کدام هود بهتر است؟ شومینه ای، مورب یا مخفی؟

کدام هود بهتر است؟ شومینه ای، مورب یا مخفی؟ بسیاری از کاربران در مواجه شدن با انتخاب هود مناسب، در میان این مدل ها دچار تردید می شوند و مطمئن نیستند که کدام نوع، می تواند گزینه مناسبی برای آنان باشد. به همین منظور ما در این مقاله قصد داریم به معرفی سه مدل هود شومینه ای، مورب و مخفی بپردازیم و ویژگی ها، مزایا و معایب آن ها را بیان کنیم تا شما بتوانید در هنگام خرید هود، انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید.


بیش از 80 درصد افرادی که اقدام به خرید هود می کنند، انتخاب آنها یکی از 3 نوع شومینه ای، مورب و مخفی است. هر کدام از این مدل ها با دکوراسیون خاصی ست شده و در شرایط متفاوتی استفاده می شوند. بسیاری از کاربران در مواجه شدن با انتخاب هود مناسب، در میان این مدل ها دچار تردید می شوند و مطمئن نیستند که کدام نوع، می تواند گزینه مناسبی برای آنان باشد. به همین منظور ما در این مقاله قصد داریم به معرفی سه مدل هود شومینه ای، مورب و مخفی بپردازیم و ویژگی ها، مزایا و معایب آن ها را بیان کنیم تا شما بتوانید در هنگام خرید هود، انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید.

هود شومینه ای

هود شومینه ای یکی از رایج ترین مدل های هود است که به شکل T برعکس طراحی می شود. صفحه T مانند آن به موازات اجاق گاز قرار گرفته و می تواند به صورت قوس دار یا صاف باشد. پایه آن نیز مانند بدنه شومینه بوده و از جنس فولاد و شیشه یا ترکیبی از آن ها می باشد. دلیل نام گذاری این نوع هود نیز همین بدنه شومینه مانند آن است. صفحه این هود در ابعاد 60 تا 90 سانتی متری ساخته شده و به دلیل نوع قرار گیری آن، بیشترین مکش را در میان سایر مدل های هود دارد.

مزایای هود شومینه ای

 • هود شومینه‌ای تمام سطح اجاق گاز را پوشش داده و باعث می شود بیشترین مکش را داشته باشد.
 • قیمت این هودها معمولا پایین تر از سایر مدل هاست.
 • تنوع خوبی از نظر طرح، اندازه و امکانات دارد.
 • به خوبی با سبک های مختلف دکوراسیون آشپزخانه هماهنگ می شود.
 • هود شومینه ای نصب ساده و راحتی دارد.
 • دسترسی به پنل کنترل و نحوه استفاده از آن ها آسان است.

معایب هود شومینه ای

 • به دلیل نزدیکی و تماس مستقیم با حرارت اجاق گاز، احتمال تغییر شکل و دفرمه شدن فیلترها وجود دارد.
 • فیلترهای هود شومینه ای با توجه به پوشش کامل سطح اجاق گاز، زودتر کثیف شده و نیاز به شستن یا تعویض دارند.
 • با توجه به قرار گرفتن هود شومینه ای به صورت تخت، احتمال برخورد سر افراد به قسمت جلویی هود وجود دارد.

هود مورب

هود مورب یکی از انواع هود است که پس از توجه به معایب هود شومینه ای تولید و به بازار عرضه شد. صفحه این هود با زاویه 45 درجه ساخته می شود و آن را هود شیب دار نیز می نامند. فیلتر این هودها معمولا پشت درب آن ها قرار می گیرد و قابل مشاهده نیست. در هنگام استفاده از هود مورب، باید درب آن را باز کنید تا فیلتر آن مشخص شده و شروع به مکش و جذب بو و دود کند.  این هودها دارای ظاهر مدرن تر و متنوع تری نسبت به هود های شومینه ای می باشند.

مزایای هود مورب

 • نمای هود مورب موجب افزایش زیبایی آشپزخانه تان می شود.
 • با توجه به نصب این هود آشپزخانه به صورت ۴۵ درجه روی اجاق گاز، حرارت به صورت مستقیم به فیلتر نرسیده و موجب تغییر شکل آن نمی شود.
 • زاویه دار بودن نوع نصب این مدل هودها باعث دیرتر کثیف فیلتر هود می شود.
 • نمونه های جدیدتر این هود شیب دار آشپزخانه دارای امکاناتی مثل موتور سوپر سایلنت (‌بسیار کم صدا)، جک دربازکن و دیگر امکانات هستند.
 • این مدل هود دارای بیشترین تنوع محصول از نظر طرح و امکانات است و برندهای معتبری در این بخش فعالیت دارند. هود اخوان، بیشترین تنوع را در هودهای مورب دارد.

معایب هود مورب

 • قیمت هود مورب معمولا کمی بالاتر از هود شومینه ای است.
 • بدنه هود با توجه به قرار گرفتن در مسیر جریان هوا، زودتر کثیف شده و نیاز به نظافت بیشتری دارد.
 • در برخی مدل های هود مورب، پنل کنترلی آن در قسمت بالا قرار داشته و کمی دسترسی به آن سخت می کند. (البته برخی مدل ها دارای کنترل از راه دور هستند.)
 • به دلیل نوع قرارگیری هود و زاویه دار بودن آن نسبت به اجاق گاز، قدرت مکش چربی و دود کمتری از هود شومینه ای دارد.

هود مخفی

هود مخفی یا توکار به هودی گفته می شود که بدنه آن درون کابینت کار گذاشته شده و از بیرون مشخص نیست. صفحه این هود نیز مانند هود شومینه ای در بالای اجاق گاز قرار گرفته و قدرت مکش بالایی دارد. هود توکار کاملا متناسب با دکوراسیون مدرن بوده و برای آشپزخانه های کوچک بهترین انتخاب است. چراکه این نوع هود فضای کمتری نسبت به سایر انواع هود اشغال می کند. قیمت هود توکار کمی بیشتر از سایر هودها می باشد اما به دلیل ظاهر جذابش بسیار پرطرفدار است.

مزایای هود مخفی

 • ظاهر زیبا و لوکسی به آشپزخانه شما می بخشد و برای دکوراسیون های مدرن مناسب است.
 • فضای کمی اشغال می کند بنابراین می توان برای آشپزخانه های کوچک از آن استفاده کرد.
 • به دلیلی توکار بودن هود مخفی، خطوط بسیار منظم و شیکی در آشپزخانه ایجاد می کند که این موضوع آشپزخانه را بزرگتر نشان می دهد.
 • در هود مخفی، فقط فیلترها و صفحه باید تمیز شوند که هر دو به راحتی در دسترس هستند.
 • قابلیت خرید هود مخفی در ابعاد مختلف برای کاربران وجود دارد.

معایب هود مخفی

 • نصب هود مخفی سخت و زمان بر بوده و نیاز به نصاب متخصص دارد.
 • هزینه نصب هود توکار بیشتر از سایر مدل ها است.
 • در صورت خرابی، دسترسی به هود برای تعمیر یا تعویض آن سخت است.
 • در هود مخفی امکان استفاده از فیلتر های ذغالی وجود ندارد که این موضوع از قدرت مکش هود می کاهد.

کدام یک از هودهای شومینه ای مورب یا مخفی را بخریم؟

در این مقاله به بررسی هرکدام از مدل های هود شومینه ای، مورب و مخفی به صورت جداگانه پرداختیم و مزایا و معایب هر یک را بررسی کردیم. اکنون با اطلاعات داده شده، نیاز است تا شما برای انتخاب از میان این هود ها، ابتدا معیار های خود بودجه و شرایط آشپزخانه خود را بسنجید.

 معیار های شما برای انتخاب هود شامل دو مورد زیبایی و عملکرد می باشد. اگر زیبایی و دکوراسیون آشپزخانه تان برای شما اهمیت بیشتری دارد، بهتر است از هود توکار و مورب استفاده کنید. در غیر این صورت خرید هود شومینه ای می تواند انتخاب مناسب تری برای شما باشد. البته نوع طراحی کابینت های شما نیز در انتخابتان بسیار موثر است. برای مثال، اگر در بالای اجاق گاز خود کابینت ندارید، نمی توانید هود مخفی را انتخاب کنید مگر اینکه امکان نصب کابینت برای شما وجود داشته باشد. بودجه ما برای خرید هود نیز می تواند به عنوان تعیین کننده ترین عامل در نظر گرفته شود. چراکه در صورت دارا بودن بودجه کم ممکن است فقط امکان خرید هود شومینه ای را داشته باشید. در حالت کلی بهتر است قبل از خرید هود، اجاق گازتان را خریداری کرده و پس از آن هود مناسبی با ابعاد استاندارد انتخاب کنید.

کیفیت هود شومینه ای، مورب و مخفی

همانطور که گفته شد تمامی انواع این هودها قدرت مکش و عملکرد قابل قبولی دارند اما قدرت مکش هود شومینه ای نسبت به مخفی و هود مخفی نسبت به هود مورب یا شیب دار بیشتر است. به طور کلی مهمترین عامل در تعیین کیفیت و عملکرد هود، شکل ظاهری آن نیست بلکه قطعات استفاده شده در تولید و برند هود می باشد. برند انتخابی شما در خرید هود باید برندی مشهور و دارای سابقه خوب باشد. همچنین خدمات پس از فروش خوبی با مشتریان خود ارائه دهد. شما با خرید هودهایی مانند هود اخوان، استیل البرز، بیمکث و سایر هودهای برند های معروف، می تواند از کیفیت محصول خریداری شده اطمینان حاصل کنید.

سخن پایانی

اکنون می دانید که برای خرید هود مناسب، باید در ابتدا معیار ها، شرایط آشپزخانه و بودجه خود را بسنجید و پس از آن به دنبال بهترین برند هود باشید. برند های ایرانی نام برده شده در تولید هود پیشرفت چشمگیری داشته و با برند های خارجی در حال رقابت هستند. بنابراین می توانید با پرداخت هزینه کمتر، محصول باکیفیتی از این برند ها بخرید.

 

5.0 / 5
302
1401/10/01
16:08:47
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش