نیمی از پسته زرندیه مسافر خارج از کشور شد

نیمی از پسته زرندیه مسافر خارج از کشور شد به گزارش میزان سنج، مرکزی رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی اظهار داشت: از آغاز برداشت پسته در شهرستان زرندیه تاکنون، بیشتر از نیمی از پسته تولیدی به کشورهای خارجی صادر گردیده است.محمود بارانی در گفتگو با ایسنا، اضافه کرد: محموله های صادراتی پسته زرندیه از پایانه پسته این شهرستان با برند هامون سبز به کشورهای اوراسیا، ترکیه، حاشیه خلیج فارس، روسیه و برخی کشورهای همسایه صادر گردیده است.

وی ضمن اشاره به افت قابل ملاحظه تولید پسته در کشور اظهار داشت: حجم بالای تولید پسته در شهرستان زرندیه، جبران کاهش تولید این محصول در سایر نقاط پسته خیز کشور را کرده است.

وی همینطور ضمن اشاره به این که سال جاری حدود ۱۲ هزار تن پسته از هشت هزار هکتار باغات پسته شهرستان زرندیه برداشت شد، اظهار نمود: میزان برداشت این محصول امسال نسبت به سال قبل ۲۰ درصد افزایش داشته است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی زرندیه ضمن اشاره به این که قریب به ۸۰ درصد از باغات پسته استان مرکزی در زرندیه قرار دارند، اضافه کرد: از مجموع حدود ۱۲ هزار هکتار باغ پسته موجود در استان مرکزی بالغ بر ۱۰ هزار هکتار آن در شهرستان زرندیه قرار دارد و از این میزان هم هشت هزار هکتار در منطقه سلطان احمدلو و دو هزار هکتار در منطقه خشکرود زرندیه قرار گرفته و دو هزار هکتار از مجموع باغات استان هم در شهرستان ساوه قرار دارد. پسته کاری در زرندیه توانسته است برای نزدیک به چهار هزار نفر در منطقه سلطان احمدلو فرصت شغلی مستقیم ایجاد نماید.

وی ضمن اشاره به این که بخش اعظمی از پسته زرندیه به مشتریان خارجی عرضه می شود، اظهار نمود: اعمال تحریم ها، مشکلات ترابری، بیمه نکردن محموله های صادراتی و برخی موانع دیگر سبب شده است تا میزان صادرات پسته به اتحادیه اروپا کاهش پیدا کند و بیشترین صادرات به اوراسیا و کشورهایی نظیر چین، روسیه، هند، عراق، افغانستان، امارات و حاشیه خلیج فارس صورت می گیرد.

منبع:

5.0 / 5
280
1401/09/12
10:16:56
تگهای خبر: بیمه , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش