قدرالسهم در سند ذکر می شود؟

قدرالسهم در سند ذکر می شود؟ به گزارش میزان سنج لرستان یک کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان اظهار داشت: در مورد مجتمع های تجاری اداری که با اوراق سهام پیش فروش می شوند معمولا روی برگه های اوراق سهام میزان هر قدرالسهم مشخص است.


علیرضا خرمی در گفتگو با ایسنا در مورد تفاوت عرصه و اعیان ملک اظهار نمود: عرصه به زمینی گویند که با عنایت به جواز شهرداری، امکان ساخت و ساز در آن وجود داشته و به باعث یک سند رسمی مقرر، به نام فرد یا افراد است.
وی با اشاره به اینکه عرصه یا زمین می تواند در یک آپارتمان مجتمع مشاع باشد، در مورد عرصه املاک اوقافی اظهار داشت: حتما زمان خرید یک ملک به سند آن توجه گردد اگر کسی در یک ملک اوقافی که سند عرصه آن به نام سازمان اوقاف است مبادرت به ساخت بنا کند آن بنا متعلق به شخص سازنده است اما سند عرصه یا زمین به نام اوقاف است شاید شخصی بتواند عیان را خرید و فروش کند اما صاحب عرصه نخواهد شد.
این کارشناس ارشد مهندسی عمران ضمن اشاره به عرصه املاک ارثی اظهار داشت: در مورد املاک ورثه ای امکان دارد هر یک از ورثه سهم خود را از ملک مطالبه کند در این صورت می توانند با رفتن به شهرداری سهم خویش را از عرصه تفکیک کرده و برای هر کدام سند بگیرند و مبادرت به فروش کنند.

تفاوت اعیان و عرصه و اجاره آنها
خرمی در مورد تفاوت اعیان و عرصه بیان نمود: عرصه به زمین ملک می گویند اما اعیان به معنای بنای ساخته شده روی یک زمین است.
وی افزود: یک ساختمان بنا بر جواز مکتوب شهرداری می تواند دارای هر یک از کاربری های تجاری اداری و مسکونی باشد.
کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان اظهار داشت: معمولا در یک آپارتمان که مالکین مختلف دارد به هر واحد هم عیان می گویند.
وی در مورد اجاره عرصه و اعیان یک ملک اظهار داشت: در بحث اجاره عرصه و اعیان یک ملک همان قدرالسهم هر واحد به حساب می آید یعنی به اندازه قدرالسهم صاحب پارکینگ، انباری و... خواهد بود.

میزان قدرالسهم معمولا در سند ذکر می شود
خرمی با اشاره به اینکه میزان قدرالسهم معمولا در سند ذکر می شود، خاطرنشان کرد: در مورد مجتمع های تجاری اداری که با اوراق سهام پیش فروش می شوند معمولا روی برگه های اوراق سهام میزان هر قدرالسهم مشخص است.
وی در مورد قدرالسهم آپارتمان از زمین اظهار داشت: منظور از قدرالسهم آپارتمان سهم هر واحد آپارتمانی از زمین اختصاص داده شده به کل مجتمع آپارتمانی است که اصطلاحاً به آن سهم اعیان از عرصه هم گفته می شود.

اهمیت تعیین میزان قدرالسهم زمین هنگام تقسیم ارث و میراث، تخریب مجتمع های آپارتمانی
این کارشناس ارشد مهندسی عمران با تاکید براینکه تعیین میزان قدرالسهم زمین بیشتر در زمان هایی مانند تقسیم ارث و میراث، تخریب مجتمع های آپارتمانی قدیمی و نوسازی مجتمع جدید اهمیت پیدا می کند، خاطرنشان کرد: هرچه قدرالسهم واحد مورد نظر بیشتر باشد آن واحد سهم بیشتری از زمین مربوطه می برد.
خرمی در مورد رابطه سن ساختمان و قدرالسهم افزود: قدرالسهم برای املاک با سن بالاتر به جهت تخریب زود هنگام آنها اهمیت بسیار داشته و بر روی قیمت و نحوه خرید و فروش آنها بسیار اثرگذار است.
وی در مورد محاسبه قدرالسهم ملک اظهار داشت: بعنوان مثال؛ اگر در زمینی به متراز ۱۰۰۰ متر مربع، آپارتمانی ۱۸۷ متری داشته باشید ودرکل پنج واحد ۱۸۷ متری و پنج واحد ۲۱۰ متری وجود دارد که قدرالسهم شما ۹۴.۲۰۶ مترمربع می شود.
منبع:

5.0 / 5
478
1400/08/15
11:54:44
تگهای خبر: خرید , سازمان , قیمت , متر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش