منظور از کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال چیست؟

منظور از کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال چیست؟ به گزارش میزان سنج در این مطلب می خواهیم به یکی از مهم ترین بخش های تحلیل تکنیکال یعنی کندل استیک ها بپردازیم.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، برای فعالیت در بازار بورس، یادگیری روش های تحلیل بازار و مهارت های معامله گری اهمیت زیادی دارد. خواندن نقشه بازار، رسم نمودارهای تحلیلی مانند: نمودار خطی، میله ای و کندل استیک ها، روانشناسی بازار و شناخت رفتار معامله گران نمونه این مهارت ها هستند. در این مطلب می خواهیم به یکی مهم ترین بخش های تحلیل تکنیکال یعنی کندل استیک ها بپردازیم. منظور از کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال چیست؟ چند نوع کندل داریم و کندل ها چه چیزی را بیان می کنند؟
کندل استیک در تحلیل تکنیکال چیست؟
برای این که بدانیم کندل استیک در تحلیل تکنیکال چیست، باید ابتدا مفهوم آنرا درک نماییم. کندل به معنای شمع و کندل استیک به معنای شمعدان است. نمودار کندل استیک از تعدادی شمع یا کندل تشکیل می شود که «شکل کندل ها»، «نحوه قرارگیری هر کندل» و «تعداد کندل با شکل های مشابه» یک الگو را می سازند. معامله گر با مشاهده این الگو، شرایط بازار را درک می کند و با عنایت به آن در ارتباط با سهم مد نظر تصمیم می گیرد. مثلاً این که در سهم باقی بماند، آنرا بفروشد یا این که بهترین زمان برای خرید سهم چه وقتی است.
رسم نمودار کندل استیک
همانطور که ذکر شد کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال آموزش داده می شوند، ازاین رو برای رسم نمودار کندل استیک باید از ابزارهای تحلیل تکنیکال استفاده گردد. برای این منظور کافی است که معامله گر سهم و بازه زمانی مدنظر (مثلا یک هفته یا یک ماه) را انتخاب نماید. نمودار کندل استیک با درج تاریخ برای او نمایش خواهد یافت. در این نمودار امکان دارد یک یا چند الگو ظاهر شوند و کاربر با تشخیص الگوها، به پیشبینی آینده سهم می پردازد. در تصویر زیر نمونه ای از نمودار کندل استیک را مشاهده می کنید.

اجزای کندل استیک
تا این لحظه باید منظور از کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال و شکل ظاهری آنها در نمودار را درک کرده باشید. حال می خواهیم با اجزای کندل استیک آشنا شویم. در تصویر زیر دو نمودار کندل استیک را مشاهده می کنید که اجزای آنها مانند هم اما رنگشان متفاوت می باشد.


در نمودارهای کندل استیک رنگ سفید یا سبز به معنای بالاتر بودن قیمت بسته شدن و کمتر بودن قیمت باز شدن و در واقع نشان دهنده روند صعوری سهم است. برعکس این حالت یعنی کمتر بودن قیمت بسته شدن و بالاتر بودن قیمت باز شدن به معنای روند نزولی سهم است که با رنگ قرمز یا مشکی نمایش می یابد.
معرفی اجزای کندل استیک
قبل از معرفی اجزای کندل استیک، به این مورد دقت داشته باشید، که هر جزو امکان دارد بنا به شکل الگو و شرایط بازار، با اندازه ای متفاوت (مثلا بده خیلی بزرگ یا کوچک) رسم شود یا کندلی بدون بعضی از اجزا (مثلا بدون سایه یا بدنه) نمایش یابد.
اجزای کندل استیک به شرح زیر است:
بدنه: بخش اصلی کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال است که بزرگ بودن آن در نمودار، قدرتمند بودن معامله گران سهم را نشان داده است.
سایه ها: پس از اینکه سهمی باز و معاملات آن شروع می شود، این خرید و فروش برای مدتی ادامه دارد که با سایه ها در نمودار کندل استیک نمایش می یابد. مثلاً بار دیگر به کندل سفید نگاه کنید، در این کندل بلندتر بودن سایه بالا، به معنای بیشتر بودن قدرت خریداران در ابتدای بازه زمانی و قدرت یافتن فروشندگان در انتهای بازه زمانی است.
بالاترین قیمت و پایین ترین قیمت: همان گونه که از نامشان پیداست، بیشترین و کمترین قیمتی که سهم در بازه زمانی انتخابی تجربه کرده است را نشان داده است.
قیمت باز شدن و قیمت بسته شدن: نخستین و آخرین قیمت در بازه زمانی انتخابی را نمایش می دهد.
الگوهای کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال
الگوهای کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال به دو گروه «ساده» و «پیچیده» تقسیم می شوند. همینطور یک الگو یا به صورت اصلی خود در نمودار نمایش می یابد یا تغییراتی در آن صورت می گیرد و بعنوان زیرمجموعه الگوی اصلی ظاهر می شود. در ادامه بعضی از الگوهای کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال نام برده می شود.
ماروبزو، دوجی (دوجی پایه بلند، دوجی سنگ قبر، دوجی سنجاقک)، چکش و چکش معکوس، هارامی، ستاره بامداد گاهی، ستاره عصرگاهی، پوشاننده صعودی، پوشاننده ابر تیره، رسوخ گر، هامر و هامر معکوس.
یادگیری کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال
یادگیری کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال چنان حائز اهمیت می باشد که یک دوره مجزا برای آن برگزار می گردد. به عبارت دیگر باآنکه کندل استیک ها بعنوان بخشی از تحلیل تکنیکال شناسایی می شوند، اما به علت گسترگی، اهمیت زیاد و کاربرد بالا نمی توان تنها بعنوان یک زیرمجموعه به آنها اشاره نمود و تسلط بر رسم نمودار، تشخیص و خواندن الگوهای کندل استیک، نیازمند یک دوره مجزا است. اما موضوعی که در این بین اهمیت دارد، ترتیب یادگیری است. یعنی معامله گر برای بهره گیری از نمودارهای کندل استیک، باید ابتدا به درک خوبی از تحلیل تکنیکال رسیده باشد. البته این مورد در ارتباط با تمام دوره های آموزش بورس صدق می کند و همواره بهترین روش یادگیری، گذراندن دوره ها به ترتیب است.
دوره های آموزش بورس آگاه
برای شرکت در کلاس های آموزش بورس آگاه، انتخاب یک مرجع معتبر اهمیت زیادی دارد. در همین راستا کارگزاری آگاه دوره های متنوع و کاملی را برای یادگیری تمام مهارت های بورسی و معامله گری، در همه سطوح و به صورت حضوری و مجازی برگزار می نماید.
لیست دوره های آموزش بورس آگاه به شرح زیر است:
۱- سطح مقدماتی
مبانی سرمایه گذاری موفق در بورس
تابلوخوانی و تکنیک های معاملاتی سایت tsetmc
۲- سطح متوسط
تحلیل تکنیکال مقدماتی
تحلیل بنیادی کاربردی
فیلترنویسی در دیده بان بازار
استراتژی معاملاتی بر اساس ACD
مدیریت سرمایه و طراحی سیستم های معاملاتی
تحلیل تکنیکال پیشرفته
۳- سطح پیشرفته
روان شناسی بازار با نمودار شمعی
امواج الیوت
پرایس اکشن
۴- آتی کالا
برای یادگیری نحوه استفاده از کندل استیک ها، لازم است در دوره های تحلیل تکنیکال شرکت کنید و از دانش و تخصص بهترین مدرسان بازار سرمایه بهره مند شوید. در انتها این دوره هم از جانب کارگزاری آگاه، مدرک معتبر دریافت خواهید کرد. پیشنهاد می نماییم مسیر آموزشی آگاه را از سطح مبتدی تا پیشرفته دنبال کنید تا در نهایت، دانش جامعی در زمینه بورس به دست آورید.
سخن آخر
برای به کار بردن هر روشی، درک مفهوم آن نخستین قدم است. در این مطلب متوجه شدیم که منظور از کندل استیک ها در تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی دارد. حال می توانیم با شرکت در دوره های آموزشی، دانش خویش را ارتقا بخشیم و بعنوان یک معامله گر حرفه ای در بازار بورس سرمایه گذاری نماییم.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

5.0 / 5
239
1400/06/15
21:35:15
تگهای خبر: آموزش , ابزار , امداد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش