خودروسازان در نیمه نخست امسال چه تعداد خودرو فروختند؟

خودروسازان در نیمه نخست امسال چه تعداد خودرو فروختند؟ میزان سنج: بررسی آمار تولید و فروش دو خودروساز بزرگ کشور نشان میدهد که در مجموع شش ماه نخست سال جاری 370 هزار و 242 دستگاه خودرو ساخته اند که بیش از 362 هزار دستگاه روانه بازار شده است و بیش از 14 هزار دستگاه از محصولات گروه صنعتی ایران خودرو به مرحله تجاری سازی نرسیده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، طبق آمار ارائه شده توسط خودروسازان بزرگ کشور به سازمان بورس، از شروع سال جاری تا اختتام شهریورماه، در مجموع ۳۷۰ هزار و ۲۴۲ دستگاه خودرو ساخته اند که برای ۳۶۲ هزار و ۹۴۱ دستگاه فاکتور فروش صادر گردیده است.
در مجموع شش ماه ابتدایی سال جاری ۲۰۵ هزار و ۹۳۴ دستگاه در گروه صنعتی ایران خودرو تولید شده است که از این تعداد برای ۱۹۱ هزار و ۶۷۶ دستگاه فاکتور فروش صادر شده و براین اساس قابلیت تجاری سازی داشته است و ۱۴ هزار و ۲۵۸ دستگاه الباقی تولید این مدت احیانا ناقص در پارکینگ خودروسازی باقی مانده است.
این در حالیست که گروه خودروسازی سایپا در نیمه نخست امسال ۱۶۴ هزار و ۳۰۸ دستگاه خودرو ساخته و برای ۱۷۱ هزار و ۲۶۵ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر کرده است؛ آمار فروش بیش از تولید در مدت مذکور به این علت است که محصولات تولیدی قبل از سال ۱۴۰۰ این گروه خودروسازی که به جهت نقص قطعات تجاری نشده بود، در شش ماهه امسال تکمیل و تجاری سازی شده است.
آمار فروش و تولید خودروسازان به تفکیک محصولات بدین صورت است که گروه صنعتی ایران خودرو در مجموع شش ماهه امسال ۱۳۵ هزار و ۵۸۷ دستگاه از محصولات خانواده پژو (به جز پژو ۲۰۰۸) ساخته که ۱۳۲ هزار و ۳۷۵ دستگاه آنرا فروخته است؛ همین طور ۱۰۳ دستگاه پژو ۲۰۰۸ ساخته که همه ۱۰۳ دستگاه آن فروخته شده است.
بعد از پژوها، ایران خودرو ۲۵ هزار و ۷۳۸ دستگاه از محصولات خانواده سمند در شش ماهه ابتدایی ۱۴۰۰ ساخته که برای ۲۴ هزار و ۳۵۵ دستگاه آن فاکتور فروش صادر گردیده است.
همین طور در طول این مدت، ۲۵ هزار و ۶۲۶ دستگاه دنا، ۱۴ هزار و ۱۳۰ دستگاه رانا و ۲۰۶۱ دستگاه تارا در مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو تولید شده است که به ترتیب از این مقدار تولیدها، ۲۰ هزار و ۵۲۹ دستگاه دنا، ۱۰ هزار و ۱۶۶ دستگاه رانا و ۱۲۹۲ دستگاه تارا فروخته شده است.
ایران خودرو در محصولات مونتاژی نیز در نیمه ابتدایی امسال، عملکرد تولید ۲۶۸۹ دستگاه هایما و همانطور که اشاره شد ۱۰۳ دستگاه پژو ۲۰۰۸ را ثبت کرده است که به ترتیب ۲۸۴۹ دستگاه هایما و ۱۰۳ دستگاه پژو ۲۰۰۸ فروخته است.
همانطور که قبل از این نیز ذکر شده بود، از تولیدات مونتاژی پیشین این گروه صنعتی، سه دستگاه تندر (L۹۰)، یک دستگاه دانگ فنگ و از تولیدهای داخلی گذشته آن سه دستگاه وانت آریسان از شروع سال جاری تا اختتام شهریور در آمار فروش این گروه خودروسازی ثبت شده است.
در گروه خودروسازی سایپا نیز در طول شش ماهه ابتدایی سال جاری همانطور که اشاره شد، ۱۶۴ هزار و ۳۰۸ دستگاه خودرو تولید شده است که از این مقدار به ترتیب ۱۰ هزار و ۹۵۲۳ دستگاه سهم وانت های سایپا، ۱۴۳ هزار و ۴۹۳ دستگاه سهم خانواده تیبا، ۱۳۰ دستگاه سهم آریو s۳۰۰ و ۹۷۳۳ دستگاه سهم محصول جدید این گروه صنعتی (شاهین) بوده است.
طبق آمار، گروه خودروسازی سایپا در مجموع نیمه ابتدای سال جاری در محصولات خانواده پراید باتوجه به توقف انواع پرایدها تنها تولید وانت پراید (سایپا ۱۵۱) داشته است که در طول این مدت قسمتی از تولیدهای قبل از سال ۱۴۰۰ سایپا از این محصول تکمیل و طی شش ماهه امسال تجاری شده است؛ پس آمار فروش این محصول به عدد ۱۱ هزار و ۴۲۵ دستگاه رسیده است.
همین طور از شروع امسال تا اختتام شهریور ماه، ۱۵۰ هزار و ۳۴۴ دستگاه محصولات خانواده تیبا و ۹۰۷۲ دستگاه شاهین را تجاری سازی کرده و برایشان صورت مالی ثبت کرده است.
این خودروساز همین طور سه دستگاه آریو، یک دستگاه سراتو و ۳۶۲ دستگاه چانگان (سراتو و چانگان مربوز به تولیدهای پیش از سال ۱۴۰۰ است) طی شش ماهه نخست امسال در آمار فروش خود به ثبت رسانده است.
بر طبق این گزارش در مجموع برای۱۷۱ هزار و ۲۶۵ دستگاه از محصولات گروه خودروسازی سایپا در نیمه نخست امسال، فاکتور فروش صادر گردیده است.
منبع:

5.0 / 5
57
1400/07/19
11:06:52
تگهای خبر: بازار , بورس , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش