عدم تحقق سهم ایران از تجارت جهانی سنگ تحت تاثیر قوانین دست و پاگیر

عدم تحقق سهم ایران از تجارت جهانی سنگ تحت تاثیر قوانین دست و پاگیر میزان سنج: مرکزی استاندار مرکزی اظهار داشت: در صورتیکه سهم کشور از سنگ های دنیا 8 درصد باشد باید حداقل 10 تا 15 درصد حجم تجارت جهانی سنگ متعلق به ایران باشد که بواسطه قوانین دست و پاگیر و موازی این مهم به دست نیامده است.


سید علی آقازاده روز سه شنبه در آئین افتتاحیه نمایشگاه بین المللی سنگ نیم ور محلات اظهار نمود: برابر بودجه سال ۱۴۰۰ دولت برای جبران کسری بودجه باید روزانه هزار میلیارد تومان نفت به فروش برساند که در وضعیت فعلی امکان پذیر نیست و با وجود تحریم های ظالمانه دشمن مقابل ایران، تا رسیدن به بودجه مصوب فاصله بسیاری وجود دارد.
وی ادامه داد: با این نوسانات فروش نفت، اتکا بودجه کشور به فروش نفت یک بحث کاذب است. در وضعیت فعلی باید از معادن خدادادی با راندمان بالا بیشترین بهره گیری را داشته باشیم تا جایگرینی برای فروش نفت داشته باشیم.
استاندار مرکزی اشاره کرد: سال قبل صادرات سنگ کشور حدود ۱۴۰ میلیون دلار و سال ۹۸ این رقم ۲۷۰ میلیون دلار بوده است.
آقازاده افزود: در صورتیکه سهم کشور از سنگ های دنیا ۸ درصد باشد باید حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد حجم تجارت جهانی سنگ متعلق به ایران باشد که بواسطه قوانین دست و پاگیر و موازی این مهم به دست نیامده است.
وی افزود: برای بهره برداری از معادن استان مرکزی بین سازمان صنعت معدن و تجارت با منابع طبیعی به سبب قوانین دست و پاگیر درگیری وجود دارد که مقصر همین قوانین دست و پاگیر هستند، شاید استان مرکزی از معدود استان هایی است که از ماده ۲۴ مکرر بهره برده است که البته حاشیه هایی داشت. در این راستا انتظار می رود در ابتدای کار دولت سیزدهم قوانین اصلاح شوند چونکه به سبب برخی قوانین متضاد، اقتصاد کشور گرفتار لطمه می شود.
استاندار مرکزی افزود: در استان مرکزی بیش از سه هزار واحد صنعتی فعالیت دارد که همپای این صنایع بزرگ، در زمینه کشاورزی نیز ظرفیت های زیادی وجود دارد و باید از این فرصت باارزش برای ورود به بازارهای جهانی استفاده گردد.
وی افزود: مذاکره با سفرای خارجی از کشورهای چک، اندونزی، بنگلادش، آفریقای جنوبی و تاجیکستان که در نمایشگاه بین المللی سنگ نیم ور حضور دارند، فرصت مناسب و ارزشمندی برای بسط کارهای تجاری دو کشور است.
استاندار مرکزی درباب حضور واحد تولیدی هپکو بعد از سالها مشکلات، در این نمایشگاه بیان کرد: شرکت هپکو تامین کننده ماشین آلات معدنی و راهسازی کشور است که فعالان بخش معدنی باید از این ظرفیت بهره گیری لازم را داشته باشند. این شرکت بعد از سال ها مشکل در این نمایشگاه حضور پیدا کرده و غرفه فعالی را در نمایشگاه دارد. این شرکت بیش از ۱۱۰ قرارداد با بیش از هزار میلیارد تومان ارزش با شرکت های مختلف منعقد کرده است.
منبع:

5.0 / 5
53
1400/07/20
22:47:35
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش