رشد تولید ۷ محصول معدنی

رشد تولید ۷ محصول معدنی میزان سنج: مقایسه میزان تولید محصولات منتخب معدنی طی چهار ماه نخست سال جاری با زمان مشابه سال قبل نشان میدهد که از بین 10 محصول منتخب معدنی، هفت محصول رشد تولید و تنها سه محصول نسبت به زمان مشابه سال گذشته، افت تولید داشته اند که در میان آنها شمش آلومینیوم، ظروف چینی و شیشه جام بیش از 30 درصد افزایش تولید داشته اند و آلومینا، سیمان و کنسانتره زغالسنگ کاهشی شده اند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، برمبنای آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت از عملکرد حوزه معدن و صنایع معدنی کشور در مجموع چهار ماهه ابتدایی سال جاری از ۱۰ محصول منتخب معدنی مورد بررسی قرار گرفته در این گزارش تولید شمش آلومینیوم، ظروف چینی، شیشه جام، کاشی و سرامیک، کاتد مس، ظروف شیشه ای و فولاد خام به ترتیب از۳۰.۷ درصد تا ۱.۵ رصد، بیشترین افزایش تولید را داشته و به ترتیب آلومینا، سیمان و کنسانتره زغالسنگ میزان تولیدشان نسبت به چهار ماهه نخست سال قبل بین ۹.۵ درصد تا ۱.۷ درصد کاهش یافته است.
طبق آمار، شمش آلومینیوم و ظروف چینی در مدت مذکور هریک با رشد ۳۰.۷ درصدی و شیشه جام با ۳۰ درصد رشد، بیشترین افزایش تولید را داشته است. در چهار ماهه ابتدایی امسال تولید این محصولات معدنی برابر ۱۷۵ هزار و ۶۰۰ تن (شمش آلومینیوم)، ۱۹ هزار و ۶۰۰ تن (ظروف چینی) و ۴۴۲ هزار ۴۰۰ تن (شیشه جام) بوده است، در صورتیکه در زمان مشابه سال قبل ۱۳۴ هزار و ۳۰۰ تن شمش آلومینیوم، ۱۵ هزار تن ظروف چینی و ۳۴۰ هزار و ۳۰۰ تن شیشه جام تولید شده است.
بعد از این ها، کاشی و سرامیک نیز با ۱۳.۶ درصد افزایش تولید نسبت به چهار ماهه ابتدایی سال قبل که از ۱۲۹ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۷۰۰ متر مربع تولید شده بود، در مدت مذکور سال جاری میزان تولید را به ۱۴۶ میلیون و ۹۰۹ هزار و ۴۰۰ متر مربع رسانده است.
الباقی محصولات معدنی مورد بررسی، از حدود پنج درصد و کمتر از آن افزایش تولید داشته اند؛ بدین صورت که کاتد مس با افزایش ۵.۳ درصدی تولید در چهار ماه نخست سال جاری معادل ۱۰۰ هزار تن تولید شده است. در چهار ماهه ابتدایی سال قبل میزان تولید این محصول معدنی برابر ۶۴ هزار و ۹۰۰ تن ثبت شده است.
ظروف شیشه ای و فولاد خام نیز به ترتیب افزایش۴.۹ درصد و ۱.۵ درصد تولید را در چهار ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به زمان مشابه سال قبل تجربه کرده اند. در صورتیکه در مجموع چهار ماه نخست سال قبل ۲۳۵ هزار و ۷۰۰ تن ظروف شیشه ای و ۹ میلیون و ۴۰۶ هزار و ۴۰۰ تن فولاد خام تولید شده بود، این آمار تولید در زمان مشابه سال جاری به ترتیب به ۲۴۷ هزار و ۴۰۰ تن (برای ظروف شیشه ای) و ۹ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۱۰۰ تن (برای فولاد خام) بالا رفته است.
در مقابل اما سه محصول آلومینا، سیمان و کنسانتره زغالسنگ با افت تولید در مقایسه آماری چهار ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به زمان مشابه سال قبل ثبت کرده اند.
در مدت مذکور سال ۷۵ هزار و ۴۰۰ تن آلومینا تولید شده که نسبت به ۸۳ هزار و ۳۰۰ تن تولید شده طیی چهار ماه نخست سال گذشته، ۹.۵ درصد کمتر است.
سیمان نیز با افت ۶.۹ درصدی از ۲۳ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۸۰۰ تن در چهار ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ به ۲۱ میلیون و ۵۷۴ هزار و ۲۰۰ تن در مجموع چهار ماهه نخست امسال رسیده است.
در نهایت هم کنسانتره زغال سنگ پایین ترین میزان کاهش تولید را داشته است. طی چهار ماهه امسال ۴۸۴ هزار و ۲۰۰ تن کنسانتره زغالسنگ تولید شده که نسبت به ۴۹۲ هزار و ۴۰۰ تن تولید شده در زمان مشابه سال گذشته، ۱.۷ درصد کاهش تولید را تجربه کرده است.
منبع:

5.0 / 5
127
1400/06/08
21:27:06
تگهای خبر: تجارت , تولید , صنعت , فولاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش