طراحی سنسور رطوبتی با کاربرد در گلخانه ها

طراحی سنسور رطوبتی با کاربرد در گلخانه ها میزان سنج: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی سنسور رطوبت نسبی شدند که به کمکِ بلورهای فوتونی کلوئیدی معکوس هیدروژلی برپایه اکریلامید تولید شده و در محیط هایی همچون انبار مواد غذایی، گلخانه ها، مرغداری ها و... قابل استفاده و کاربرد است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، محمدباقر سبحانی متین دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ساخت و مشخصه یابی بلورهای فوتونی کلوئیدی معکوس هیدروژلی برپایه اکریلامید برای سنسوری رطوبت نسبی » اظهار داشت: با این پروژه توانسته ایم به یک محصول کاملاً بومی دست پیدا نماییم چونکه این مورد یکی از طرح های قابل بحث در دنیا به حساب می آید.

وی با اشاره به اینکه مواد اولیه لازم برای ساخت این سنسور در داخل کشور موجود بود، اضافه کرد: سنسوری رطوبت نسبی یکی از کاربردهای این سنسور است که می تواند برای مواد بیولوژیکی هم قابل استفاده باشد.

سبحانی ضمن اشاره به روند اجرای این پروژه اظهار داشت: با مطالعاتی که داشتیم، دیدیم که مبحث بلورهای فوتونی درحال تبدیل شدن به یکی از مباحث پرکاربرد دنیاست که قریب به یک یا دو دهه بیشتر از عمر آن نمی گذرد.

وی افزود: با کنکاش بیشتر متوجه پتانسیل این مورد برای ساخت محصولات کاربردی صنعتی شدیم؛ یک نمونه آن سنسور رطوبت نسبی است که در خیلی از صنایع شامل هواشناسی، صنایع غذایی، محیط های پزشکی و... کاربرد دارد.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: در واقع گام اول پروژه این نوع سنسور بوده است و در ادامه همانطور که گفته شد میتوان به حسگرهایی که قابلیت سنسوری مواد خاص را داشته باشند، دست یافت.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه این طرح را با راهنمایی دکتر سعید پورمهدیان عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام داده است، اظهار نمود: یکی از پیچیدگی های موجود در این طرح کنترل چینش و رفتار مواد در مقیاس کوچک بوده است که با این تحقیقات برطرف شد.

وی ضمن اشاره به روند گسترش این تحقیقات اظهار داشت: در صورت حمایت این طرح میتوان سنسورهای دیگری را که قابلیت کاربرد در صنایع مختلف بخصوص محیط های بیولوژیکی و پزشکی دارند، تولید کرد که در نتیجه میتوان هم سنسوری خیلی از سموم و مواد بیولوژیکی را امکان پذیر کرد و هم قیمت تمام شده آنالیز را کم کرد.

مجری طرح ضمن اشاره به خصوصیت های طرح اظهار داشت: استفاده از دانش روز دنیا، کاربردی و صنعتی بودن، قابلیت تولید با مواد بومی، قیمت تمام شده پایین نسبت به محصولات مشابه در بازار و کاربری ساده تر، از مزیت های این طرح به حساب می آید.

سبحانی ضمن اشاره به مزیت های این طرح اظهار داشت: بومی بودن مواد و دانش فنی، کاربری ساده، عدم احتیاج به تکنولوژی پیچیده برای ساخت و قیمت تمام شده پایین از مزیت های اجرای این طرح محسوب می شوند.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وی ضمن اشاره به کاربردهای این سنسور رطوبتی اظهار داشت: اندازه گیری میزان رطوبت نسبی هوا در محیط های مختف مانند گلخانه ها، بیمارستان ها، صنایع حساس به رطوبت مانند اکترونیک، مرغداری ها و... کاربرد های این طرح به شمار می روند.

منبع:

5.0 / 5
360
1400/06/15
11:19:14
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش