در گزارش میزان سنج مطرح شد؛

چالش سازندگان ساختمان برای تأمین سیمان ضد آتش

چالش سازندگان ساختمان برای تأمین سیمان ضد آتش به گزارش میزان سنج یک فعال صنفی صنعت ساختمان می گوید: با افزایش قیمت سیمان، شرکتهای تولیدکننده سیمان ضد اتش، با سختی در تهیه و تولید این محصول روبرو شده و از عرضه قیمت تمام شده به پروژها بازمانده اند.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، بر مبنای قانون کنترل فنی ساختمان، سازمان آتش نشانی موظف به کنترل واحدهای مسکونی درحال ساخت (اعم از بتنی و فلزی) از نظر ایمنی در مقابل آتش است.
در سازه هایی که بتن پایه (سازه بتنی) هستند و همینطور سازه های فلزی، نحوه نظارت ها متفاوت است؛ در مورد سازه های فلزی، شرکتهای دارای گواهی فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مبادرت به خرید سیمان از کارخانجات تولید این محصول و سپس آمیختن آن با مواد مخصوص ضد آتش برای سازه های فلزی می کنند که بعد از تأیید کارشناسان سازمان آتش نشانی، محصول سیمانی تهیه شده به روی سازه های فلزی پاشیده می شود.
با افزایش قیمت سیمان در دو ماه اخیر، برخی شرکتهای تولیدکننده این ماده (سیمان ضد آتش)، در خرید مواد اولیه خود خصوصاً سیمان باز مانده اند و به دنبال آن، مشکلاتی برای سازندگان واحدهای مسکونی فلزی به علت عدم تأیید ادامه فرایند ساخت و ساز از جانب آتش نشانی، بوجود آمده است.
محمد رضا انبیایی دبیر انجمن حفاظت در مقابل آتش در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد محصول سیمان ضد آتش و نحوه تولید آن اظهار داشت: پایه اصلی پوشش های ضد حریق، سیمان است که حدود ۵۰ درصد محصول را تشکیل می دهد؛ برخی افزودنی های دیگر هم به آن اضافه می شود که در مجموع، سیمان ضد آتش را می سازند.
وی اضافه کرد: روی سازه فلزی لایه هایی کشیده می شود که بسته به نوع سازه، قُطر این لایه هم متفاوت می باشد و پاشش این محصول ضد حریق روی سازه فلزی، الزامی است؛ مثلا در حادثه پلاسکو که یک سازه فلزی بود، اگر پوشش ضد حریق روی بخش فلزی آن پاشیده شده بود، ممکن بود فاجعه انسانی در آن رخ ندهد و حرارت با تأخیر به سازه فلزی سرایت می کرد.
این فعال صنفی صنعت ساختمان اظهار داشت: هم اکنون هم قیمت سیمان افزایش پیدا کرده و هم امکان تولید از شرکتهای تولیدکننده سیمان ضد آتش گرفته شده، چون امکان محاسبه قیمت تمام شده محصول را ندارند.
وی افزود: قبلاً شرکتهای تولید سیمان ضد آتش، سیمان را به قیمت ۳۲۰ هزار تومان در هر تن و ۳۶۰ هزار تومان هزینه حمل هر تن از درب کارخانه خریداری می کردند؛ اما هم اکنون هزینه حمل هر تن سیمان یک میلیون تومان و هر تن سیمان به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده که درنتیجه قیمت آن ۳ تا ۴ برابر شده است؛ محصولی که تولید می شود، از جانب آتش نشانی کنترل می شود؛ استفاده از این محصول در همه سازه هایی که فلزی هستند، الزامی است و زمانی سازنده می تواند مجوز ادامه ساخت و ساز بگیرد که آتش نشانی گواهی تأیید محصول را به سازنده بدهد.
انبیائی اظهار داشت: بعد از افزایش ۴۰ درصدی قیمت سیمان در ابتدای سال، افزایش بیشتر از ۳۰۰ درصدی قیمت سیمان طی دو ماه گذشته برای اعضای این انجمن صنفی و فعالان این صنعت قابل هضم نیست.
دبیر انجمن صنفی حفاظت در مقابل آتش خاطرنشان کرد: در کنار افزایش ۳ تا ۴ برابری قیمت سیمان از اسفند سال قبل تا کنون، شاهد افزایش بیشتر از ۲۰۰ درصدی سایر مواد اولیه و شاخصهای مؤثر در قیمت تمام شده این پروژه ها هستیم؛ این در شرایطی است که عمده استفاده کنندگان انی محصول علاوه بر انبوه سازان، مجریان فعال حفاظت ساختمان ها در مقابل آتش در حوزه های ساختمانی، صنعتی و نفت و گاز و پتروشیمی هستند.
انبیائی به از دست رفتن حجم زیادی از مواد اولیه در حین تولید به علت عدم اطلاع رسانی زمان قطعی برق به دفعات، اشاره و بیان نمود: قطعی مستمر آب و برق از آغاز تیرماه سالجاری و عملاً تعطیلی خیلی از کارخانه های تولیدی و اضافه شدن هزینه های بسیار سنگین تعمیرات بر اثر آسیب های ناشی از قطعی ها و نوسانات برق به تجهیزات الکتریکی و برقی خط تولید، سبب مشکلات زیادی در این صنعت شده که فعالان این بخش مهم از ایمنی در کشور را با بحران مواجه کرده است.


منبع:

5.0 / 5
269
1400/06/07
23:38:37
تگهای خبر: تولید , خرید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش