بی نظمی در بازار، تنها دستاورد دخالت های دستوری در صنعت تولید مرغ

بی نظمی در بازار، تنها دستاورد دخالت های دستوری در صنعت تولید مرغ به گزارش میزان سنج مرکزی عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران ایران اظهار داشت: عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت یک کالا در بازار است و دخالت های دستوری غیر از این که نظم بازار را برهم بزند دستاورد دیگری نخواهد داشت که امیدواریم با تدبیر دولت جدید مشکلات این صنعت در تولید و عرضه برطرف شود.


سهرابی روز گذشته سوم شهریورماه در جلسه هم اندیشی برای بهره برداری از واحد تولیدی زرماکیان مزرعه سبز به منظور کشتار و بسته بندی مرغ که با حضور بعضی از مسؤلان و مرغداران شهرستان ساوه و مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری بُرشا وابسته به گروه صنعتی میهن در مجتمع شیر و گوشت دامدشت ساوه برگزار شد، اضافه کرد: ظرفیت تولید مرغ گوشتی کشور ۱۵ درصد مازاد بر نیاز است و دلیل آن صادرات این محصول در سالهای گذشته است.
وی اضافه کرد: ایجاد زنجیره تکمیلی تولید و عرضه دام و طیور به همت هلدینگ سرمایه گذاری بُرشا در ساوه با سازوکاری که اتخاذ شده است منجر به عرضه موفق محصول در بازار خواهد شد و اقتصاد مرغداری را توانمندتر خواهد نمود.
وی نوسانات قیمت را ناشی از توزیع نامناسب مرغ و تخم مرغ دانست و اضافه کرد: تفاوت بالای میزان عرضه و تقاضای بازار منجر به نوسانات شدیدی قیمتی خواهد شد که کنترل قیمت را از توان بازار خارج خواهد نمود.
او اظهار داشت: مرغداری ها سرمایه ملی کشور محسوب می شوند و ایجاد ساختارهای حرفه ای توسط مجموعه های سرمایه گذاری نظیر هلدینگ برشا می تواند در حفظ سرمایه های ملی و ارتقای کیفی و کمی صنعت برق اثرگذار باشد.
در ادامه رئیس هیات مدیره تعاونی مرغداران نمونه ساوه هم اظهار داشت: با وجود مشکلاتی که مرغداران با آن مواجهند مرغ مورد نیاز شهرستان تولید و روانه بازار مصرف می شود و هرگونه اختلال در تأمین مرغ به شبکه توزیع بر می گردد.
جواد مقدم اضافه کرد: برخی مداخلات در توزیع مرغ سبب شده است که مبحث تأمین مرغ مورد نیاز شهروندان ساوجی با اختلال مواجه شود. اصلاح نحوه عرضه مرغ در بازار می تواند این چالش را برطرف کند.
وی بیان نمود: هزینه تمام شده تولید مرغ بخصوص هزینه نیروی انسانی، حمل و نقل و جوجه ریزی بسیار بالاست اما مرغداران خویش را مکلف به تولید و عرضه آن به بازار با قیمت مصوب هستند.
عضو هیات مدیره شرکت تعاونی مرغداران اعتماد ساوه هم اظهار داشت: راه اندازی کشتارگاه شرکت زرماکیان مزرعه سبز بخش اعظمی از مشکل مرغداران ساوه را در حوزه کشتار و بسته بندی برطرف خواهد نمود و منجر به توسعه صنعت مرغداری شهرستان می شود.
حسن مرتضوی اضافه کرد: افزایش قیمت جوجه منجر به افزایش قیمت تمام شده تولید مرغ می شود و مرغدار ناگزیر است با وجود افزایش قیمت جوجه و رشد تصاعدی قیمت تمام شده تولید، مرغ را با قیمت مصوب دولت به بازار عرضه نماید و از سویی مرغ با وزن بیشتر از دو کیلو هم با حداقل قیمت خریداری می شود.
وی خواهان عدم دستوری شدن قیمت مرغ شد و اضافه کرد: دولت نباید در نرخ گذاری قیمت مرغ مداخله کند چون که هرگونه محدودیت منجر به افزایش قیمت خواهد شد و طبیعی است که نرخ مرغ با تقاضای بازار تنظیم خواهد شد و نیازی به دستوری کردن نیست.
منبع:

5.0 / 5
224
1400/06/06
00:16:06
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش