بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در دوران افت شاخص بورس چیست؟

بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در دوران افت شاخص بورس چیست؟ به گزارش میزان سنج، صندوق های سرمایه گذاری مختلط، گزینه ای بهینه برای وضعیت های گوناگونی هستند که امکان دارد برای یک بازار پیش بیاید.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، صندوق های سرمایه گذاری مختلط، گزینه ای بهینه برای وضعیت های گوناگونی هستند که امکان دارد برای یک بازار پیش بیاید. این حقیقت، صندوق های مختلط را تبدیل به چاره ای جذاب برای آن دسته افرادی می کند که نگاهی دراز مدت به سرمایه گذاری دارند و می خواهند با استفاده از دانش تخصصی مدیران صندوق از هر وضعیتی بهره ببرند.
گرچه سودآوری صندوق مختلط در دوران صعودی بازار طبیعی به نظر می آید، این سوال برای همه امکان دارد پیش بیاید صندوق های مختلط در دوران افت چرا و چطور کماکان گزینه قابل قبولی هستند؟ برای پاسخ دادن به این سؤال، ابتدا باید تفاوت این نوع از صندوق، با صندوق های دیگر را بدانیم. بعد از آن با در نظر گرفتن نمونه صندوق مختلط زیتون عملکرد این صندوق را بررسی خواهیم کرد. در نهایت به روشی جذاب می پردازیم که توسط سبدگردان های حرفه ای مانند گروه مشاور سرمایه گذاری ترنج عرضه می شود. این روش سبب می شود یک صندوق در دوران رکود بازار هم سود کسب کند و در دوران افت، با کاهش ریسک، وضعیت صندوق را کنترل کند.
صندوق مختلط زیتون، یک چاره مناسب
به طور کل، در بازار مالی سه نوع صندوق سرمایه گذاری داریم: صندوق سهامی، صندوق درآمد ثابت و صندوق مختلط. عمده دارایی صندوق سهامی را سهام بنگاه های حاضر در بورس تشکیل می دهد و عمده دارایی صندوق های درآمد ثابت را عناصری مانند سپرده بانکی و اوراق درآمد ثابت. صندوق مختلط جایی بین این دو صندوق را به خود اختصاص می دهد. ترکیب دارایی چنین صندوقی بین ۴۰ تا ۶۰ درصد سهام و باقی به صورت دارایی های درآمد ثابت است.
صندوق های مختلط در بازار صعودی، عملکرد بهتری از صندوق های درآمد ثابت دارند، چونکه با داشتن سهام بیشتر، از بازار بهره مناسبی می برند. در بازارهای نزولی و دارای افت هم عملکرد صندوق مختلط بهتر از صندوق سهامی است، چونکه دارایی درآمد ثابت بیشتری دارد. کلید اصلی عرضه بهترین عملکرد، توانایی و تخصص تیم سبدگردان برای جابجایی دارایی های صندوق در دوران مختلف است. بهترین نمونه جهت بررسی در این حوزه، صندوق مختلط زیتون است که تحت مدیریت گروه مشاور سرمایه گذاری ترنج قرار دارد.
دارایی صندوق زیتون هم اکنون، یعنی بهمن ماه ۱۴۰۱ به این چهار دسته تقسیم می شود: تقریبا ۵۴ درصد دارایی با درآمد ثابت، ۴۵ درصد سهام و ۱ درصد دارایی های دیگر. برای درک عملکرد صندوق مختلط زیتون در دوران افت، کافی است یک سال ابتدایی تأسیس این صندوق را در نظر بگیرید. در بازه زمانی مهر ۱۴۰۰ تا مهر ۱۴۰۱، بازار سهام وضعیت خوبی نداشت و شاخص کل افتی ۲ درصدی از خود نشان می داد. در همین دوره که صندوق های سهامی مشهور سودهای تک رقمی و حتی زیان ثبت کرده بودند، صندوق های مختلط به صورت میانگین سودی ۷ درصدی و صندوق های درآمد ثابت سودی ۱۶ درصدی را نشان می دادند.
این شکل از بازده تقریبا معادل همان انتظاری است که از ماهیت صندوق های مختلف در دوران افت داریم. با این وجود زمانی که بحث مدیریت دارایی و بهره بردن از امکانات سودآوری متعدد مطرح می شود، چهارچوب معادله تغییر می کند. طی همان دوره، صندوق مختلط زیتون بازده ۲۵ درصدی را به دست آورد. نکته ای که صندوق زیتون را مناسب هر دو شکل بازار می کند، بهره بردن تیم تخصصی سبدگردان از انتخابهای مختلف کسب سود، مانند معاملات آپشن یا همان اختیار حق خرید و فروش است. در ادامه بیشتر با تاثیر معاملات آپشن در شرایط افتی بازار آشنا می شویم.
مزایای آپشن در دوران افت
معاملات آپشن یا همان قراردادهای اختیار معامله به زبان ساده دو طرف را وارد معامله ای می کند که با یک قیمت مشخص در یک تاریخ سررسید اعمال می شود. برای آشنایی بیشتر با معاملات آپشن یا قراردادهای حق خرید، این مقاله را مطالعه کنید. معاملات آپشن در بازارهای صعودی بازده بالقوه بیشتری را برای معامله گران به ارمغان می آورند، اما در بازارهای ساکن یا رو به افت هم به علت پوشش ریسکی که دارند، ابزار بسیار قدرتمندی به حساب می آیند.
مسئله اصلی در رابطه با قراردادهای حق معامله، ایجاد اهرم مالی است. اهرم های مالی سبب می شوند در بازارهای صعودی، با سرمایه کمتری سود مناسبی داشته باشید. از طرفی اگر یک بازار به هر علتی حالت نزولی به خود بگیرد، به علت استفاده از سرمایه کمتر در معاملات آپشن، دامنه زیان سرمایه گذار هم بشدت کاسته می شود.
مسئله دیگر تنوع استراتژی هایی است که میتوان با استفاده از قراردادهای حق معامله ایجاد کرد. برای مثال اگر بازار حالتی ساکن و خنثی بگیرد، یک معامله گر حرفه ای می تواند با استفاده از نوسان های ریز قیمتی و حتی سررسیدیِ آپشن ها، بازدهی را کسب کند که در معاملات عادی سهام ممکن نیست. البته تمام این موارد مشروط به مهارت و دانش در معامله می شود که در کنار سخت افزارهای معاملاتی می توانند بازده خوبی را ایجاد کنند.
صندوق مختلط زیتون با بهره گیری از دانش گروه مشاور سرمایه گذاری ترنج، بهترین صندوق مختلط برای در امان ماندن از صدمه های یک بازار کاهشی است. کافی است برای سرمایه گذاری در این صندوق، واحدهای آنرا با نماد «زیتون» در بورس خریداری کنید.
علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاروه مجانی سرمایه گذاری می توانند به صفحه صندوق مختلط زیتون رجوع کنند.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

5.0 / 5
219
1401/11/22
14:11:25
تگهای خبر: ابزار , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش