تولید روغن نباتی بالا رفت

تولید روغن نباتی بالا رفت به گزارش میزان سنج جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که از ۲۴ کالای منتخب صنعتی، تولید ۱۱ کالا کاهش یافته و تولید روغن نباتی که پارسال همواره کاهشی بود، نزدیک به ۴۶ درصد افزایش پیدا کرده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در چهار ماهه نخست سال جاری تولید چهار کالا بیشتر از ۲۰ (تا ۷۱.۲ درصد)، یک کالا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد، هشت کالا کمتر از ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و تولید ۱۱ کالا هم کاهش یافته است.
در این میان بیشترین افزایش تولید، در ارتباط با روغن ساخته شده نباتی است که با ۴۵.۸ درصد رشد، تولید آن در چهار ماهه نخست سال جاری به ۶۹۲ هزار و ۶۰۰ تن رسیده است.
تولید روغن در بیشتر ماه های سال قبل بیشترین کاهش را نسبت به سایر کالاها داشت. بر مبنای نامه دبیر ستاد تنظیم بازار، کارخانجات تولیدی امسال باید نسبت به تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن روغن که ۱۲۰ هزار تن در بخش های خانوار، ۲۵ هزار تن در بخش صنف و ۳۵ هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام نمایند که برای چهار ماه باید معادل ۷۲۰ هزار تن باشد.
در خرداد ماه سال جاری افزایش قیمت ۳۵ درصدی روغن مایع و ۳۰ درصدی روغن جامد به صورت غیررسمی از جانب مسؤلان تایید و در نهایت در سامانه ۱۲۴ که ملاک عمل بازرسان صنفی است اعمال شد. مشکلات بازار روغن محدود به افزایش قیمت نیست بلکه در ماه های اخیر بازار روغن بارها با تلاطم، کمبود و افزایش قیمت مواجه شد؛ تا جایی که حتی با تشکیل صف های طولانی و حواشی دیگر همچون دریافت کارت ملی برای عرضه روغن در بعضی فروشگاه ها مواجه گردید.
افزایش ۱۷ درصدی تولید لوازم خانگی
سه کالای دیگری که در این زمان بیشترین افزایش تولید را داشتند به ترتیب ماشین لباسشویی، کمباین و یخچال و فریزر با ۳۶.۲، ۳۰.۹ و ۲۰.۴ درصد افزایشی بوده است. تولید این سه محصول در چهار ماهه اول سال جاری به ترتیب حدود ۴۳۱ هزار، ۲۱۶ و ۶۹۲ هزار دستگاه بوده است.
طی چهار ماهه سال جاری تولید انواع لوازم خانگی با ۱۷.۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به بیشتر از یک میلیون و ۴۷۰ هزار دستگاه رسیده است. از بین انواع لوازم خانگی تولید تلویزیون با کاهش ۴.۳ درصدی مواجه بوده و تولید آن از حدود ۳۶۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه در چهار ماهه سال قبل به نزیک ۳۴۷ هزار و ۸۰۰ دستگاه در چهار ماهه سال جاری رسیده است.
اما با وجود افزایش تولید لوازم خانگی در سالجاری، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم. به تازگی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزایش ۳۹ درصدی حقوق و دستمزد، گران شدن قیمت جهانی مواد اولیه و افزایش نرخ ارز که شش برابر نسبت به سال ۱۳۹۷ شده را از علل افزایش قیمت عنوان نمود.
گفتنی است که سال قبل سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هدف این وزارت خانه را تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال عنوان کرده، اما گفته بود که تقاضا در این بازار حدود ۱۲.۵ میلیون دستگاه و بخش اعظم آن در بخش لوازم خانگی کوچک است.
از جمله مهم ترین کالاهای دیگری که تولید آنها افزایش داشته هم میتوان به انواع کاغذ، پتروشیمی، تراکتور، لاستیک خودرو، چرم و تراکتور با ۵.۲، ۳.۸، ۳.۳، ۲.۵ و ۲.۴ درصد افزایش تولید اشاره نمود.
کمترین افزایش تولید هم در ارتباط با کارتن بوده که با ۲.۱ درصد افزایش تولید در چهار ماهه سال جاری تولید آن ۱۷۳ هزار تن بوده است.
تولید کدام کالا کاهش یافت؟
از بین ۲۴ کالای منتخب صنعتی تولید ۱۱ کالا کاهش داشته که بیشترین کاهش در ارتباط با الیاف اکریلیک با ۲۸.۳ درصد، پودر شوینده با ۱۷.۴، الیاف پلی استر ۱۵.۱ درصد کاهش بوده است.
کمترین کاهش تولید هم در ارتباط با انواع سواری است که تولید آن با یک درصد کاهش به ۲۹۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه در چهار ماهه اول سال جاری رسیده است.
منبع:

5.0 / 5
136
1400/06/06
08:57:39
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش