مالیات جدید خودرو چگونه محاسبه می شود؟

مالیات جدید خودرو چگونه محاسبه می شود؟ میزان سنج: طبق طرح مجلس درباره مالیات بر عایدی سرمایه که تا شهریور ماه مقرر است به صحن علنی رود، سود حاصل از فروش خودرو طی مدتی نگهداری مشمول مالیات می شود. مالیات دیگر خودرو مربوط به خودرو های لوکس با ارزش بیش از یک میلیارد تومان است که تا بهمن ماه باید گرفتن شود و مالیات بر نقل وانتقال و شماره گذاری خودرو های تولید داخل و وارداتی نیز به قوت خود باقی است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، مالیات بر عایدی سرمایه طرح مجلس است که مدتی از تصویب کلیات آن می گذرد و اجرای کامل آن به دولت بعدی می رسد؛ به شکلی که پورابراهیمی - رییس کمیسیون اقتصادی مجلس - گفته که ظرف یک ماه آتی تلاش خواهیم کرد تا تمامی نظرات کارشناسان اتاق تجاری، صاحب نظران و متخصصان را در مورد بحث مالیات بر عایدی سرمایه جمع آوری و جمع بندی نماییم و تا اواخر شهریور ماه نیز گزارش رسمی و نهایی آنرا در کمیسیون اقتصادی تصویب و به صحن علنی ارائه نماییم.
در این طرح، اگر فردی خودرو بخرد و سپس مبادرت به فروش آن کند، باید از محل سود این معامله طبق مدت نگهداری آن سرمایه، بخشی را بعنوان مالیات پرداخت کند.
نحوه محاسبه مالیات بر عایدی سرمایه در بازار خودرو بر طبق مدت زمان نگهداری، در سال اول ۳۰ درصد، سال دوم ۲۰ درصد و سال سوم ۱۰ درصد است.
نگهداری خودرو خریداری شده از سال چهارم به بعد معاف از مالیات می شود.
بعنوان مثال، اگر خودرویی به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان خریده و بعد از یک سال آن به قیمت ۶۰۰ میلیون تومان فروخته شود، سودی که از این فروش حاصل شده معادل ۱۰۰ میلیون تومان است که مالیات آن بر طبق یک سال نگهداری ۳۰ درصد محاسبه می شود و باید ۳۰ میلیون تومان مالیات بپردازید.

اجرای مالیات خودرو های لوکس از بهمن ماه

همچنین، به جز مالیات بر عایدی سرمایه طبق بودجه سالجاری باید صاحبان خودرو های لوکس که ارزش آنها بیش از یک میلیارد تومان باشد، تا بهمن سال جاری مالیات بپردازند.

طبق قانون، تمام مالکان انواع خودرو های سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال و محجور تحت تکفل که در آخر هر سال مجموع ارزش آنها بیش از یک میلیارد تومان باشد به شرح زیر مشمول مالیات سالانه خودرو هستند:
۱ - تا ۱.۵ میلیارد نسبت به مازاد یک میلیارد تومان؛ یک درصد
۲- تا مبلغ سه میلیارد نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان؛ دو درصد

۳ - تا مبلغ ۴.۵ میلیارد نسبت به مازاد سه میلیارد تومان؛ سه درصد
۴- نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد تومان؛ چهار درصد
آشنایی با مالیات نقل وانتقال و شماره گذاری خودرو
از طرف دیگر، انواع خودرو های داخلی و وارداتی به استثناء ماشین های راهسازی، کارگاهی، معدنی و کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال هستند.
دراین زمینه، مبنای محاسبه مالیات نقل وانتقال برای خودرو های تولید داخل بهای فروش آنها و برای خودرو های وارداتی، مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی آنها مبنای محاسبه این مالیات است.

علاوه براین، انواع خودرو های سبک، سنگین و موتورسیکلت، بر طبق رتبه انرژی آنها که به تأیید سازمان ملی استاندارد ایران رسیده است، طبق نرخ های مربوطه مشمول مالیات و عوارض سبز می شوند که اساس مأخذ مالیات و عوارض موضوع این ماده، قیمت فروش کارخانه در مورد تولیدات داخلی و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی برای خودرو های وارداتی است.

منبع:

5.0 / 5
301
1400/04/31
23:04:20
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش