افزایش بیش از 40 درصدی قیمت برنج داخلی

افزایش بیش از 40 درصدی قیمت برنج داخلی میزان سنج: تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که قیمت انواع برنج داخلی در مرداد ماه بیش از 43 درصد بالا رفته است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، افزایش قیمت هر کیلو برنج طارم اعلا و هاشمی درجه یک به ترتیب از حدود ۲۶ در مرداد ماه سال قبل به حدود ۳۸ هزار تومان در ماه مشابه سال جاری در حالی است که در ماه های اخیر جدال بر سر کاهش دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج بین دستگاه های مختلف و واردکنندگان در جریان بود. بتازگی مدیرعامل شرکت تجاری دولتی با اشاره به خشکسالی ۵۰ سال قبل و لطمه جدی آن به کشت های مختلف کشاورزی همچون برنج، از کاهش حدود ۱۸ تا ۱۹ درصدی تولید برنج داخلی آگاهی داده و همین موضوع را عامل افزایش قیمت برنج داخلی عنوان کرده بود. قبل از این هم اواخر خرداد ماه دبیر انجمن واردکنندگان برنج از ذخیره کم برنج خارجی آگاهی داده بود و چند بار خواهان کاهش زمان دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج شد.
حالا دوره ممنوعیت فصلی است که از شروع مردادماه شروع شده و تا آبان ماه ادامه دارد؛ با این وجود در طول این مدت باتوجه به کاهش ذخایر برنج و افت ۶۹ درصدی واردات امسال و اهمیت تنظیم بازار قرار شد که ممنوعیت فصلی اجرا شود ولی برای برنج هایی که تا پیش از ۳۱ مردادماه قبض انبار یا تاریخ ورود آنها به گمرک و بنادر ثبت شده در صورت داشتن ثبت سفارش ترخیص شود. اما پیش از ممنوعیت، حدود ۱۰ کشتی حاوی برنج از کشورهای مبدأ به سمت بنادر ایران حرکت کرده بودند و با آنکه قسمتی از آنها تا ۳۱ تیرماه به ایران رسیدند، اما قبض انبار و تاریخ ورود پس از این تاریخ صادر شد، بدین سبب هنوز توافقی در مورد تعیین تکلیف این برنج های وارداتی در بنادر صورت نگرفته است. در نهایت برای تنظیم بازار برنج، ۱۰۰ هزار تن برنج تایلندی، هندی و پاکستانی از ذخایر راهبردی در سطح فروشگاه های زنجیره ای، تعاونی های مصرف و اتحادیه ها توزیع شد که مورد انتقاد انجمن واردکنندگان برنج قرار گرفت.
گفتنی است که در مرداد ماه امسال قیمت برنج تایلندی و پاکستانی نیز ۵۰.۱ و ۱۸ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل بالا رفته و ۱۰ و ۲۱ هزار تومان به حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ و ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان در مرداد امسال رسیده است.
شکر در رتبه اول افزایش قیمت
البته در میان انواع برنج، گوشت و شکر، بیشترین افزایش قیمت در مرداد ماه مربوط به شکر است که قیمت آن در مرداد امسال ۶۳.۴ درصد نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ بالا رفته است؛ بطوریکه قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از حدود ۸۴۰۰ تومان در مرداد سال قبل به ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان در ماه مشابه امسال رسیده است.
البته مشاهدات میدانی نشان میدهد قیمت شکر نیز در بسته های ۹۰۰ گرمی در مغازه ها به ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان هم رسیده است. در این رابطه معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اوایل امسال علت افزایش قیمت شکر را رو به پایان بودن ذخایر شکر وارد شده با ارز دولتی عنوان نمود و اظهار داشت که با توجه به این که شکر هم اکنون با ارز نیمایی وارد می شود دیگر مشمول نرخ گذاری تثبیتی نیست.
افزایش بیش از ۵۰ درصدی قیمت مرغ
قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز در مرداد ماه با افزایش ۵۳.۱ درصدی به حدود ۲۷ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول در ماه مشابه سال قبل حدود ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان بوده است.
البته گزارش های میدانی از بازار در مرداد ماه حاکی از ورود قیمت مرغ به کانال ۴۰ هزار تومانی بود که در میانه شهریور با کاهش هفت تا ۱۰ هزار تومان مواجه گردید. این در حالیست که نرخ مصوب مرغ ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است و چون ارز دولتی به نهاده های تولید اختصاص یافته مرغ باید با همین قیمت مصوب در دسترس همگان باشد.
البته تولیدکنندگان بارها تاکید دارند که با وجود افزایش هزینه های تولید و افزایش قیمت تمام شده مرغ، مرغداران مرغ های زنده را بر طبق سازوکار تعیین شده با قیمت مصوب ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان تحویل کشتارگاه ها می دهند و این که از کشتارگاه تا عرضه در بازار چه اتفاقی می افتد که قیمت ها چنین جهشی پیدا می کند باید توسط دستگاه های نظارتی مربوطه رصد و رسیدگی شود. در چنین شرایطی وزارت صنعت، معدن و تجارت که مسئولیت نظارت بر بازار را بر عهده دارد، از زمان تشکیل قرارگاه ساماندهی مرغ در اوایل امسال، می گویند قرارگاه ساماندهی مرغ مسئول تامین و توزیع این کالاست؛ بدین سبب این وزارتخانه مسوولیتی در این رابطه ندارد که بخواهد اظهارنظر کند.
گوشت قرمز چقدر گران شد؟
در این میان قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی با ۵۲.۴ و ۳۲.۶ درصد افزایش در مرداد امسال به حدود ۱۲۰ و ۱۳۰ هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب حدود ۷۹ و ۹۸ هزار تومان بوده است.
بر این اساس کمترین کاهش قیمت در مرداد امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل مربوط به برنج پاکستانی بوده است.
کدام کالاها طی یک ماه گران شدند؟
بررسی قیمت این اقلام اساسی طی یک ماه نیز نشان میدهد قیمت همه اقلام یاد شده در مرداد امسال نسبت به ماه قبلش به جز برنج پاکستانی و تایلندی با ۰.۷ و ۲.۵ درصد کاهش، بین ۲.۳ درصد (گوشت مرغ تازه) تا ۴.۹ درصد (برنج هاشمی) بالا رفته است.


منبع:

5.0 / 5
251
1400/07/04
20:44:35
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش