امکان استفاده از آب شور در کشاورزی با روش دانش محور امکان پذیر شد

امکان استفاده از آب شور در کشاورزی با روش دانش محور امکان پذیر شد به گزارش میزان سنج، محققان یکی از شرکتهای فناور روشی را برای کاهش اثرات شوری آب عرضه کردند که به قول آنها استفاده از آنها در حوزه کشاورزی باعث افزایش بهره وری، در حوزه شیلات باعث کاهش رشد عوامل بیماری زا و افزایش گوشت دهی ماهیان و در تصفیه خانه ها باعث کاهش هزینه های تصفیه پساب خواهد شد.


جواد زین الدینی، مدیر عامل این شرکت فناور در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که ۲۲ سال است که در حوزه کارهای نو فعال شده ایم، اظهار داشت: یکی از دستاوردهای این شرکت، اصلاح مغناطیسی آب است. ما با بهره گیری از این روش می توانیم با آبیاری مغناطیسی، در زمینه هایی چون صنعت، دام و طیور، کشاورزی و شیلات و آبزی پروری قدمهای مؤثری برداریم.
وی درباب آب مغناطیسی توضیح داد: آبی که برای کشاورزی استفاده می شود، فرکانس خاصی به آن می دهیم که موجب افزایش حلالیت شده و نفوذپذیری آب بیشتر می شود.
مدیر عامل این شرکت با اعلان اینکه هر چقدر سختی آب بالاتری داشته باشیم، نمک در پیرامون ریشه رسوب بیشتری دارد، تصریح کرد: هم اکنون کل کشور در خطر کم آبی و شوری آب قرار دارد و این کمبود آب باعث شده که به سمت برداشت آب های زیر زمینی حرکت نماییم و این امر باعث شده کشاورز آب شور را به مصرف کشاورزی برساند.
زین الدینی افزود: بدین جهت نیاز است تا اثرات شوری آب را در بخش کشاورزی مدیریت نماییم که برای این منظور ما راه حل مغناطیسی کردن آب را ارائه دادیم؛ چونکه این روش اجازه نمی دهد آب در اطراف ریشه نفوذ کند.
به گفته ی ایشان، رسوب نمک در پیرامون ریشه سبب خفگی گیاه و در نهایت کاهش سطح عملکرد مزارع می شود.
مدیر عامل این شرکت افزود: در خارج از کشور ۱۰ تا ۱۵ تن در هر هکتار گندم برداشت می شود، ولی در ایران این میزان به دو تن نیز رسیده است که یکی از دلیلهای کاهش سطح عملکرد، شوری آب است.
وی با تأکید بر این که دستگاهی که ما برای این مساله عرضه کردیم، چسبندگی را از آب می گیرد و نفوذپذیری آب را بیشتر می کند، اشاره کرد: آب شور در خاک نفوذ نمی کند و اگر نفوذ کند، در خلل و فرج خاک به دام می افتد و در نتیجه خاک را سفت تر و شورتر می کند، ولی دستگاه ما بدون آنکه چیزی به آب بدهد و یا از آن بگیرد، نفوذپذیری آب را بیشتر می کند و ادامه این روند سبب شسته شدن شوری آب خواهد شد.
زین الدینی با اشاره به دستاوردهای استفاده از این دستگاه، اظهار داشت: استفاده از این روش در کشاورزی سبب افزایش برداشت و زودرس شدن محصولات کشاورزی می شود، چونکه عناصر غذایی و معدنی بهتر جذب گیاه می شوند، ضمن آنکه مصرف کود و سم نیز کاهش پیدا می کند.
وی با اشاره به کاربردهای این دستگاه در شیلات و آبزی پروری، اظهار داشت: استفاده از این دستگاه در صنعت شیلات سبب کاهش رشد جلبک خواهد شد، در نتیجه اکسیژن در دسترس ماهی بیشتر می شود و در نتیجه رشد ماهی بیشتر خواهد شد.
این محقق افزود: آب مغناطیسی یک اشعه UV از خود متصاعد می کند و این اشعه سبب می شود که از رشد عوامل بیماری زا پیشگیری کند، بدین جهت میزان تلفات آبزیان کاهش خواهد یافت.
مدیر عامل این شرکت کاهش غذادهی به آبزیان را از دیگر اثرات مفید آب مغناطیسی در بخش شیلات دانست و اظهار داشت: قیمت خوراک ماهی بالا رفته است و استفاده از این دستگاه سبب کاهش غذادهی و افزایش گوشت دهی در ماهیان شده است.
وی با تأکید بر این که میزان مغناطیس به آب مصرفی در زمینه های مختلف برمبنای نوع خاک و آب مصرفی در منطقه است، تصریح کرد: در کشاورزی آب باید قابل کشت باشد تا بتوان از اثرات این دستگاه بهره برداری نمود.
این محقق افزود: با این دستگاه امکان تصفیه پساب وجود ندارد، ولی اگر در تصفیه خانه ها این دستگاه نصب شود، از آنجا که قدرت ترسیب مواد آلی را بیشتر می کند، موجب می شود آلودگی آب ها کمتر شود و هزینه تصفیه پساب کم شود.
منبع:

5.0 / 5
329
1401/10/25
14:16:50
تگهای خبر: دستگاه , شركت , صنعت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش