انتظار تولیدکنندگان از دولت سیزدهم

انتظار تولیدکنندگان از دولت سیزدهم مجمع کارآفرینان کشور توجه به برخی مسائل همچون بهبود محیط کسب و کار و اصلاح تصدی گری، هدایت منابع به سمت بخش مولد کشور، به روز رسانی صنایع، تمرکز بر توسعه توان رقابت پذیری صنایع، عدم دخالت دولت در قیمت گذاری، پشتیبانی از نشان تجاری ایران و ترویج کارآفرینی و مصرف کالای ایرانی، چابک سازی خصوصی سازی واقعی، نظام و شایسته سالاری، احترام به حقوق مالکیت، افزایش پیمان نامه و تفاهمنامه های منطقه ای، اصلاح سهامداری صنعت خودرو، توجه به اسناد بالادستی و غیره را در دولت جدید مورد تاکید قرار داد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، حمیدرضا غزنوی، دبیر مجمع کارآفرینان ایران، امروز در نشست خبری، با مبحث انتظارات تولیدکنندگان و صنعتگران از دولت سیزدهم، اظهار نمود: واحدهای تولیدی در ایران، واحدهای متوسط و کوچک هستند، به صورتی که از حدود ۸۳ هزار واحد تولیدی، حدود ۳۰۰۰ واحد بالای ۱۰۰ نفر شاغل و کمتر از ۱۰۰ واحد بالای ۱۰۰۰ نفر شاغل دارد که یعنی کشور برای کلان کردم اقتصاد ندارد. این در شرایطی است که کشورهای صنعتی از راه پیشران های اقتصادی در عرصه های بین المللی نقش ایفا کرده اند.
وی با اشاره به اینکه دولت جدید باید حقوق مالکیت، تدوین استراتژی صنعتی، تدوین سیاست گذاری صنعتی و استراتژی سرمایه گذاری خارجی، خلق ارزش های جدید، طراحی صنعتی به منظور جذب فارغ التحصیلان و اعمال سیاست های تشویقی برای تحقق ساخت داخل را در دستور کار قرار دهد، اظهار داشت: سرمایه گذاری خارجی هم باید منجر به ارز آوری و انتقال تکنولوژی شود و همینطور جلوی خروج ارز از کشور را هم بگیرد. همینطور سرمایه گذاری خارجی باید در حوزه هایی باشد که احتیاج به فناوری یا سرمایه گذاری هنگفت دارد تا امنیت سرمایه گذاران داخلی به خطر نیفتد.
وی ادامه داد: در دوره های مختلف شاهد بودیم پس از توافق با کشورهای خارجی درهای واردات باز و صنعت کشور گرفتار صدمه شد. اما اگر این دوره توافقی حاصل و این روند تکرار شود اعتماد کارآفرینان از بین می رود.
غزنوی با تکیه بر ضرورت بازبینی در استراتژی صنعتی، خاطرنشان کرد: به صورت کلی سیاست غرب، بلاتکلیفی صنعت کشور است. ازاین رو سیاستگذاری ها باید با فرض بازگشت تحریم ها باشد.
همینطور به قول وی بر مبنای صحبت های رئیس جمهوری منتخب، عمده بیکاری هم اکنون در بخش تحصیلکرده ها است و اشتغال افراد فوق لیسانس در مشاغلی مثل تاکسی های اینترنتی اتلاف منابع است. ازاین رو باید به دنبال تقویت شرکتهای پیشران باشیم.
غزنوی در ادامه ضمن اشاره به صادرات ۱۳ برابری ترکیه نسبت به ایران به کشور سوریه اظهار داشت: این در شرایطی است که ایران برای مبارزه با داعش به سوریه کمک کرد و افراد زیادی در این راه شهید شدند، اما دولت از فرصت اقتصادی برای صادرات به این کشور استفاده نکرد.
بیشتر مشکلات کشور ناشی از سوءمدیریت است
در ادامه این نشست، رضا رضایی - عضو هیئت مدیره مجمع کارآفرینان کشور- اظهار نمود: با اینکه آثار تحریم در دراز مدت ظاهر شد اما بیشتر مشکلات کشور ناشی از سو مدیریت است. اگر مدیران گذشته هوشمندانه عمل می کردند و برنامه استراتژیک در صنایع داشتند، امروز نه تنها در تأمین نیازهای داخل مشکل نداشتیم بلکه صادرات هم به رقم خوبی رسیده بود.
وی ادامه داد: ۷۰۰ میلیون نفر جمعیت کشورهای اطراف ایران است. اگر در صنعت قطعه سازی برنامه داشتیم، میزان صادرات در این عرصه بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار می شد اما متأسفانه مشکلات ارزی، مواد اولیه، جابجایی ها و انتخاب نابجای مدیران اجازه پیشرفت را نداد.
رضایی با اشاره به اینکه ۱۶ درصد اقتصاد کشور در دست بخش خصوصی است که به علت ناامن بودن محیط کسب و کار، بخش خصوصی در مضیغه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در نامه ای به رئیس جمهور، مواردی را ذکر کردیم که لازم است دولت جدید با استفاده از نظرات کارشناسان و بخش خصوصی به مشکلات واقعی اقتصاد بپردازد. در این نامه مسائلی همچون بهبود محیط کسب و کار و اصلاح تصدی گری، هدایت منابع به سمت بخش مولد کشور، به روز رسانی صنایع، تمرکز بر توسعه توان رقابت پذیری صنایع، عدم دخالت دولت در قیمت گذاری، پشتیبانی از نشان تجاری ایران و ترویج کارآفرینی و مصرف کالای ایرانی، چابک سازی خصوصی سازی واقعی، نظام و شایسته سالاری، احترام به حقوق مالکیت، افزایش پیمان نامه و تفاهمنامه های منطقه ای، اصلاح سهامداری صنعت خودرو، توجه به اسناد بالادستی و غیره مورد تاکید قرار گرفته است.
تحریم چگونه قیمت تمام شده کالاها را بیشتر کرد؟
همینطور محمدرضا احسانفر - عضو مجمع کارآفرینان کشور - در این جلسه اظهار نمود: بستن حصار در کشور نمی تواند ما را به اهدافمان برساند. امروز رقابت تنگاتنگی در دنیا وجود دارد و خیلی از کشورهایی که روزی از ما عقب بودند امروز از ما پیشی گرفتند. ازاین رو در چنین شرایطی احتیاج به تصمیم گیری انقلابی است.
وی با اشاره به اینکه اسناد چشم انداز محقق نشده است، اظهار داشت: در تعیین اهدافمان باید واقع نگر باشیم و امکانات را در نظر بگیریم. محقق نشدن برنامه های توسعه و سند چشم انداز ۱۴۰۴ لزوم این مورد را نشان داده است.
به قول این فعال اقتصادی روزی که تحریم آغاز شد می توانستیم با تصمیمات درست مانع بروز بحران شویم. متأسفانه تصمیمات نادرست اقتصادی و سیاسی در ارتباط با تحریم در زندگی مردم تاثیر خویش را نشان داد. هیچ فعال اقتصادی بدون ارتباط با بانکهای دنیا نمی تواند فعالیت کند. امروز فعالان اقتصادی ده ها درصد هزینه بیشتری برای جابجایی پول باید متقبل شوند که این مورد در افزایش قیمت تمام شده کالاها و هزینه های مترتب خویش را نشان داده است.
منبع:

5.0 / 5
617
1400/05/16
20:51:28
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش