تأمین زمین مسکونی نهضت ملی در 1312 شهر

تأمین زمین مسکونی نهضت ملی در 1312 شهر به گزارش میزان سنج، سرپرست معاونت املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن اظهار داشت: این سازمان موفق به تأمین زمین در تمامی هزار و ۳۱۲ شهری که طرح نهضت ملی زمین و مسکن در آنها اجرا می شود شده است.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، سرپرست معاونت املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن در یک برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به اینکه این سازمان موفق به تأمین زمین در تمامی هزار و ۳۱۲ شهری که طرح نهضت ملی زمین و مسکن در آنها اجرا می شود شده است، اظهار داشت: برنامه تأمین زمین در استان هایی مانند قزوین، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی به صورت کامل به اتمام رسیده است.
تقی رضایی افزود: در بعضی استان ها مانند کردستان یا استانهای شمال کشور به علت وضعیت توپوگرافی منطقه و نوع زمین ها باید از سیاست های دیگری مثل شهرک سازی استفاده نماییم.
وی در توضیح این سیاست برای تأمین زمینهای طرح نهضت ملی مسکن افزود: در چنین شهرهایی باید مکان هایی را در خارج از محدوده و حریم شهرها پیشبینی نماییم تا مبحث تأمین زمین در این شهرها هم به صورت کامل به پایان برسد.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی در مورد تاریخ تحویل پروژه های طرح نهضت ملی، اظهار داشت: قراردادهای این پروژه ها در استان ها دو ساله است و بعد از گذشت دو سال از آغاز عملیات اجرایی واحدها به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.
رضایی در مورد همکاری دستگاه ها با سازمان ملی زمین و مسکن برای انتقال زمینهای مازاد تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی بر مبنای ماده ۹ قانون جهش تولید مسکن بیشترین همکاری را در زمینه معرفی اراضی ملی واقع در حریم و محدوده شهرها به سازمان ملی زمین و مسکن داشته است.
وی در مورد معرفی زمینهای مازاد به استناد ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن هم اظهار داشت: در مورد سایر دستگاههای اجرایی تا به امروز بحث معرفی زمینهای مازاد به سازمان چندان مطلوب پیش نرفته اما با عنایت به رویکرد و سیاست های دولت در تأمین مسکن برای اقشار مختلف امیدواریم این همکاری بزودی به نتیجه برسد.
سرپرست معاونت املاک و حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن در مورد شناسایی زمینهای مازاد دستگاه ها هم عنوان کرد: بضاعت داخلی ما برای شناسایی این اراضی تحقیقات و بازدیدهای میدانی و همینطور تصاویر هوایی است که با همین روش ها تابحال توانسته ایم در حدود ۶ هزار و ۶۰۰ هکتار زمینهای داخل محدوده شهرها شناسایی نماییم.
تقی رضایی ضمن اشاره به این که دستور رئیس جمهور در مورد انتقال زمینهای مازاد به طرح نهضت ملی مسکن فصل الخطاب عمل دستگاههای دولتی است، افزود: برای شناسایی مابقی اراضی که تابحال به ما اعلام نشده در نامه ای به رئیس جمهور درخواست کرده ایم که از راه اداره کل اموال دولتی یا سامانه سادای وزارت امور اقتصاد و دارایی بتوانیم به اطلاعات این اراضی دسترسی داشته باشیم و این اراضی را شناسایی و به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی نماییم.
وی در رابطه با امکان ساخت خانه های ویلایی در طرح نهضت ملی مسکن هم چنین توضیح داد: عموماً ساخت و ساز در شهرها تابع طرح تفصیلی آن شهر بوده و در صورتیکه طرح های جامع و تفصیلی شهرستان این امکان را به ادارات راه و شهرسازی بدهند، محدودیتی از این نظر وجود نخواهد داشت؛ هرچند در این مورد باید شرایط فرهنگی و بضاعت دولت در تأمین زمین هم مورد توجه قرار گیرد.


منبع:

5.0 / 5
194
1401/05/24
21:24:59
تگهای خبر: تولید , دستگاه , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش