رمز رشد صادرات ایران در سال ۱۴۰۰

رمز رشد صادرات ایران در سال ۱۴۰۰ به گزارش میزان سنج بر مبنای برآوردهای صورت گرفته در سال ۱۴۰۰ میزان کل تجارت ایران از مرز ۱۶۲ میلیون تن عبور کرد و بدین سان بعد از دورانی طولانی ارزش کل تجارت ایران از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار گذشت تا رکوردی جدید در فعالیت تجاری دوران تحریم به ثبت برسد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، اتاق تجاری تهران به بررسی آمارهای تجاری کشور در سال ۱۴۰۰ پرداخته و اعداد به دست آمده در این سال را با عملکرد سالهای قبل مقایسه کرده است. این آمارها نشان میدهد که افزایش تجارت بطور همزمان تحت تاثیر افزایش صادرات و واردات بوده؛ هرچند سرعت رشد صادرات ایران بالاتر از واردات بوده است.
بر این اساس در سالی که گذشت، میزان صادرات ایران از مرز ۱۲۲ میلیون تن عبور کرد و عدد نهایی به ۴۸ میلیارد دلار رسید. در واردات نیز ۴۰ میلیون تن کالا با ارزش ۵۲ میلیارد دلار به کشور وارد شد. بدین سان صادرات ایران نسبت به سال قبل افزایشی ۴۱ درصدی و واردات افزایشی ۳۶ درصدی داشته است.
بررسی های اتاق تجاری تهران نشان میدهد که حدفاصل سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰، از نظر ارزش بالاترین رقم صادراتی بدون احتساب نفت، بهترین عملکرد به سال ۱۴۰۰ اختصاص دارد. این در حالیست که بالاترین میزان صادرات به لحاظ وزنی در سال ۱۳۹۸ به ثبت رسیده است.
در سالی که گذشت، صادرات ایران تنها هفت درصد نسبت به سال قبل از آن افزوده شد اما از نظر ارزشی رشد ۴۱ درصدی به ثبت رسید. بدین سان علت اصلی رشد صادرات ایران در سال گذشته، افزایش میانگین قیمت کالاهای صادراتی بوده است.
در حوزه واردات نیز بالاترین میزان واردات در دهه گذشته به سال ۱۳۹۰ با واردات ۶۲ میلیارد دلاری باز می گردد و بعد از آن با ورود به دوره تحریم، میزان واردات کم شده است. کمترین میزان واردات نیز به سال ۱۳۹۹ با عملکرد ۳۴ میلیارد دلاری باز می گردد.
پس از سال ۱۳۹۰، سال قبل با رشد مقداری ۲۱ و ارزشی ۳۶ درصدی، بالاترین میزان واردات در دهه گذشته به ثبت رسیده است. همین طور در سال ۱۴۰۰، میزان ترانزیت کالا از ایران به بالای ۱۲.۵ میلیون تن رسیده که افزایشی ۶۸ درصدی را نسبت به سال قبل نشان میدهد و بهترین عملکرد ترانزیتی در هفت سال قبل بشمار می رود.5.0 / 5
337
1401/01/13
13:01:43
تگهای خبر: تجارت , دلار , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش