گزارش میدانی از بازار ساز بعد از سه سال ممنوعیت واردات

از کمبود ساز تا پیانوی 900 میلیونی!

از کمبود ساز تا پیانوی 900 میلیونی! گزارش میدانی از بازار سازهای موسیقی حاکی از ۱۰ برابر شدن قیمت این کالاها طی سه سال گذشته و کمبود ساز است، تا جایی که محدوده قیمت پیانوی آکوستیک به ۱۷۰ تا ۹۵۰ میلیون تومان رسیده است؛ البته این ساز به علت قیمت بالا، تقاضای خیلی کمی هم دارد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، واردات کالاهای گروه چهار از سال ۱۳۹۷ ممنوع شده و امکان ترخیص ندارند و طی سالهای اخیر هم محموله هایی از این گروه همچون خودرو، لوازم خانگی و غیره در گمرکات دپو شده است. طبق گزارش های گمرک، حدود ۸۰ میلیون دلار کالای گروه چهار از زمان ممنوعیت دپو شده است. آلات موسیقی هم یکی از کالاهای گروه چهار در میان اقلام دپو شده است.
اما به تازگی گزارش های در خصوص پیگیری ترخیص محموله ۱۱ کانتینری ابزار و آلات موسیقی برند "یاماها" در گمرک بوشهر منتشر گردید. در نهایت سخنگوی گمرک اعلام نمود که این محموله از سال ۱۳۹۸ وارد گمرک شده ولی به علت ممنوعیت واردات اقلام گروه چهار و مغایرت کدتعرفه و شرح کالا در ثبت سفارش، گمرک مانع از ترخیص آن شده است.
برای بررسی وضعیت بازار سازهای موسیقی پس از سه سال ممنوعیت، سری به بازار این کالا زدیم. مغازه دار اول که بیشتر پیانو می فروشد، می گوید ساز در بازار کم است. البته وضعیت گیتار بهتر است چونکه در داخل از جانب شرکتهای ایرانی، تولید می شود، اما درباره پیانو که فقط چند کشور در جهان قابلیت تولید آنرا دارند، وضعیت فرق می کند و قیمت آن هم طی سه سال گذشته حدودا ۱۰ برابر شده است.
البته طبق گفته های این فروشنده تا یک سال گذشته هم پیانو به کشور وارد شده، اما ساز جدیدتر از آن در بازار نیست.
در ویترین مغازه بعدی تلفیقی از سازهای پیانو، گیتار، هنگ درام و گیتار برقی به چشم می خورد. این فروشنده درباره مشکلات بازار ساز در زمان ممنوعیت واردات می گوید: شبیه بعضی از سازها بخصوص گیتار در کشور تولید می شود و در مواردی هم کالاهایی غیرقانونی وارد شده است. البته همچنان سه شرکت پیانوی دیجیتال به کشور وارد می کنند. اما پیانوی آکوستیک از بارهای قدیمی است و طی سالهای اخیر وارد نشده است. البته این نوع پیانو به علت قیمت بالا مشتری زیادی هم ندارد.
اظهارات ضد و نقیض درباره واردات پیانو
این فروشنده همچنان می گوید که در این زمان برای واردات ادوات موسیقی ارز به اشخاص داده نمی شده، اما دست شرکت ها برای واردات باز است. ازاین رو بیشتر سازها در بازار در دسترس می باشد. البته این صحبت ها از جانب یک فروشنده دیگر هم تکرار شد.
اما مغازه دار بعدی که علاوه بر پیانو، گیتار، هنگ درام و گیتار برقی، بعضی سازهای داخلی همچون تار و تنبک هم عرضه می کند، حرف هایی خلاف فروشندگان قبلی می زند: پیانوهای موجو دربازار همه تولید پیش از سال ۲۰۱۸ هستند و در این زمان وارداتی صورت نگرفته است. اما با عنایت به تولید سازهای ایرانی در گذشته و شباهت گیتار به این سازها، تولید این محصول باکیفیت کمتر از کالای خارجی انجام می شود و در این شرایط هم فروش داخلی ها بیشتر شده است. در مواردی هم امکان دارد کالا به صورت غیرقانونی وارد شود.
فروشنده بعدی اما از مشکلات تأمین متعلقات ساز می گوید: مشکل فقط کمبود سازهای پیانو، گیتار ویالن نیست، بلکه تأمین کالای باکیفیت و همینطور متعلقات ساز مثل سیم و کیف های محکم برای محافظت از ساز هم با مشکل مواجه می باشد. چونکه این اقلام وارداتی هستند. قیمت ها هم از سال ۱۳۹۶ تابحال ۱۰ برابر شده است.
این مغازه دار هم می گوید بخشی از کالا پیش از سال ۱۳۹۷ وارد شده اند، اما به صورت کلی امکان واردات با هزینه بسیار بالا وجود دارد. به صورتی که در موارد زیادی قیمت سازها بیشتر از قیمت دلاری آنها در داخل فروخته می شود، چون مغازه دار هم آنرا گران خریده است. درباره کالای قاچاق هم مطمئن نیستم چون فروشندگان درباره جزئیات واردات اطلاعات زیادی ندارند.
قیمت سازهای مختلف
بر اساس گفته های فروشندگان در این بازار، سازهای پرطرفدار پیانو، گیتار و هنگ درام هستند که گیتار و هنگ درام در داخل هم تولید می شوند. محدوده قیمت پیانوی دیجیتال ۳۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان، پیانوی آکوستیک ۱۷۰ تا ۹۵۰ میلیون تومان، گیتار ۷۰۰ هزار تومان تا ۶۰ میلیون تومان و هنگ درام هفت تا ۱۶ میلیون تومان است.
شائبه های درباره واردات ساز
با اظهارات ضد و نقیض مغازه داران درباره واردات، پرسش اساسی که مطرح می شود این است که با وجود ممنوع الورود بودن ادوات موسیقی از سال ۱۳۹۷ تاکنون، آیا شرکتهای واردکننده به طریقی امکان واردات داشته اند یا کالاهای جدید به صورت غیرقانونی به کشور وارد شده است؟
منبع:

5.0 / 5
243
1400/09/15
18:33:37
تگهای خبر: ابزار , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش