹۹ کمتر شود که به نظر می آید میزان بالای تولید این محصولات معدنی در سال گذشته، دلیل بر این تصمیم است.
فعالان معدنی گرچه در کاهش تولید محصولات فولادی مطابق برنامه ریزی وزارت صمت پیش رفته اند اما گویا در تولید شمش آلومینوم که در صدر افزایش تولید است و سیمان و کاتد مس، چندان اعتقادی به برنامه ریزی وزارت صمت ندارند.
طبق آمار، شمش آلومینیوم در مدت مذکور با رشد قریب به ۴۰ درصدی (۳۹.۹ درصد) بیشترین افزایش تولید را داشته است. در سه ماهه ابتدایی سال جاری تولید این محصول معدنی ۱۳۵ هزار و ۷۰۰ تن بوده است، در حالیکه در مدت مشابه سال قبل ۹۷ هزار تن شمش آلومینیوم ساخته شده است.
بعد از آن ۱۴ هزار و ۱۰۰ تن ظروف چینی و ۳۳۲ هزار و ۷۰۰ تن شیشه جام در سه ماهه سالجاری ساخته شده که نسبت به ۱۰ هزار و ۳۰۰ تن ظروف چینی و ۲۵۳ هزار تن شیشه جام ساخته شده در سه ماهه ابتدایی سال قبل به ترتیب ۳۷.۹ و ۳۱.۵ درصد افزایش تولید را رقم زده اند.
کاشی و سرامیک هم با ۲۲.۷ درصد افزایش تولید نسبت به سه ماهه ابتدایی سال قبل که از ۸۹ میلیون و ۳۰۵ هزار و ۶۰۰ متر مربع ساخته شده بود، در مت مذکور سالجاری میزان تولید را به ۱۰۹ میلیون و ۵۷۴ هزار و ۳۰۰ متر مربع رسانده است.

رشد زیر ۱۰ درصدی ۵ محصول منتخب معدنی
الباقی محصولات معدنی مورد بررسی، زیر ۱۰ درصد افزایش تولید داشته اند؛ بدین صورت که کاتد مس با افزایش ۹.۴ درصدی تولید در سه ماه نخست سالجاری معادل ۷۸ هزار و ۶۰۰ تن ساخته شده است. در فصل بهار سال قبل میزان تولید این محصول معدنی برابر ۷۱ هزار و ۸۰۰ تن ثبت شده است.
ظروف شیشه ای و فولاد خام هم به ترتیب افزایش ۷.۶ درصد و ۷.۵ درصد تولید را در سه ماهه ابتدایی سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده اند. در حالیکه در مجموع سه ماه نخست سال قبل ۱۷۴ هزار و ۲۰۰ تن ظروف شیشه ای و هفت میلیون و ۱۶۸ هزار و ۸۰۰ تن فولاد خام ساخته شده که این آمار تولید در مدت مشابه سالجاری به ترتیب به ۱۸۷ هزار و ۴۰۰ تن (برای ظروف شیشه ای) و هفت میلیون و ۷۰۹ هزار و ۷۰۰ تن (برای فولاد خام) افزایش پیدا کرده است.
در نهایت هم دو محصول سیمان و کنسانتره زغالسنگ کمترین رشد تولید را در مقایسه آماری فصل بهار سالجاری نسبت به بهار سال قبل ثبت کرده اند. در سه ماهه سالجاری سیمان با رشد پنج درصدی از ۱۶ میلیون و ۵۱۷ هزار و ۳۰۰ تن در سه ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ به ۱۷ میلیون و ۳۹۹ هزار و ۹۰۰ تن در سه مجموع سه ماهه نخست سال جاری رسیده است.
کنسانتره زغال سنگ هم در سه ماهه ابتدایی سالجاری ۳۵۹ هزار و ۸۰۰ تن ساخته شده که نشان از افزایش ۴.۹ درصدی این محصول معدنی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد؛ چونکه در سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹ از این محصول ۳۴۳ هزار تن ساخته شده بود.

محصولات فولادی هم گرفتار افت تولید شد
در مقابل چینی بهداشتی ۱۶.۸ درصد، آلومینا ۱۰.۹ درصد و محصولات فولادی یک درصد کاهش تولید را در فصل بهار سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده اند.
در مدت مذکور سالجاری چینی بهداشتی ۲۰ هزار و ۷۰۰ تن تولید شده؛ در حالیکه این عدد در مدت مشابه سال قبل ۲۴ هزار و ۹۰۰ تن ثبت شده است.
همینطور در حالیکه در سه ماهه سال قبل ۶۲ هزار و ۸۰۰ تن آلومینا ساخته شده بود، این عدد در مدت مشابه سال جاری به ۵۶ هزار تن رسیده است.
کمترین افت تولید هم مختص محصولات فولادی است که ۸۶۰۰ تن کمتر شده و از شش میلیون و ۳۳۰ هزار و ۷۰۰ تن ساخته شده در سه ماهه ۱۳۹۹ به شش میلیون و ۳۲۲ هزار و ۱۰۰ تن در مجموع سه ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ رسیده است.5.0 / 5
218
1400/04/31
14:26:07
تگهای خبر: تجارت , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش