استاندارد طلا یا بیتکوین تورم را کنترل می کند؟

استاندارد طلا یا بیتکوین تورم را کنترل می کند؟ میزان سنج: فدرال رزرو نرخ کلیدی خودرا در روز چهارشنبه گذشته 75 واحد افزایش داد و بازارها به این مساله واکنش مثبت نشان دادند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، جان کوکرین، کارشناس ارشد موسسه هوور و استاد اقتصاد در دانشگاه استنفورد اظهار داشت که بازارها به وضوح افزایش نرخ بهره فدرال رزرو را به عنوان یک معضل تعبیر کردند. او اضافه کرد: بنظر می رسد بازارها فکر می کنند که شاید یک یا دو افزایش نرخ دیگر داشته باشیم. من فکر می کنم تا آن زمان که تورم بالا بماند، فدرال رزرو به افزایش نرخ ها ادامه خواهد داد.
کوکرین اظهار داشت: نظر اجماع این است که فدرال رزرو باید نرخ ها را به میزان قابل توجهی بالاتر از تورم افزایش دهد تا سطح قیمت ها پایین بیاید. وی اشاره کرد: این بدان معناست که هم اکنون با تورم ۹ درصدی، اقتصاددانان از نرخ بهره ۱۰، ۱۱ یا ۱۲ درصدی صحبت می کنند تا قیمت ها را پایین بیاورند.
او اظهار داشت که فدرال رزرو نگران ایجاد یک رکود گسترده بوسیله افزایش نرخ بهره است و فشار سیاسی بر فدرال رزرو برای پایین نگه داشتن نرخ بهره وجود دارد و با اهمیت ترین چیزی که من نگران آن هستم، خطر شوک های جدید است.
قیمت طلای جهانی قبل از تعطیلی بازار ۱۷۶۶ دلار و ۵۰ سنت و طلای آمریکا نیز با ۱۷۶۷ دلار و ۵۰ سنت معامله شد.
در پاسخ به این پرسش که آیا استاندارد طلا می تواند تورم را کنترل کند، کوکرین پاسخ داد: نه. برمبنای استاندارد طلا، تورم و کاهش تورم بسیار زیادی وجود داشت. او اظهار داشت که سیستم برتون وودز (در نظام برتون وودز هر کشور باید سیاست پولی خودرا چنان اتخاذ کند که نرخ مبادله ارز خودرا به طلا گره زده و این نرخ را ثابت نگه دارد)، از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۷۱، وحشتناک بود، حرکت سرمایه بین المللی را محدود کرد و تجارت را خفه کرد.
طبق گزارش کیتکو، تعدادی از نویسندگان، مانند سیف الدین آموس، ضمن اذعان به محدودیت های استاندارد طلا، بجای آن از یک استاندارد بیتکوین حمایت می کنند.
کوکرین در پاسخ به استاندارد بیتکوین اظهار داشت: این یک ایده وحشتناک است. از نظر فناوری مالی، بیتکوین تلاشی برای احیای طلاست، چیزی ذاتا بی ارزش که مردم فقط به سبب کمیاب بودنش به آن وابسته اند. بیتکوین همین طور در کسب درآمد بسیار ضعیف است.
راهکار کوکرین برای تورم، سیستم مالی و پولی بهتری بود. وی اشاره کرد: بهترین پاسخ این است که دولت های ما باید سیاست های مالی و پولی محدود را دنبال کنند و توجه بیشتری به کنترل تورم داشته باشند. لازم به ذکر است که این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی است.
منبع:

5.0 / 5
333
1401/05/09
13:06:44
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش