تحلیل عضو اتاق بازرگانی از وضعیت صنعت برق

تحلیل عضو اتاق بازرگانی از وضعیت صنعت برق عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می گوید با عنایت به محدودیت هایی که در تولید برق به وجود آمده و همینطور رکوردهای مصرف روزهای گذشته، وضعیت این صنعت برای عبور از تابستان دشوار خواهد بود.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، رضا پدیدار اظهار نمود: خشکسالی و غیر ممکن شدن استفاده از برخی نیروگاه های برق آبی، افزایش دما و بالا رفتن مصرف برق و دلایلی مانند ورود زودهنگام چاه های کشاورزی به بازار تقاضای برق به علت گرمای هوا و احتیاج به آب بیشتر در مزارع و پدیده استخراج ارزهای دیجیتالی دلایلی هستند که سبب افزایش شدید مصرف برق و بر هم خوردن تراز تولید و مصرف برق شده اند.
او افزود: سال ۱۳۹۹مرکز پژوهش های اتاق ایران و سندیکای صنعت برق پژوهشی انجام دادند که برپایه آن صنعت برق ایران وضعیت نامساعدی داشت؛ تا جایی که دسترسی بموقع به برق به یکی از چالش های فضای کسب و کار تبدیل گشته است. بر مبنای آن گزارش این صنعت در آینده هم با کسری بودجه هزینه ای و سرمایه ای مواجه خواهد شد که احیانا کار را سخت تر هم خواهد نمود. حالا حدود یک سال و نیم از آن گزارش می گذارد و این صنعت درگیر ناترازی های زیادی است.
به قول پدیدار، آمار سرعت رشد مصرف برق حالتی شبیه به افسارگسیختگی پیدا کرده و در ایام اخیر، شاهد ثبت پیک مصرف برق به مقادیری هستیم که حتی در زمان های مشابه سالهای گذشته، بی سابقه بوده است؛ تا جایی که نخستین بار در کشورمان در اردیبهشت ماه سال جاری، شاهد رسیدن به رکورد مصرف برق به مرز ۵۵ هزار مگاوات بودیم.
پدیدار افزود: پیک مصرف برق در اوایل خرداد سال گذشته، رقمی نزدیک به ۴۵ هزار مگاوات بوده؛ یعنی ۹ تا ۱۰ هزار مگاوات سال جاری رشد مصرف ثبت شده است و این روند ادامه دارد. این رشد عجیب مصرف وقتی به وجود آمده است که در همان مقطع یعنی در اوایل خردادماه، نیازمند مدیریت صحیح و سریع اجرایی بودیم که متاسفانه این امر محقق نشد. صنعت برق ایران بعنوان یک صنعت زیرساختی با چالش های گوناگونی روبه رو بوده که بعضی از آنها به صورت مزمن باقی مانده و استمرار آنها سبب شده تا دسترسی به برق هم در همه سطوح بویژه برای صنایع دشوار باشد.
او تصریح کرد: تجربه سالهای گذشته نشان داده است خیلی از موسسات و سازمان های دولتی و خصولتی، جزو مصرف کنندگان بزرگ پرمصرف هستند که الگوی مصرف انرژی را به هیچ عنوان رعایت نکرده و همین الگو یک ضربه بزرگ به صنایع خواهد زد و در آینده اقتصاد کشور با موانع زیادی روبرو می شود.
پدیدار درباره این مشکلات به سایت اتاق ایران اظهار داشت: افزایش قیمت تمام شده، افت بازدهی و افزایش هدررفت محصول و رشد ضایعات، کاهش کیفیت و طولانی تر شدن زمان تحویل همگی مواردی هستند که با قطع برق برای واحد تولیدی ایجاد می شوند. از همه مهم تر، مصرف کننده نهایی است که هزینه این رخدادها را با افزایش قیمت پرداخت خواهد نمود. بعنوان مثال، کارخانه مجبور است دستمزد پرداخت کند؛ اما به علت نداشتن برق تعطیل شده و تولید ندارد.
عضو کمیسیون انرژی اتاق ایران معتقد است: برای عبور از نگرانی در صنعت برق، باید برنامه ریزی مدونی صورت گیرد. باید بخش خصوصی در این راه پیشگام باشد و بتواند با برنامه زمان بندی، پیشبینی های موردنیاز خویش را در شرایطی که این قبیل ریسک های عدم انسجام عرضه محقق شده، وضعیت خویش را در ثبات نسبی حفظ کند؛ آینده صنعت برق در گرو همکاری دولت با بخش خصوصی است وگرنه مشکلات صنعت برق ادامه دار خواهد بود.
منبع:

5.0 / 5
50
1401/03/28
10:05:04
تگهای خبر: بازار , تولید , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش