گزارش میزان سنج؛

بام ایران بربلندای قیمت مسکن

بام ایران بربلندای قیمت مسکن استان چهارمحال و بختیاری به خاطر شرایط خاص آب و هوایی و توریست پذیر بودن، با افزایش قیمت مسکن روبه رو شده است و طرح های مختلف نیز نتوانسته وضعیت قیمت ها را در استان کنترل کند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: چهارمحال و بختیاری که بعنوان یکی از مناطق محروم کشور به حساب می آید اما به علل مختلف همچون آب و هوای مناسب و گردشگری بودن با افزایش قیمت مسکن رو به رو بوده است.
به گونه ای که این مهم سبب شده چهارمحال و بختیاری بعنوان یکی از استانهای نخست در تورم و افزایش قیمت مسکن مطرح شود.
این مهم خانه دار شدن را آرزویی محال برای خیلی از مردم این استان تبدیل نموده است که طرح های ساخت مسکن، مُسکنی بر درد این مردم بوده است.
معاون مسکن و بازآفرینی شهری اداره راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به علل مختلف افزایش قیمت مسکن در استان، اظهار نمود: عدم استفاده از ظرفیت و توان بخشی خصوصی برای جبران کسری مسکن و ایجاد تقارن در عرضه مسکن از مهم ترین علت های افزایش قیمت مسکن در این استان است.

بالا بودن نرخ مهاجرت از روستا به شهرها در استان
اسکندر امینی ضمن اشاره به نرخ بالا مهاجرت از روستاها به شهرها در چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: به علل مختلف مردم از روستاها به شهرها مهاجرت می کنند و این مساله سبب شده تقاضا مسکن در شهرها افزایش یابد.
وی سومین دلیل را عدم ساخت و عرضه منازل مسکونی با متراژ پایین دانست و افزود: بیشترین ساخت و سازها در چهارمحال و بختیاری با متراژ و زیربنای زیاد است و بعضی از خانواده ها توانایی خرید این منازل را ندارند و نیاز است منازل مسکونی با زیربنای پایین در استان ساخته شود.

عدم همکاری دستگاه ها برای بازآفرینی بافت های فرسوده در چهارمحال و بختیاری
معاون مسکن و بازآفرینی شهری اداره راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری عدم اجرای سیاست ها و بازآفرینی بافت های فرسوده از دیگر علت های بالا بودن قیمت در استان عنوان نمود و اظهار داشت: این مساله طی چند سال قبل کلید خورده است و به دستگاههای مربوطه ابلاغ گردیده است اما به علت عدم همکاری این مهم اجرایی نشد.
امینی اضافه کرد: دولت باید تسهیلات بلندمدت با بهره کم را در دستور کار خود قرار دهد.
وی عدم بانک اطلاعاتی جامع مسکن در استان را عامل آخر در افزایش قیمت مسکن در چهارمحال و بختیاری دانست و اظهار نمود: در صورت راه اندازی سامانه ثبت اسناد اطلاعات خانه های خالی مشخص می شود و این مهم نشان داده است چه اشخاصی از مسکن بعنوان کالای سرمایه گذاری استفاده می نمایند.

مسکن کالای سرمایه ای
محمود بخشی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه مبحث که عده ای برای همیشه باید قید خانه دار شدن را بزنند واقعیتی است که چالش های عمده مسکن در کشور و به تبع آن در استان چهارمحال و بختیاری را به حقیقت نزدیک تر ساخته است، اظهار نمود: چالش های عمده ای که مسئولین به جای رفع چالش در فکر تزریق مسکن هستند و تجربه های دوره های گذشته در این عرصه نادیده گرفته می شود.
وی ضمن اشاره به مشکلات حوزه مسکن در «شهرکرد»، اظهار داشت: مسکن در ایران بعنوان کالای سرمایه ای به حساب می آید در حالیکه نگاه سیاست گذاران به مسکن مصرفی است.
استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: مسکن در کشور و استان یک کالای سرمایه ای است و هر کالای سرمایه ای متناسب با جذابیت و نرخ بازدهی سرمایه گذاران را به خود جذب می کند.
کارشناس اقتصاد چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: در شرایطی که بازارهای موازی در شرایط نامتعادلی به سر برند هر فردی به سبب درجه اطمینان بالاتر بخش مسکن در این بازار سرمایه گذاری می نماید.

تأثیر افزایش قیمت مصالح بر مسکن
بخش نژاد افزود: به دنبال سرمایه گذاری و هدایت حجم عظیم نقدینگی به این بخش، سوداگری در این بازار با این ساختار امری بدیهی است.
وی با اشاره به اینکه سوداگری از روش های مختلفی برافزایش قیمت مسکن تأثیرگذار است، اظهار داشت: یکی از این روش های افزایش قیمت مصالح و مسکن می باشد.
استاد دانشگاه ضمن اشاره به این که نمی توان با افزایش واحدهای درحال ساخت با این چالش جدی مقابله نمود، اضافه کرد: وجود تعداد زیاد واحدهای خالی از سکنه این مورد را تائید می کند و موفقیت در این بازار مشروط به تغییر نگاه سیاستگذاری است. کارشناس اقتصاد چهارمحال و بختیاری اظهار نمود: امکان ساخت مسکن با قیمت مناسب و در حد قدرت خرید مردم وجود ندارد و در حد شعار باقی مانده است چون که هم اکنون خیلی از مردم زیر خط فقر مسکن هستند و بیشتر از سی درصد از هزینه سالیانه خویش را به تأمین مسکن تخصیص می دهند. ازاین رو گزارش ضروری است مسؤلان ذی ربط با همراهی و هماهنگی مانع از فعالیت گسترده دلالان و سوداگران به حوزه مسکن شوند و با برنامه ریزی دقیق و بموقع مانع مهاجرت از روستاها به شهرها شوند و همینطور با اصلاح و بازآفرینی بافت فرسوده در شهرها مشکل مسکن را در چهارمحال و بختیاری کنند.

5.0 / 5
192
1400/08/20
13:42:12
تگهای خبر: بازار , بانك , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش