شرایط صادرات خودرو به عراق

شرایط صادرات خودرو به عراق به گزارش میزان سنج رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به تشریح جزئیات سفر اخیر خود و تیم همراه به عراق پرداخت و هدف از این سفر را اجرایی کردن تفاهمنامه همکاری سازمان های ملی استاندارد دو کشور دانست که بندهایی از آن به علت اختلاف نظر اجرایی نشده بود.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، به نقل از سازمان ملی استاندارد، غلامرضا شریعتی با اعلان اینکه مباحث اصلی دو طرف در حوزه صادرات خودرو و میلگرد به عراق بود، افزود: خودرو های تولیدی کشورمان از استانداردهای ۸۵گانه اروپا برخوردار می باشند که تمرکز آنها بر ایمنی و آلایندگی است، اما عراقی ها از استانداردهای کشورهای حاشیه خلیج فارس تبعیت می کنند و در این مورد عدم تطابق هایی وجود داشت.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر این که استانداردهای ۸۵گانه کشورمان بمراتب از استانداردهای حاشیه خلیج فارس بالاتر است، اشاره کرد: در نهایت عراقی ها پذیرفتند که مفاد استانداردهای ۸۵گانه را برایشان ارسال نماییم تا مورد تطبیق قرار دهند تا در صورت تایید، خودرو های ایرانی اجازه حضور در بازار عراق بیابند.
وی ادامه داد: برخورداری خودرو ها از vin number عراقی، برچسب made in iraq و تایید خودرو ها از طرف سازمان ملی استاندارد ایران، درخواست های دیگر در موضوع صادرات خودرو به این کشور بود.
میلگردهای ایران برگشت خورد
شریعتی همین طور با اشاره به تصمیم عراقی ها برای بازپس فرستادن میلگردهای صادراتی ایران به این کشور، دلیل آنرا کیفیت پایین این محصولات از طرف عراقی ها عنوان نمود، اما اظهار داشت: دراین زمینه مطرح کردیم که تجار عراقی نسبت به ورود اجناس بی کیفیت اقدام نموده اند، اما میلگرد استاندارد ایرانی از استانداردهای BS انگلیس، ESTM آمریکا و استانداردهای سازمان جهانی استاندارد (ISO) برخوردارست.
وی افزود: این استانداردهای سختگیرانه به سبب زلزله خیز بودن کشورمان اعمال می شود و دراین زمینه عراقی ها باتوجه به ناتوانی در بررسی استانداردها، خواهان اعمال فقط یکی از این استانداردها شدند.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران همین طور اشاره کرد: در ماههای گذشته و با اتخاذ نگاهی سختگیرانه، بهبود کیفی خوبی در مصالح ساختمانی همچون سیمان، کاشی و سرامیک را شاهد بودیم و هیچ مشکلی از نظر استاندارد در صادرات این محصولات وجود ندارد.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، تدوین برنامه راهبردی پنج ساله استاندارد، تدوین نظام جامع کیفیت کشور با همکاری دانشگاه صنعتی شریف، ساماندهی جایزه ملی کیفیت، نگارش ساختار جدید برای سازمان ملی استاندارد ایران مطابق با قانون جدید با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور و به روز رسانی استانداردهای کاربردی موجود بجای نگارش استانداردهای جدید را همچون اقدامات این سازمان در نیمه نخست امسال عنوان نمود.
منبع:

5.0 / 5
232
1400/07/12
10:04:45
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش