در همایش تولید و سرمایه گذاری، چالش ها، موانع و راهكارها مطرح شد

چالش های سرمایه گذاری در ایران

چالش های سرمایه گذاری در ایران به گزارش میزان سنج، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت اقتصاد اظهار داشت که رشد بالای نقدینگی در سطح کلان و در عین حال کمبود منابع مالی در قسمت تولید یا به عبارت دقیق تر سلطه مالی و عدم تخصیص بهینه منابع به تبع آن همچون چالش های سرمایه گذاری در ایران است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، محمد نعمتی در همایش «تولید و سرمایه گذاری، چالش ها، موانع و راهکارها» با اشاره به اینکه در سالهای قبل وضعیت سرمایه گذاری کشور همواره نزولی بوده که یعنی تولید به اسارت رفته، اظهار نمود: همینطور سرمایه گذاری های جدید از سال ۱۳۹۸ استهلاک های قبلی را جبران نمی کند.
وی یا اشاره به کاهش نسبت پس انداز کل به تولید ناخالص داخلی، خاطرنشان کرد: رتبه ایران در شاخص سهولت کسب و کار ۱۲۸، اما رتبه تولید علم ایران در جهان ۱۶ است که نشان داده است تولید علم تبدیل به نوآوری نشده است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت اقتصاد همینطور ضمن اشاره به چالش های سرمایه گذاری در کشور، اظهار داشت: رشد بالای نقدینگی در سطح کلان و در عین حال کمبود منابع مالی در قسمت تولید یا به عبارت دقیق تر سلطه مالی و عدم تخصیص بهینه منابع به تبع آن همچون چالش های سرمایه گذاری است. همینطور دراز مدت بودن دوره بازگشت سرمایه فعالیتهای تولیدی و استفاده از ابزارهای ملی کوتاه مدت برای تأمین مالی پروژه ها، بالا بودن هزینه های مالی ناشی از تورم های بالا و ناتوانی بخش خصوصی در تأمین مالی بنگاه های تولیدی و محدودیت های شدید جذب سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد همچون دیگر چالش ها است.
او همینطور ضمن اشاره به جذابیت بالای فعالیتهای سوداگرانه در بازارهای مالی ارزی و مسکن، خاطرنشان کرد: بی ثباتی و غیر قابل پیشبینی بودن و ضمانت اجرایی اندک قوانین و مقررات ناظر به تولید و سرمایه گذاری، بی ثباتی نرخ ارز و سطح عمومی قیمتها یا تورم مزمن که منجر به بالا رفتن بهای تمام شده نهاده های تولید و کاهش سرمایه گذاری می شود و همینطور غیر اقتصادی شدن بعضی از خطوط تولید به علت سود کلان فروش مواد اولیه ارزان و رانتی در بازار آزاد یا صادرات آنها، محدودیت صدور مجوزها، مشکلات ناشی از تحریم و اثر آن بر ورود فناوری های نوین از دیگر مشکلات است.
نعمتی به فقدان راهبرد توسعه صنعتی و جهت گیری در حمایت ها بعنوان دیگر چالش در ارتباط با سرمایه گذاری اشاره نمود و اظهار داشت: برای مثال میتوان به این مورد اشاره نمود که بعضی از صنایع باید در کنار آب تاسیس می شدند، اما در مناطق کویری راه اندازی شدند و بعد هزینه های زیادی برای انتقال آب انجام شده است. کارخانه را باید جایی زد که منبع یا بازار آنجا باشد، اما ما این نکته را رعایت نکردیم.

منبع:

5.0 / 5
129
1401/12/10
07:35:46
تگهای خبر: ابزار , بازار , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش