چرایی وجود 70 هزار خودرو ناقص در ایران خودرو

چرایی وجود 70 هزار خودرو ناقص در ایران خودرو میزان سنج: معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو از تلاش این شرکت برای صفر کردن تعداد خودرو های کف کارخانه آگاهی داد و میزان خودرو های ناقص فعلی این خودروسازی را 70 هزار دستگاه به جهت مشکل در تامین قطعات الکترونیکی و قطعات وارداتی وابسته به آنها اعلام نمود.


بابک رحمانی، عمده مشکلات خودرو های ناقص را وجود یک مشکل در صنعت خودروسازی تمام دنیا به جهت عدم تامین بموقع تراشه ها (قطعات) الکترونیکی به جهت مشکلات ناشی از همه گیری ویروس کرونا در دنیا و تعطیلی های ناشی از آن دانست.
معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو از ایجاد حدود ۱۰ هزار تعهد (تاکنون) برای خودرو تارا (دستی و اتوماتیک) و شروع تحویل ۹۰۰ دستگاه از این خودرو در نخستین سری از تحویل مدل دستی آن خبر و اطمینان خاطر داد که اساسا به تمامی تعهدات این خودرو عمل خواهد شد؛ ضمن این که بعد از ایفای تعهدات ایجادشده در مقطع اولیه که طی یک دوره پیش فروش شکل گرفته است، در آینده برنامه های جدید فروش تارا اعلام خواهد شد.
رحمانی در ارتباط با بازگشت محصول هایما به سبد محصولات ایران خودرو، ضمن یادآوری این که حدود دوسال هیچ تعهد جدیدی برای هایما به جهت تحریم ها و قطع همکاری شریک خارجی ایجاد نشده بود، اعلام نمود که با پیگیری های صورت گرفته و گرفتن مجوزها برای بروزرسانی قیمت ها، تعهدات معوق این خودرو به روز شد و تمامی تعهدات S5ها تحویل شده و S7 ها هم در مرحله صدور دعوتنامه ها و تکمیل وجه مشتریان است.
طبق گمانه زنی های این مقام مسئول ایران خودرو، احتمال بازگشت پژو به ایران و شروع همکاریهای مجدد، خیلی کم و احیانا بعید است.
متن گفت وگوی ایسنا با بابک رحمانی- معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو- به شرح زیر است:
- بتازگی حواشی ای با موضوع افزایش خودرو های ناقص متوقف در پارکینگ خودروسازان و تاخیر در تحویل خودرو های متعهد شده در طرح های فروش پیشین مطرح شده که ضمن آن به توقف فعلی طرح های فروش خودروسازان تا زمان ایفای تعهدات قبلی اشاره شد. ضمن تشریح حقیقت امر، بفرمایید که موضوع از کجا شروع شد؟
اجرای بیستمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو از سال قبل و ششمین مرحله از پیش فروش یکساله این خودروساز در امسال، بیان کننده کذب بودن این ادعا بود. به آسانی و با یک بررسی، کاملا مشخص خواهد شد که این مساله حداقل در ارتباط با ایران خودرو حقیقت نداشت.
به علت ضرورت تامین قسمتی از نقدینگی بوسیله برنامه های فروش فوق العاده، فروش ها بدین طریق مرتبا طبق برنامه اجرا می شود. طرح های فروش شامل پیش فروش های یکساله، فروش های فوق العاده و طرح های مشارکت در تولید، طبق روال و بصورت منظم درحال برگزاری هستند و امسال نیز همچون سال گذشته، در هر ماه برنامه های فروش اجرائی شده و می شود.
از زمان شروع اجرای طرح فروش خودرو و عرضه به روش قرعه کشی (خردادماه ۱۳۹۹) تاکنون، بیش از ۲۶۰ هزار دستگاه خودرو تنها در فروش فوق العاده عرضه شده که از این میزان، برای حدود ۲۰۶ هزار دستگاه تعهد به وجود آمده و مشتریان منتخب واریز وجه داشته اند؛ حدود ۱۸۰ هزار دستگاه خودرو هم تحویل مشتریان شده است.
طبق مصوبه کمیته خودرو، خودروسازان سه ماه برای تحویل خودرو ها در طرح های فروش فوق العاده فرصت دارند که ایران خودرو این بازه را به صورت میانگین به ۴۵ روز رسانده است. براین اساس، اکثریت خودرو های تعهد شده زودتر از موعد مقرر، آماده بوده و تحویل مشتری شده است. این ارقام فارغ از خودرو های تحویلی طرح های پیش فروش و مشارکت در تولید بوده است اما تاثیر اصلی بر بازار را فروش های فوق العاده می گذارد و طرح های ایران خودرو بصورت مستمر اجرا شده است.
- از میزان تولیدات گروه صنعتی ایران خودرو، وضعیت آماری خودروهایی که امکان عرضه به بازار را ندارند و تحت عنوان خودرو های ناقص (کسری قطعه) شناخته می شوند، هم اکنون در این حوزه وضعیت ایران خودرو چگونه است و با عنایت به این که گام های موثری طی یکی- دو سال اخیر در ارتباط با افزایش عمق داخلی سازی و خودکفایی در تامین قطعات خودرو صورت گرفته است، علت کسری قطعات چیست؟
مواردی همچون قیمت گذاری دستوری که زمینه ساز مشکلات مالی برای شرکت های خودروساز شده است، بی تاثیر بر شکل گیری خوروهای دارای کسری نبوده است؛ اما عدم امکان تجاری سازی تمامی تولیدات خودرو، عمدتاً ناشی از تحریم ها و مسائلی است که در صنعت خودرو جهانی نیز حادث شده است. هم اکنون در صنعت خودروسازی تمام دنیا، تامین تراشه های الکترونیکی باتوجه به محدودیت تامین کننده ها، گرفتار مشکل شده و نیاز به این تراشه ها با کاربردهای غیر از صنعت خودرو در وضعیت کرونا افزایش پیدا کرده است؛ چونکه این تراشه ها در سایر صنایع نیز کاربرد دارند و تعطیلی های ناشی از کرونا در سراسر دنیا، بر میزان تامین مکفی آنها تاثیر گذاشته است. متعاقب این شرایط جهانی، ایران خودرو نیز تا حدودی در تامین این قطعه با مشکل روبه رو شده که منجر به کسری قطعه در برخی از خودرو ها شده است.
هم اکنون حدود ۷۰ هزار دستگاه خودرو ناقص در پارکینگ ایران خودرو موجود است که آمار آن شفاف اعلام می شود. اما همه اهتمام ما براین است که این تعداد خودروی کف که عمده ناقصی آنها مربوط به قطعات الکترونیکی و قطعات وارداتی وابسته به آن هاست، تاثیری بر میزان عرضه به بازار نگذارد. تلاش ما براین است که عرضه ها طبق برنامه انجام شوند و مسلما با حل مشکلات تامین قطعات مورد نیاز، عرضه نیز افزایش خواهد یافت.
- تعهدات خودرو های دنا که شنیده می شود به جهت عدم تامین ECU به حالت معوق در آمده نیز به دلیل همین مشکلات تامین قطعات الکترونیکی وارداتی است؟
خیر. تعهد معوقی به دلیل مشکل عدم تامین ECU یا ACU خودروی دنا وجود ندارد و هم اکنون نیز بر روی محصولات دنا، تعهد معوق قابل توجهی نداریم. بطور کلی تعدادی خودروی کف وجود دارد که ناشی از وجود این مشکل نیست.
بر طبق آمار مقایسه ای تا تاریخ ۱۹ مردادماه سالهای ۱۳۹۸، ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، در شاخص فروش (تحویل به مشتری)، ایران خودرو در سال ۱۳۹۸، ۱۰۶ هزار خودرو، در سال ۱۳۹۹، ۱۱۹ هزار دستگاه و از شروع امسال تا اختتام ۱۹ مرداد ماه جاری ۱۵۱ هزار دستگاه خودرو تحویل داده است؛ براین اساس در شاخص تحویل، نسبت به سال ۱۳۹۸، ۴۳ درصد و نسبت به سال قبل ۲۶ درصد رشد داشته را شاهد می باشیم.
همین طور در شاخص کل تعهدات در بازه زمانی مذکور، در سال ۱۳۹۸، ۴۱۸ هزار دستگاه، پارسال ۳۷۶ هزار دستگاه و امسال نیز به ۲۹۸ هزار دستگاه رسیده است. در حقیقت مجموع تعهدات آتی ایران خودرو امسال تا تاریخ نوزدهم مردادماه، نسبت به زمان مشابه سال قبل ۲۱ درصد و نسبت به بازه مشابه سال ۱۳۹۸، ۲۸ درصد کاهش داشته است.
نکته حائز اهمیت، شاخص تعهدات معوق است؛ تا تاریخ نوزدهم مرداد ماه سال ۱۳۹۸ تعهدات معوق ایران خودرو ۱۷۸ هزار دستگاه بوده که پارسال به ۴۷ هزار دستگاه و امسال به ۱۶ هزار دستگاه رسیده است. بدین سبب تعهدات معوق سال جاری نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۹۱ درصد و نسبت به سال قبل ۶۶ درصد کاهش تعهدات معوق در ایران خودرو به وجود آمده است. هرچند که هدف ما صفر کردن میزان تعهدات معوق است اما در حقیقت ۱۶ هزار تعهد به تعویق افتاده در کسب وکار یک خودروسازی بزرگ همچون ایران خودرو، رقم چندان قابل توجهی نیست.
- باتوجه به آمار ارائه شده از طرف ایران خودرو به سازمان بورس، گاهی اختلاف میزان تولید و میزان فروش (خودروهای تجاری) فاصله قابل توجهی دارد که از آنها تحت عنوان همان خودرو های ناقص یاد می شود؛ بطور مثال در فصل بهار امسال از ۹۷ هزار و ۲۳۰ دستگاه خودرو تولید شده از انواع محصولات ایران خودرو، حدود ۷۶۹۳ دستگاه تجاری نشده است که اکثرا هم خودرو های با عمق بالای داخلی سازی است؛ علت این مساله چیست؟
آمار تولید در مرحله ای ایجاد می شود که خودرو می تواند از سالن مونتاژ بیرون رود، اما بعد از آن، باید فرآیندهای تکمیل کاری و تجاری سازی طی شود. آمار ارائه شده از تولیدات ماهانه، همان تعداد خودروهایی است که با قطعات اصلی شکل گرفته و قادر به حرکت است اما لزوما در آن مرحله، قابل تحویل به مشتری نیست تا زمانی که برخی فرآیندهای دیگر بر روی محصول صورت گیرد.
بطور طبیعی، حتی اگر مشکل کسری قطعات هم وجود نداشته باشد، آمار تولید و آمار فروش (با ارائه صورت مالی) با یکدیگر تفاوت خواهد داشت. البته این اختلاف نباید به میزان قابل توجهی باشد؛ پس در مواردی که این اختلاف کمی بیشتر شده، به علت کسری قطعاتی با عدم امکان داخلی سازی است.
گاهی قطعات وارداتی دیر یا زود به خط تولید می رسد؛ پس نمی توان تولید را متوقف کرد. توقف تولید، هزینه های بسیاری را بر خودروساز تحمیل می کند. بدین سبب زمانی که شرکت اطمینان دارد در بازه زمانی قابل پیش بینی این قطعات خواهد رسید، تولید را ادامه داده و خودرو تولید می شود و سپس تا زمان تامین قطعه کسری و تکمیل و تجاری سازی، خودرو در پارکینگ خودروساز قرار می گیرد.
+ تامین قطعات الکترونیکی بیشتر برای کدام محصولات ایران خودرو ایجاد مشکل کرده است؟
می توان گفت برای اکثریت خودروها؛ حال برخی خودرو ها به جهت میزان نیاز کمتر به قطعات الکترونیک (به ویژه در خودروهایی با پلت فرم قدیمی تر) کمتر تاثیر پذیرفته اند و باتوجه به این که همه خودرو ها بایستی از استاندارهای 85 گانه تبیعیت کنند و بر طبق آنها به طور مثال در همه خودرو ها موضوع ABS الزامی است یا اجزای قطعات الکترونیکی که با مشکل مواجه اند، قطعات استاندارد و ضروری برای همه خودرو ها هستند، برخی خودرو ها بیشتر به جهت عدم تامین بموقع قطعات الکترونیکی گرفتار مشکل شده اند؛ البته این مشکل تامین قطعات الکترونیک تنها مختص خودرو نیست و حتی در سایر وسائل الکترونیکی همچون تبلت ها و گوشیهای موبایل و... که استفاده می شوند، برای آنها نیز آن هم در تمام دنیا مشکل به وجود آورده است.
- در مورد خودرو تارا وضعیت به چه صورت است؟ طبق آمار، طی چهار ماه نخست سال جاری بیش از ۱۰۰۰ دستگاه تارا تولید شده است اما تنها برای ۱۰ دستگاه صورت مالی ثبت شده است؛ آیا به جز این که تحویل تارا بتازگی شروع شده، این مساله علت دیگری هم دارد؟
برای سال جاری حدود ۱۰ هزار تعهد خودرو تارا به وجود آمده است که شامل تارا اتوماتیک و تارا دستی است. نخستین موعد تحویل تارا دستی تیرماه بوده است که دعوتنامه های آن بعنوان یکی از برجسته ترین محصولات تولیدی ایرانی، بموقع صادر و تکمیل وجه مشتریان در حال انجام می باشد. ۲۳ مرداد ماه نیز مراسم اولین مرحله تحویل فوری تارای دستی به مشتریان اجرا شد. نخستین سری خودروی تارا با تعهدات تیرماه حدود ۹۰۰ دستگاه بوده که دعوتنامه ها صادر و روند تحویل شروع شده و خوشبختانه تولید تارا طبق برنامه در حال انجام می باشد.
-بنابراین مشکلی در روند تولید و عرضه تارا این خودرو ملی وجود نخواهد داشت و ۵۰ هزار دستگاه وعده شده توسط مدیرعامل ایران خودرو برای سال ۱۴۰۰، عملی خواهد شد؟
۵۰ هزار دستگاه، هدف گذاری ما در بازار رقابتی است و اینکه تا چه میزان به این عدد تا آخر سال جاری نزدیک شویم یا فاصله داشته باشیم، به شرایط تولید بستگی خواهد داشت. اما اساسا به تعهداتمان عمل خواهیم کرد. برای خودروی تارا تا حالا برنامه های فروش خودرا اجرا نکرده ایم. در مقطع اولیه که پیش فروش صورت گرفت، تعهد به وجود آمد و پس از آن تعهد جدیدی شکل نگرفت تا تعهدات قبلی محقق شود.
در آینده برنامه های جدید فروش تارا اعلام خواهد شد.
- خودرو های هایما به سبد محصولات گروه صنعتی ایران خودرو مجدد بازگشته و حتی پایشان به طرح های فروش هم باز شده است، در مورد این مساله توضیح بفرمایید که شرایط به چه صورت است و این خودرو از تولیدات پیشین هستند یا تولیدات جدید هم دارند؟
تعداد زیادی تعهد هایما طی سالهای گذشته به وجود آمده بود که به جهت تحریم ها، قطع همکاری شریک خارجی و موانع بانکی و... بصورت معوق در آمده بود. از همین روی از ایجاد تعهد جدید برای خودرو جلوگیری کردیم و قریب به دوسال بود که هیچ تعهد جدیدی برای هایما ایجاد نشده بود. خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته، تعهدات قبلی محقق شد و هم اکنون هیچ تعهد معوقی چه برای هایما S5 و چه هایما S7 وجود ندارد. تمامی تعهدات S5ها تحویل شده و برای S7 ها نیز دعوتنامه ها ارسال شده و مشتریان تکمیل وجه کرده و آماده تحویل اند.
در تیرماه امسال طرح فروش فوق العاده ای برای محصول اجرا شد و حدود ۱۰۰۰ دستگاه دیگر از این محصول باقی مانده است که در اسرع وقت به مشتریان تحویل خواهد شد. ضمن این که مجوز برای ایجاد تعهدات جدید گرفتن شده و بعد از تحویل تمامی تعهدات پیشین این خودرو، طرح های بعدی برگزار می شود.
- باتوجه به این که قیمت این خودرو ها نسبت به دو سال قبل تغییر کرده است، موضوع قیمت را به چه صورت مدیریت کرده اید؟
در تمامی این دوسال قیمت هایما به روز نشده بود. در این حوزه با گرفتن مجوزها از مراجع ذی ربط، قیمت این محصولات از ساز وکار شورای رقابت خارج و با تعیین قیمت جدید، وارد برنامه فروش شد.
در آینده ای نزدیک برنامه فروش جدیدی برای هایما S۷ بدون محدودیت های قرعه کشی اجرا خواهد شد و سپس این روش برای هایما S۵ برگزار می شود.
خوشبختانه ارتباط با شریک تجاری برقرار است و برای تامین قطعات هم مشکلی وجود ندارد. بر همین مبنا مجوز فروش صادر شد و مطمئن هستیم در تعهداتی که ایجاد خواهد شد، مشکلی در تامین قطعات نخواهیم داشت.
- عمق داخلی سازی هایما چند درصد است؟
هم اکنون حدود ۴۰ درصد قطعات هایما داخلی است.
- آیا امکان بازگشت دیگر شرکای خارجی همچون پژو به ایران هست؟
اساسا برقراری ارتباط باردیگر با آنها به علت رفتارهای گذشته این خودروسازان، سخت خواهد بود و احتمال آن خیلی کم است.
- همانطور که مستحضرید، گروه سایپا به جهت نزدیک شدن قیمت کارخانه ای محصولات به قیمت در بازار آزاد، طرح فروش محصولات با این خاصیت را بدون محدودیت قرعه کشی اجرا کرده است، امکان دارد برای برخی محصولات ایران خودرو (به جز هایما که اشاره شد)، این مساله اتفاق بیفتد و برای چه خودروهایی؟
این امکان وجود دارد اما بستگی زیادی به این دارد که در آن محصولات فاصله دو قیمت کارخانه و بازار کمتر شود. درواقع قرعه کشی ابزاری برای آرامش بخشیدن به وضع موجود در بازار خودرو بود که تا حدودی به هدف خود رسید و موفقیت آمیز بود. البته که علت اصلی تلاطم بازار خودرو، موضوع قیمت گذاری دستوری خودرو ها است که باید برای آن فکری شود. چنانچه در این حوزه اقدامی اساسی صورت گیرد، دیگر نیازی به اتخاذ راهکارهای این چنینی نخواهد بود.
در سایر محصولات ایران خودرو به جز هایما، هنوز اختلاف قیمت قابل توجه میان کارخانه تا بازار وجود دارد و این فاصله قیمت، ارائه مجوز حذف قرعه کشی را سخت خواهد کرد، پس در ابتدا باید اصلاح نحوه قیمت گذاری صورت گیرد، بعد از آن بصورت خودبه خود، قرعه کشی و برخی دیگر از محدودیت ها حذف شود.
- حدود دوماه پیش بود که کمیته خودرو برای خودروسازان تصویب کرد که دو شرط الزام یکساله سند خودرو در رهن شرکت خودروساز و فاصله زمانی ۴۸ ماهه از خرید محصولات ایران خودرو وسایپا حذف شود؛ این مصوبه برای محصولات سایپا اعمال شده اما برای ایران خودرو هنوز به اجرا گذاشته نشده است چرا؟
برای دو محصول ایران خودرو حذف دو شرط اتفاق افتاد، اما با عنایت به این که صورت جلسه این مساله هنوز به ایران خودرو ابلاغ نشده است، این شرط از طرح های ایران خودرو حذف نشده اسا اما بمحض ابلاغ، طبق توافقات مندرج در صورت جلسه عمل اقدام خواهیم کرد.
منبع:

5.0 / 5
364
1400/05/31
23:49:36
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش