در گفت وگو با میزان سنج مطرح شد

جدید ترین شرایط صادرات خودرو به عراق

جدید ترین شرایط صادرات خودرو به عراق به گزارش میزان سنج رئیس سازمان ملی استاندارد درباره وضعیت صادرات خودرو به عراق اظهار داشت: استاندارد خودرو در ایران استاندارد ۸۵ گانه اروپا و در عراق استاندارد کشورهای حوزه خلیج فارس است که مقرر شده ما استانداردهای ۸۵ گانه را به عراق اعلام نماییم تا آنها با استانداردهای خود تطبیق دهند و پس از آن برای صادرات خودرو به عراق مشکلی نخواهد بود.


غلامرضا شریعتی، در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این که چند درصد از استانداردهای کشور منطبق با استانداردهای بین المللی است، اظهار نمود: هیچ کدام از استانداردهای ما در تضاد با استانداردهای جهانی نیست. استانداردهای تدوین شده در کشور یا برگرفته از استانداردهای بین المللی یا ترجمه آنها یا بسته به شرایط و فرهنگ کشور پژوهش محور است و با ارزیابی های ریسک با احتیاط بیشتری برخورد شده که منجر به صدمه به سلامتی جامعه نشود.
وی با اشاره به اینکه استانداردهای اجتماعی هم باید متناسب با فرهنگ کشور بومی شود، اظهار داشت: حدود ۲۰ درصد استانداردها پژوهش محور ۳۵ تا ۴۰ درصد ترکیبی از چند استاندارد و ۳۰ تا ۴۰ درصد ترجمه یکی از استانداردهای مورد قبول کمیته های ملی است.
به گفته این مسئول کالاهای صادراتی در کشور مقصد مشکل خاصی به لحاظ استاندارد ندارند، اما بعضی از کشورها همچون برمه، میانمار و غیره گاها تقاضای کالاهای پایین تر از استانداردهای ملی ایران را دارند که در صورت تایید اتاق بازرگانی، مجوز آن صادر می شود.
ماجرای برگشت میلگرد صادراتی از عراق
وی در ادامه درباره حواشی استاندارد کالاهای صادراتی به عراق هم خاطرنشان کرد: میلگردهای صادراتی به عراق بازگردانده نشد. قرار بود از اول اکتبر بازگردانده شود، اما ۲۹ سپتامبر جلسات مشترکی برگزار و مقرر شد فرصت دو ماهه به ایران داده شود تا کالا متناسب با درخواست آنها صادر شود. البته مشکل میلگردها این نبود که عراق استاندارد ایران را نپذیرد یا کالا بی کیفیت باشد. با عنایت به این که ایران یک کشور زلزله خیز است، استاندارد میلگرد در کشور سختگیرانه و بر گرفته و ترکیبی از استاندارد آمریکا، انگلیس و ایزو است. عراق اعلام نموده بود نمی تواند این استانداردها را با هم تلفیق و آزمایش کند و میلگرد باید یکی از این سه استاندارد را برای آنها داشته باشد.
شریعتی همینطور درباره وضعیت صادرات خودرو به عراق اظهار داشت: استاندارد خودرو در ایران استاندارد ۸۵ گانه اروپا و در عراق استاندارد کشورهای حوزه خلیج فارس است. استاندارد ایران در ارتباط با ایمنی و آلایندگی سختگیرانه تر و از سوی دیگر بعضی از موارد هم در استاندارد عراق سختگیرانه تر است. ازاین رو مقرر شد ما استانداردهای ۸۵ گانه را به عراق اعلام نماییم تا آنها با استانداردهای خود تطبیق دهند و پس از آن برای صادرات خودرو به عراق مشکلی نخواهد بود.
۱۴ اکتبر برابر با ۲۲ مهر، روز جهانی استاندارد است و سال جاری شعار "چشم انداز مشترک برای جهانی بهتر" برای این روز انتخاب شده است.
پراید از چرخه تولید خارج شد
رئیس سازمان ملی استاندارد کشور همینطور در یک برنامه تلویزیونی در مورد پاره ای از تمهیداتِ بازار خودرو و چگونگی نظارت بر کیفیت بازار لبنیات توضیحاتی عرضه داد.
غلامرضا شریعتی رئیس سازمان ملی استاندارد کشور بیان نمود: برای نزدیک شدن استاندارد کشور به استاندارد ۸۵ گانه اروپا در بحث ایمنی و آلایندگی، تدابیری اتخاذ شد و خودروهایی برای نزدیک شدن به این معیار از چرخه تولید خارج شدند که پراید به لحاظ فقدان امنیت و ایمنی لازم هم اکنون ازچرخه تولید خارج شده است و البته پژو ۴۰۵ هم به این شرایط نزدیک است و سرنوشتی مشابه پراید دارد.
وی اضافه کرد: به منظور تضمین ایمنی لازم جلسات چالشی زیادی با خودروسازان برگزار شد و توافقاتی صورت گرفت و تاکید شد خودروسازان مواردی را در بحث ایمنی قطعه ها رعایت نمایند و کد ردیابی عرضه کنند تا از این طریق کیفیت خودرو ها رصد شود.
شریعتی با تاکید بر لزوم رعایت استانداردها، اظهار داشت: تلاش ما این است با تعامل و جلسات مشترک و دفاع از حقوق مصرف کننده، بحث ۸۵ گانه استاندارد خودرو کاملاً محقق شود.
وی تصریح کرد: انتظار ما از دولت این است که اداره خودرو به اداره کل خودرو تبدیل گردد تا با قوی تر شدن تشکیلات به استاندارد بازار خودرو کمک بیشتری نماییم.
رئیس سازمان ملی استاندارد در مورد چگونگی ارزیابی کیفیت لبنیات و برخورد با کم فروشی های این نوشیدنی مغذی اظهار داشت: همه کارخانجاتی که استاندارد الزامی دارند در بحث مدیریت کنترل کیفیت و تأیید کالا و آنالیز آزمایشگاهی هم فعالند و همه بخش ها چند وجهی ملزم به تست محصول و ثبت نتایج هستند.
وی اظهار داشت: بازرسی دوره ای و بازدید از کارخانه ها به صورت رندوم و تست محصولات از دیگر اقدامات این سازمان در بحث کنترل و نظارت بازار لبنیات است.

شریعتی همینطور در مورد جمع آوری یک کارخانه لبنی که استاندارها را رعایت نکرد، اظهار داشت: سال قبل یک کارخانه مشکل میکروبی داشت و بعد از ارزیابی و بررسی هایی که صورت گرفت مسأله دار بودن این کارخانه محرز شد که به سرعت با این مورد برخورد شد.
وی اضافه کرد: در بحث استاندارد آیتم هایی وجود دارد که تأمین کننده نسبی سلامت است؛ بعضی از کارخانه ها مجهز به استاندارد کارخانه ای و سازمانی هستند و استاندار آنان از استاندارد ملی بالاتر و معتبرتر است و قانون اجازه داده که تولیدات را به لحاظ کیفیت رنکینگ نماییم تا مردم دغدغه ای در بحث استاندارد کالاها نداشته باشند.
وی تصریح کرد: استاندارد سازمانی جهانی برای تسهیل تجارت و تضمین کیفیت کالاست و رعایت این اصل منجر به تسهیل شرایط کشورها در امر تجارت می شود.
رئیس سازمان ملی استاندارد بیان نمود: تدوین استاندارد، ارزیابی، انطباق، تایید صلاحیت و اعتبار و اوزان و مقیاس های کالاها از اهم وظایف سازمان ملی استاندارد است و به تازگی بحث اعطای نشان «حلال» بعنوان تنها مرجع اعطا کننده نشان حلال هم به سازمان استاندارد اعطا شد و ایران عضو سازمان استاندارد کشورهای اسلامی شده است.
منبع:

5.0 / 5
290
1400/07/23
10:33:40
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش