سال دیگر هر نخ سیگار چند؟

سال دیگر هر نخ سیگار چند؟ میزان سنج: مبحث رفت وبرگشت افزایش قیمت سیگار در نهایت با تعدیل افزایش قیمت سیگارهای تولید داخل و افزایش بیشتر عوارض سیگارهای وارداتی همراه شد تا پرونده میزان قیمت محصولات دخانی در سال آینده بسته شود؛ بر این اساس قیمت هر نخ سیگار از 67.5 تا 360 تومان است.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، در ابتدای امر قرار بود در صورت تصویب نهایی بند الحاقی ۷ متن نهایی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ توسط كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از ابتدای سال ۱۳۹۷ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل (انواع سیگار تولید داخلی، تولید مشترك و تولید داخل با نشان بین المللی) مبلغ ۳۵۰ ریال و هر نخ سیگار وارداتی مبلغ ۵۰۰ ریال بعنوان عوارض اضافه شود، مسئله ای كه در نهایت مصوب نشد تا شاهد افزایش میزان عوارض محصولات دخانی با ارقام دیگری باشیم.

سكانس اول افزایش قیمت سیگار

تعیین تكلیف در مورد بند جنجال برانگیز الحاقی ۷ به تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۳۹۷، مجددا از جانب نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت افزایش قیمت هر نخ سیگار به كمیسیون تلفیق ارجاع شد؛ بندی كه در لایحه دولت وجود نداشت و توسط كمیسیون های مجلس شورای اسلامی به لایحه بودجه افزوده شد تا با اعتراض تولیدكنندگان داخلی مواجه شود كه در نهایت جهت تعیین تكلیف، از صحن علنی به كمیسیون تلفیق ارجاع شد تا در مورد آن تصمیم گیری شود.

اعتراض به مجلسی ها و كوتاه آمدن اولیه نمایندگان
این مسئله با اعتراض فروشندگان و توزیع كنندگان كالای دخانی تولید داخل مواجه گردید. آن ها معتقدند كه این اتفاق باعث می گردد در بازار قیمت سیگارهای تولید داخلی با برند ایرانی التهاب تولید شود، چراكه قیمت سیگارهای ایرانی نسبت به سیگارهای با برند خارجی تولید داخل و هم سیگارهای وارداتی كمتر بوده و دریافت عوارض ۳۵ تومانی از این سیگارها باعث افزایش ۵۰ درصدی قیمت این سیگارها می گردد.

تولیدكنندگان وتوزیع كنندگان می گویند در چنین بازاری بیشترین افزایش قیمت برای سیگارهای تولید داخلی ایرانی به وجود می آید كه این مسئله باعث خواهد شد بازار فروش، میزان تولید و اشتغال ناشی از این محصولات در داخل با بحران مواجه شود و باید در نظر داشت كه به علت نزدیك بودن بازه قیمتی سیگارهای قاچاق با سیگارهای تولید داخلی ایرانی، بحران دیگری برای فروش این محصولات به وجود می آورد.

در نهایت، اعتراض تولیدكنندگان و توزیع كنندگان محصولات دخانی داخلی كارساز شد و كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در مورد افزایش میزان ۳۵ تومانی سیگار تولید داخل و ۵۰ تومانی سیگار وارداتی كوتاه آمد.

سكانس پایانی افزایش قیمت محصولات دخانی

اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت بامداد روز (شنبه) و در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۹۷ در بخش درآمدی بند الحاقی ۷ به تبصره ۶ را با ۱۳۵ رای موافق، ۶۶ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر در مجلس را به تصویب رساندند.

بر این اساس، از ابتدای سال ۱۳۹۷ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی ۷۵ ریال، تولید مشترك ۱۵۰ ریال، تولید داخل با نشان بین المللی ۲۵۰ ریال و وارداتی ۶۰۰ ریال بعنوان عوارض اضافه می گردد و وزارت امور اقتصادی و دارایی مكلف است مبالغ مذكور را از تولیدكنندگان و واردكنندگان حسب مورد دریافت و به حساب درآمد عمومی مبحث ردیف ۱۱۰۵۱۶ این قانون واریز نماید.

قیمت سیگارها در سال ۹۷

در این میان برپایه اطلاعاتی كه از جانب انجمن تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی در اختیار ایسنا قرار داده است، هم اكنون قیمت هر پاكت سیگار تولید داخل با نشان داخلی كمترین و بیشترین قیمت هر نخ سیگار تولید داخل با نشان داخلی در سال آینده از ۶۷.۵ تا ۱۵۷.۵ تومان است. همینطور كمترین و بیشترین قیمت هر نخ سیگار تولید داخل با نشان بین المللی از ۱۲۵ تا ۲۷۵ تومان خواهد بود. علاوه بر این كمترین و بیشترین قیمت هر نخ سیگار وارداتی در سال آینده از ۱۶۰ تا ۳۶۰ تومان به فروش خواهد رسید.
5.0 / 5
5892
1396/11/29
13:57:32
تگهای خبر: بازار , تولید , قیمت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش