کارخانه های خوراک دام و طیور ۳۰ درصد ظرفیت تولید می کنند

کارخانه های خوراک دام و طیور ۳۰ درصد ظرفیت تولید می کنند به گزارش میزان سنج، مدیر عامل اتحادیه کارخانجات خوراک دام و طیور و آبزیان اظهار داشت: تولید فعلی کارخانه های خوراک دام و طیور کمتر از ۳۰درصد ظرفیتشان یعنی ۷ میلیون تن آن هم با مشکلات بسیار زیاد است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، مجید جعفری در هفتمین نمایشگاه خوراک دام و طیور و آبزیان با اشاره به اینکه صنعت خوراک از دهه ۳۰ تشکیل و نخستین کارخانه از دهه ۴۰ شروع به کار کرد اظهار داشت: هم اکنون طبق آخرین آمار ۸۵۲ کارخانه به صورت رسمی در کشور مشغول به کار هستند که ظرفیت تولید آنها طبق پروانه بهره برداری ۲۸ میلیون تن در سال است ولی تولید فعلی آنها کمتر از ۳۰ درصد یعنی ۷ میلیون تن آنهم با مشکلات بسیار زیاد است.
وی افزود: با تبدیل ارز ترجیحی به نیمایی وعده های بسیاری داده شد اما از ۸ ماهه گذشته تا به امروز اقدامات به خصوصی در این حوزه انجام نشده است. مثلاً قرار بود تسهیلاتی به تولیدکنندگان اختصاص پیدا کند ولی در ۸ ماهه گذشته تا امروز تسهیلات ۱۸ درصد هم دریافت نکردیم.
مدیر عامل اتحادیه کارخانجات خوراک دام و طیور و آبزیان افزود: مسؤلان وعده دادند در ازای جراحی اقتصادی کاری کنند تا به بازار مصرف لطمه وارد نشود اما امروز سرانه ی مصرف مرغ از ۳۱ کیلوگرم به زیر ۲۰کیلو رسیده است.
به نقل از ایشان، اگر به این صنعت کمک نشود، سرمایه های بسیاری می خوابد و افراد زیادی شغلشان را از دست می دهند.
جعفری خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته صادرات خوراک دام به کشورهای دیگر ممنوع بود. وعده داده اند که با تغییر نرخ ارز صادرات آزاد شود. در این ۸ ماهه گذشته تا امروز صادراتی انجام نشده است.
او همینطور در انتها اظهار داشت: کارخانه ها باید ۲۵ درصد درآمدشان را مالیات دهند که عدد زیادی است. در حالیکه صنعت کشاورزی از پرداخت مالیات معاف است. بخش کشاورزی در پرداخت بیمه کارکنان از سهم کارفرما معاف است ولی برای کارخانه ها اینطور نیست. همینطور هزینه انرژی هم زیاد است و به صورت کل صنعت خوراک دام و طیور بشدت درگیر مشکلات است و امیدواریم این نمایشگاه ها کمکی به این صنعت باشد.5.0 / 5
268
1401/10/21
08:23:07
تگهای خبر: بازار , بیمه , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش