معاون سازمان حفظ نباتات:

ایران به یکی از عمده ترین واردکنندگان آفت کش تبدیل گشته است

ایران به یکی از عمده ترین واردکنندگان آفت کش تبدیل گشته است معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات ضمن اشاره به این که متاسفانه کشور به یکی از عمده ترین واردکنندگان آفت کش ها تبدیل گشته است، اظهار داشت: قطع این وابستگی مستلزم توجه به صنایع تولید نهاده های کنترل غیرشیمیایی در داخل کشور است.مسعود لطیفیان در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه صنایع تولید نهاده های کنترل غیرشیمیایی شامل انواع آفت کش های زیستی گیاه پایه و میکروبی که یکی از مهم ترین صنایع در کاهش وابستگی کشاورزی کشور به تأمین نهاده های گیاهپزشکی از خارج کشور بوده و نقش مهمی در اشتغالزایی و رشد اقتصادی دارد، اظهار داشت: توجه به این صنعت مهم در حالی است که یکی از صنایع پیشرو و پرطرفدار در کشاورزی جهان است و توجه خیلی از کشورها را به خود جلب کرده است.

وی افزود: در ایران و در دهه ۶۰ فعالیت این صنایع در کشور شروع شد. از همان ابتدا کیفیت تولیدات ایرانی سبب شد نهاده های کنترل غیرشیمیایی تولید داخل به تدریج جای خویش را در بازارهای داخلی کشور باز کند. اما این محبوبیت و پتانسیل بالای این صنایع امروزه بخش بسیار اندکی از سهم نهاده های مدیریت کنترل آفات را به خود مختص کرده است و این صنایع نتوانسته اند جایگاه واقعی خویش را در صنایع تولید نهاده های کشاورزی داخلی پیدا کنند.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات افزود: امروز ایران می تواند از مزیت و پتانسیل بالای داخلی این گروه از صنایع خود در توسعه و رشد اقتصادی کشاورزی کشور استفاده نماید و مانع آن شود که جای تولیدات داخلی را کالاهای چینی و هندی بگیرند.

وی ضمن اشاره به این که متأسفانه کشورمان امروز به یکی از عمده ترین واردکنندگان آفت کش ها تبدیل گشته است، اظهار داشت: برای قطع این وابستگی یکی از بهترین راهکارها توجه به صنایع تولید نهاده های کنترل غیرشیمیایی در داخل کشور است. صنایع تولیدات نهاده های کنترل غیرشیمیایی شامل آفت کش های میکروبی و گیاه پایه ایران به لحاظ کیفیت، قابلیت رقابت پذیری با دیگر کشورهای تولیدکننده را دارد، چونکه به لحاظ تنوع و زیرساخت های علمی و فنی جزو کشورهای برتر به شمار می رویم. اما مشکلاتی همچون هزینه های بالای تأمین زیرساخت های اولیه، بالا بودن سود تجارت آفت کش های شیمیایی، قوانین و مقررات دست و پاگیر و واردات بی رویه آفت کش های شیمیایی سبب شده فرصت رقابت برابر را در بازار این نوع نهاده ها در داخل کشور از دست بدهیم.

لطیفیان در ادامه اظهار داشت: به اعتقاد صنعتگران حوزه آفت کش های غیرشیمیایی امروز این صنعت می تواند بخش عمده ای از نیاز کشور را به آفت کش های مورد نیاز برای کنترل آفات و بیماری های گیاهی تأمین کند و نقش بزرگی در تأمین امنیت غذایی جامعه بخصوص به لحاظ کیفیت تولیدات گیاهی بازی کند. دولت باید برای حفظ این اشتغال و رفع مشکلات این بخش برنامه ریزی دراز مدت داشته باشد. علاوه بر این یکی از اشکالات این صنایع در کشور وضعیت نامناسب سرمایه گذاری و ارتقای کیفیت تولید است.

وی با اشاره به اینکه امسال که به نام «تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» نام گذاری شده، سازمان حفظ نباتات درصدد است به بررسی جدی وضعیت صنایع تولید نهاده های آفت کش کشور و کمک به رفع مشکلات آنها بپردازد، خاطرنشان کرد: از مهم ترین مشکلات و موانع توسعه این صنایع در کشور میتوان بالا بودن هزینه های تولید و قیمت تمام شده نسبت به کشورهای دیگر، عدم توسعه و نوسازی صنایع تولیدی و خدمات توزیع و بازار یابی داخلی و خارجی، نبود حمایت های لازم از نام و نشان تجاری ملی و در نتیجه کمبود تعداد نام و نشان تجاری قوی داخلی، محدودیت های فرهنگی و اجتماعی در معرفی محصولات و ایجاد محتوای ترویجی مبتنی بر تقاضای نظام های بهره وری تولیدات گیاهی اشاره نمود.

این مقام مسئول در سازمان حفظ نباتات افزود: مهم ترین تهدیدهای شناسایی شده در این صنعت خلأ هدف گذاری و چشم انداز در سطح شرکتهای تولیدکننده برای ایجاد تنوع لازم در سبد نیازهای کشور و صادرات، فرهنگ استفاده از آفت کش های شیمیایی بعنوان تنها روش موفق و سریع، استفاده از روش های قدیمی و ناکارآمد در تولید آفت کش های غیرشیمیایی، بروز نبودن زیست فناوری فناوری تولید برخی آفت کش های غیرشیمیایی، عدم نگاه زنجیره ای دولت و ذی نفعان به کل صنایع تولید آفت کش ها، ایجاد محدودیت های زیاد برای ثبت برندها و تولیدات داخلی آفت کش های غیرشیمیایی، عدم برنامه ریزی صحیح در حوزه صادرات آفت کش های غیرشیمیایی مازاد نیاز داخلی وعدم برنامه ریزی صحیح در حوزه صادرات آفت کش های غیرشیمیایی مازاد نیاز داخلی است.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات در انتها با اشاره به اینکه صنایع و شرکتهای تولید آفت کش های غیرشیمیایی به صورت کلان نیازمند بکارگیری سیاست های حمایتی در روند توسعه خود هستند، اظهار داشت: اصلاح قوانین در رابطه با کار و تأمین اجتماعی مبتنی صنایع حمایت کننده از محیط زیست و سلامت انسان در جهت اشتغال بیشتر، توسعه آموزش های تخصصی تولید، بهره وری و کیفیت در تولید آفت کش های غیرشیمیایی، جذب سرمایه گذاری ها و مشارکت کننده های خارجی در تولید داخل کشور، رسمیت بخشی به تولید شرکت ها جهت توسعه برندهای داخلی مطابق دستورالعمل های موجود در سازمان حفظ نباتات کشور، تسهیل در واگذاری پروانه بهره برداری به شرکتهای دانش بنیان، تسهیل در به رسمیت شناخته شدن صنایع تولید آفت کش های غیرشیمیایی بعنوان صنعت سبز و صدور پروانه بهره برداری برای کارگاه های بیشتر از ۵۰ نفر در شهرهای بزرگ بدون در نظر گرفتن شعاع ۱۲۰ کیلومتری، ایجاد مشوق های لازم جهت شفافیت تولیدکنندگان و کاهش تولیدات غیرقانونی و استقرار تدریجی دریافت شناسه کالا با عنایت به آئین نامه های اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای آفت کش های غیرشیمیایی بایستی مد نظر قرار گیرد.
5.0 / 5
225
1400/05/09
10:03:38
تگهای خبر: آموزش , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش