گزارشی از اعمال محدودیت ها در تعطیلات شش روزه

تو این وضعیت اقتصادی كی تعطیل می كنه؟!

تو این وضعیت اقتصادی كی تعطیل می كنه؟! مشاهدات میدانی در پنجمین روز تعطیلات سراسری تهران برای کنترل ویروس کرونا نشان میدهد که اصناف غیرضروری همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند که البته شرایط اقتصادی و نبود حمایت های دولتی در این وضعیت موثر است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، فردا یکشنبه ۳ مرداد تعطیلات شش روزه پایتخت و استان البرز تمام می شود، اما مشاهدات میدانی نشان داده است همچنان این محدودیت ها اجرا نمی گردد.
با گسترش موج پنجم انتشار کرونا و افزایش آمار مبتلایان در استانهای تهران و البرز، تمامی دستگاههای دولتی، بانک ها و گروه های پر خطر اصناف و مشاغل استانهای تهران و البرز از سه شنبه هفته گذشته به مدت ۶ روز تعطیل شدند.
همین طور با وجود این که با رایزنی های اتاق اصناف وضعیت فعالیت مشاغل در وضعیت قرمز تغییر نمود و هم اکنون هم به جز تهران و کرج در سایر استانهای قرمز فقط فعالیت هفت شغل محدود شده است اما برمبنای مصوبه قرارگاه کرونا قرار شد در این زمان فقط فعالیت ۹ گروه صنفی شامل نانواییها، سوپرمارکت و بقالی، فروش محصولات لبنی، فروش محصولات پروتئینی( فقط فروشندگان مرغ، گوشت و ماهی)، فروشگاه های زنجیره ای (صرفا بخش سوپرمارکتی، اقلام خوراکی، آشامیدنی و پروتئینی و بهداشتی)، فروشندگان ملزومات پزشکی و دامپزشکی، آژانس های تاکسی تلفنی، فروشندگان میوه و تربار، مراکز طبخ غذا، رستوران و فست فودها (صرفا بیرون بر) طی مدت شش روز تعطیلی اضطراری از تاریخ سه شنبه ۲۹ تیرماه تا اختتام روزیکشنبه ۳ مرداد در استانهای تهران و البرز مجاز باشد.
با این وجود در حالیکه فقط یک روز از این تعطیلات باقی مانده، مشاهدات میدانی نشان داده است صنوف، محدودیت ها را رعایت نکردند.
روز اول محدودیت ها یک فروشنده ظروف به ایسنا اظهار داشت که اگر مجبورش نکنند تعطیل نمی کند؛ چونکه حتی مغازه ای که اجاره ای نیست هر روز حدودا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد.
دو مغازه دار دیگر در بخش پوشاک و لوازم کوه نوردی نیز قاطعانه گفتند که حاضر به بستن مغازه های خود نیستند.
یک فروشنده پوشاک می گفت کارمندان در هر حالت حقوق شان را دریافت می کنند و مغازه داران دیگر نمی توانند بدون درآمد بمانند.
امروز هم با یک مغازه دار صحبت شد و وی در پاسخ به اینکه مگر مغازه ها نباید تعطیل باشند، اظهار داشت: گفته اند، ولی کی تو این شرایط اقتصادی تعطیل می کنه؟!
به نظر میرسد اعمال محدودیت در فعالیت مشاغل در موج های متوالی ویروس کرونا بدون حمایت های دولت کار را به جایی رسانده که دیگر مشاغل تن به محدودیت ها ندهند. از ۱۹ تیرماه کشور وارد موج پنجم شد و وضعیت خیلی از استانها قرمز شد، اما با وجود این که فقط مشاغل گروه یک در شهرهای قرمز مجاز به فعالیت بودند، این محدودیت ها رعایت نشد و یک کارشناس امور اصناف نیز بتازگی به ایسنا گفته بود در وضعیت فعلی اقتصادی و نبود حمایت های دولتی اصناف چاره ای جز تخلف ندارند!
البته این وضعیت دور از انتظار نبود؛ چونکه یک روز بعد از شروع محدودیت ها، یعنی ۲۰ تیر ماه، رییس اتاق اصناف تهران طی نامه ای به استانداری تصریح کرد که نارضایتی از ادامه تعطیلی صنوف بسیار بالاست و صاحبان صنوف و بازاریان تاکید دارند که باید همراه اصناف، سازمان ها و ارگان هایی همچون بانک ها، سازمان های امور مالیاتی و... نیز همگام با اصناف تعطیل شوند. وی همینطور هشدار داده بود که اگر قرار باشد تعطیلی طبق روال گذشته فقط برای حوزه اصناف اعمال شود، امکان نافرمانی صنوف از رعایت و پذیرش دستورهای صادرشده بسیار بالاست و ممکنست با چالش و اعتراضات صنفی همراه شود.
طبق اعلام مسئولان صنفی، حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد واحدهای صنفی اجاره ای هستند و نقش صنوف از شیوع کرونا کمتر از ۱۵ درصد است و سهم حمل و نقل عمومی در گسترش بیماری خیلی بیشتر است.5.0 / 5
247
1400/05/03
12:50:51
تگهای خبر: بازار , بانك , دستگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش